Alper Gezeravcı'ya yeni görev

Son dakika haberi: İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.

GİRİŞ 13.02.2024 00:49 GÜNCELLEME 13.02.2024 18:48
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.

Resmi Gazete'de konuyla ilgili yayımlanan karar şöyle: 

"Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Üyeliklerine, 23 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 6'ncı maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3'üncü maddeleri gereğince Alper Gezeravcı, Alper Güzel, Mustafa Arif Karabeyoğlu, Elvan Kuzucu Hıdır, Mustafa Mehmet Nefes ve İsmail Doğan atanmıştır."

GEZERAVCI, TÜRKİYE'NİN İLK İNSANLI UZAY SERÜVENİYLE TARİHE GEÇTİ

Astronot Alper Gezeravcı'nın 19 Ocak'ta başlayan uzay görevi, bugün planlanan Dünya'ya inişle tamamlanmış olacak. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) geçirdiği sürede 13 bilimsel deneye imza atan Gezeravcı, Türkiye'nin uzay serüveninde farkındalık da oluşturdu.

Türkiye'nin ilk insanlı uzay yolculuğu ülke genelinde canlı bağlantılar ve çeşitli illerde kurulan uzay çadırlarından (planeteryum) coşkuyla izlendi. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne bu tarihi günün anısına Türk bayrağı asıldı.

Gezeravcı'nın uzay yolculuğu, SpaceX'e ait Dragon kapsülünün Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden 19 Ocak'ta başarıyla fırlatılmasıyla başladı. Gezeravcı'nın uzaydan yaptığı ilk canlı yayındaki sözleri Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir." cümlesi oldu.

Yaklaşık 36 saat süren yolculuğun ardından ISS'ye ulaşan 4 kişilik Ax-3 ekibi, istasyonda törenle karşılandı. Tören Axiom Space'in sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı. Gezeravcı, ISS'de yaptığı ilk konuşmasında şunları söyledi:

"Türkiye olarak tarihimizde bir ilke adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Buradaki bilim ve araştırma çalışmalarına katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, bu vatan için canını veren tüm şehitlerimize, buraya adım atmamızı sağlayan güçlü iradesiyle devletimize ve milletimize şükranlarımı sunuyorum. İstikbal göklerdedir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alper Gezeravcı ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan, Alper Gezeravcı ile görüştü

İlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı yurda döndüİlk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı yurda döndü

Alper Gezeravcı Türk gençleri ve çocukları ile buluşacak!Alper Gezeravcı Türk gençleri ve çocukları ile buluşacak!

DENEYLERE HEMEN BAŞLADI

Gezeravcı'nın alçak dünya yörüngesindeki laboratuvar olarak tanımlanan ISS'ye gittiğinde ilk işi, yanında götürdüğü deney düzeneklerini Dragon kapsülünden güvenli şekilde çıkartarak, deney öncesi muhafaza konumlarına nakletmek oldu.

Ardından bilim misyonu çerçevesinde kanserden bağışıklık hücrelerine, alglerden propolise kadar çeşitli çalışmaların mikro yer çekimi ortamındaki tepkilerini gözlemlemeye başlayan Gezeravcı, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve TÜBİTAK Uzay Komisyonunca hazırlanan 13 deneyi burada kaldığı sürede ajandasına uygun şekilde gerçekleştirdi.

Türkiye'nin uzay, havacılık ve savunma sanayisi için yeni nesil malzeme geliştirme kabiliyeti kazanması, uzay araçlarının itki sistemlerinin daha verimli hale getirilmesi, mikroalg türlerinin yer çekimsiz ortamda karbondioksit yakalama performanslarının ve oksijen üretim kabiliyetlerinin belirlenmesi, dünyada var olan hastalıklar için yeni tedaviler ve önleyici tedbirlerin geliştirilmesi ve propolisin mikro yer çekimi ortamındaki bakteriler üzerindeki etkisinin araştırılması gibi deneylerin bilimsel literatüre önemli katkılar sağlaması bekleniyor.

Gezeravcı'nın 14 gün boyunca gerçekleştirdiği deneyler ve bunların daha kolay anlaşılması için terimlerin tanımlamalarını içeren "Deney Sözlüğü" de gün gün TUA'nın sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

İLK CANLI BAĞLANTISINI ERDOĞAN'LA YAPTI

Gezeravcı, uzaydayken Dünya ile gerçekleştirdiği canlı bağlantılarla halkın ve özellikle gençlerin uzaya dair merak ettiği sorulara yanıt verirken gerçekleştirdiği bilimsel çalışmaları da aşama aşama anlattı.

Alper Gezeravcı, uzay seferi kapsamında ilk görüşmesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptı. Kendisine "Tüm milletimize ilham kaynağı oldun" diyen Erdoğan'a karşılık Gezeravcı, "Cumhuriyet'imizin 100. yılında Türkiye Yüzyılı'na adım atarken bu önemli ve anlamlı görevde ülkemi temsil etmenin ve bayrağımızı ISS'de taşımanın gururunu yaşıyorum. Yıllarca uzayı, başka milletlere ait olan bir rüya olarak kabul edip hayal dahi etmekten çekinen, ben de dahil nice Türk gencine ve gelecek nesillerimize bu hayali gerçek haline getirerek hediye ettiniz. Kendimize olan öz güvenimizi ayağa kaldırmamıza ve pekiştirmemize imkan tanıdınız" dedi.

İkinci canlı bağlantısını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile yapan Gezeravcı, "Göreve hazırlık sürecimizde her türlü desteği sağladınız. Karantina sürecinde heyetinizle çok büyük incelik göstererek karantina tesisine kadar gelip ziyaret ettiniz. Maneviyatı çok güçlü bir milletin evladı olarak bu ziyaretiniz bana devletimizin verdiği desteği en üst düzeyde hissettirdi ve çok moral verdi." diye konuştu.

UZAYDA TEKNOFEST POZU

Bakan Kacır'ın isteği üzerine uzayda "TEKNOFEST pozu" veren Gezeravcı, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Ülkemi uluslararası alanda saygın bir bilim ve teknoloji gücü yapmak için gururla ilerlerken ay-yıldızlı bayrağımızla birlikte bir klasik haline gelen TEKNOFEST pozu da bana eşlik ediyor. İsterim ki bu ülkenin her bir evladı bu öyküden ilham alsın, geleceğe umut olsun."

Bursa, Samsun, Diyarbakır, Kocaeli, Konya, Balıkesir ve Hatay'daki öğrencilerle görüşmeler yapan Gezeravcı, gerçekleştirilen bir bağlantıyla da basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Uzaya geliş amacının her fırsatta gençler için önemini vurgulayan Gezeravcı, bir astronotun birçok farklı özelliği bünyesinde barındırması gerektiğini belirterek, bunları serinkanlılık, eğitim, dil becerisi, uçuş tecrübesi, fiziksel ve zihinsel sağlık, sabır, azim ve tutku olarak sıraladı.

Gezeravcı, "Bugün başladığımız görevler ileride sizin yapabileceğiniz mesleklerin en bariz işareti. Memleketimizde, ülkemizde bu yol artık açıldı. Hiçbir endişeniz olmasın. Astronot olmayı hedefinize koyduysanız şu anda okulunuzdaki dersleriniz çok önemli." dedi.

KAYNAK: HABER7
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 53
 • Fecisi 3 ay önce Şikayet Et
  Alper bey uzay Ajansı yönetim kurulu üyesi olacak, aşçı olsaydı özlediği yapar yapar yerdi annesini de yormamış olurdu.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  Amerika'dan kalkan Elon muska ait uzay araciyla yanında 3 tane daha ülkeden astronotla uzaya gönderildi. Doğrudur uzaya giden ilk Türk. Yabancı Ekiple birlikte Orda da ne yaptı ne başarı elde bilmiyorum. Başarıya şuradan bakarsak uzaya gönderilen ilk insanımız , bu gercek.Fakat sanki uzay aracı bize ait , bizden gitmiş , gelmiş gibi servis edilmesi doğru değil.
  Cevapla
 • teknolife 3 ay önce Şikayet Et
  Bekle kardeş Alperin başında bulunduğu türk ekibi ve kendi roketlerimizi yakında göreceksin
  Cevapla
 • Pandora 3 ay önce Şikayet Et
  Bu insanlar niye okuyor ki her önüne gelen makam sahibi olabiliyor. Turist olarak dolaşana makam veriliyor. Birkaç bilimsel soru sorulsa rezil olur.
  Cevapla
 • Rmz 3 ay önce Şikayet Et
  Senin aklın müthiş.Adam doğru söylemiş.Bilimsel soruyu kaptanlığa maaşa bağladın ya sana akıl lazım krall
  Cevapla
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  Aklın yok fikrin var. Adamı geçmişini aç oku daha ne okuyacak? THY de kaptalığı bırakmış şuan kaptan maaaşı 400 bin
  Cevapla
 • Gebzeli 3 ay önce Şikayet Et
  Bir CHP'li olarak söylüyorum . CHP ye Oy kullanan seçmenlere. Ekrem İmamoğlu ve özgür özel ? O kadar sehitimiz varken CHP HDP le iitifak yapıyor benim polisimi askerimi ogretmemi öldüren hayinlerle nasıl itifak yapa biliyorsunuz siz vataninizi böylemi savunacaksiniz emin olun ki Ankara İzmir Adana İstanbul Hatay Eskişehir de bu millet size oy vermiyecektir Atatürk'ün partisini PKK
  Cevapla
 • VatanSever 3 ay önce Şikayet Et
  para parayı çeker büyüksün Reis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 Galatasaray'da Dursun Özbek yeniden başkan!
Leonardo Bonucci'den futbola veda!