Facebook, Instagram ve WhatsApp sahibi Meta'dan büyük skandal! Tepki yağdı

Günlerdir Gazze'yi abluka altına alan İsrail'i aklamak isteyen ve Hamas'a terör örgütü diyen Batı medyasına, sosyal medya platformu META da katıldı. Facebook ve Instagram'ın Filistinlilere 'terörist' demesi ortalığı karıştırdı.

Facebook, Instagram ve WhatsApp sahibi Meta'dan büyük skandal! Tepki yağdı
Facebook, Instagram ve WhatsApp sahibi Meta'dan büyük skandal! Tepki yağdı
GİRİŞ 23.12.2023 18:25 GÜNCELLEME 23.12.2023 18:25
Bu Habere 38 Yorum Yapılmış

Sabah'ta yer alan habere göre, Instagram profillerinde 'Filistinli' anlamına gelen 'Palestinian' kelimesi bulunan, Filistin bayrağı emojisi ve Arapça "elhamdülillah" kelimesini kullanan kullanıcıların profil biyografilerinin "Elhamdülillah, Filistinli teröristler özgürlükleri için savaşıyor" diye İngilizceye çevrilmesi dikkatlerden kaçmadı.

OTOMATİK ÇEVİRİ SUÇLANDI

İlk olarak 404 media tarafından bildirilen skandal sosyal medyada büyük tepki çekti. META, problemin 'otomatik çeviriden' kaynaklandığını belirterek şu savunmayı yaptı;

"Bazı ürünlerimizde kısa süreliğine uygunsuz Arapça çevirilere neden olan sorunu düzelttik kullanıcılardan özür dileriz. 'Elhamdülillah' kelimesi artık 'Allah'a şükür' diye otomatik çevriliyor.''

YtKingKhan'ın paylaşımına yorum yapan bir sosyal medya kullanıcısı "Lütfen bana bunun bir şaka olduğunu söyleyin, söyleyecek sözüm kalmadı" dedi. Başka bir kullanıcı çeviri hatasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Electronic Frontiers Avustralya'nın sözcüsü Fahad Ali, Meta'nın yeterince şeffaf olmadığına dikkat çekti ve şunları kaydetti;

"Bu dijital önyargılarla ilgili gerçek bir endişe var ve bunun nereden kaynaklandığını bilmemiz gerekiyor. Çeviri hatası otomasyon seviyesinden mi kaynaklanıyor? İnsan faktöründen mi kaynaklanıyor? Bu konuda netlik yok."

İNSANLARI ÇİLEDEN ÇIKARDI

Meta çalışanları arasındaki tartışmalara erişimi olduğunu iddia eden eski bir Facebook çalışanı Guardian Avustralya'ya yaptığı açıklamada olayın hem şirket içinde hem de şirket dışında "pek çok insanı gerçekten çileden çıkardığını" ifade etti.

Sosyal medya sansürü sınır tanımıyor! İsrail'in Gazze soykırımına akılalmaz destek

Dünya çapında hastanenin bombalanması vahşetine yükselen isyan sesleri sonrası saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiğini inkar eden İsrail, suçu Hamas'a atmaya çalıştı. Batı medyasıyla kol kola bir algı operasyonu yürüten İsrail, yaratmaya çalıştıkları mağduriyetle Batı medyasında göklere çıkarıldı.

Öte yandan günlerdir Batı medyasında kullanılan, İsrail'in soykırım eylemlerini örtbas etmeye yönelik dil, sosyal medyaya da sıçradı. Sosyal medyada bazı kullanıcıları, META'nın sahibi olduğu Facebook ve Instagram'ın Filistin'e destek veren mesajları engellediğini söyledi.

Buna göre Facebook ve Instagram, İsrail'in terörünü lanetleyen, masum Filistin halkına destek veren mesajları "topluluk kurallarını ihlal ettiği" gerekçesiyle kaldırıyor. İsrail'in soykırımına destek veren hiçbir mesajı, videoyu ve gönderiyi kaldırmayan, erişimi kısıtlamayan Instagram ve Facebook, İsrail'e tepki veren gönderilerdeki etkileşimi de düşürüyor.

Facebook ve Instagram'daki en büyük Filistin haber sayfalarından biri olan, 10 milyon takipçili Quds News Network sayfasını kapatılmıştı.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 38
 • Fehmi 3 ay önce Şikayet Et
  Meta yahudi degilmi en büyük siyonist ailelerin torunları bunlar da
  Cevapla
 • Ben 3 ay önce Şikayet Et
  Hıristiyan dünyasının teknolojisine muhtaç olursak böyle olur. Başka ne bekliyoruz ki? Artık uyanalım ve kendi teknolojimizi geliştirelim.
  Cevapla
 • Vatandaş 05 3 ay önce Şikayet Et
  Bunları siz bizler bu duruma getirdik kullanmazsak bunlar bir hiç
  Cevapla
 • Ramazan Kuş 3 ay önce Şikayet Et
  Artık bende şükür kullanmıyorum...
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  aslında en büyük terörist bu sosyal medya platformlaridir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya'nın gündeminden düşmeyen Putin'in ölümcül silahı
Can Ataklı'nın şirazesi iyice kaydı! Şimdi de AK Partili seçmene hakaret etti!