NASA yeni ay aracını başarıyla denedi

Amerikan uzay kurumu NASA, Ay seyahatinde kullanılacak yeni yüzey aracı Lunar Electric Rover'ı (LER) Arizona çölünde başarıyla denedi.

NASA yeni ay aracını başarıyla denedi
NASA yeni ay aracını başarıyla denedi
GİRİŞ 17.09.2009 16:07 GÜNCELLEME 17.09.2009 16:07

ABD'nin prestijli üniversitesi Massachussets Institute of Technology tarafından yayımlanan Technology Review dergisinde yer alan habere göre, her yıl düzenlenen Çöl Araştırma ve Teknoloji Çalışmaları (Desert Research and Technology Studies- D-RATS) etkinlikleri çerçevesinde Arizona çölündeki Black Point Lava Flow bölgesinde denemeleri yapılan küçük bir pikap boyutlarındaki Ay aracı, 12 tekerleğiyle her yöne ve çok küçük açılarda dönebiliyor.

Yüzeyin yakından görülebilmesi için eğimli bir kokpite sahip yeni ay aracı, batarya veya yakıt hücre teknolojisiyle çalışabiliyor.

Yeni ay aracı ayrıca iç mekanının basınçlı olması sayesinde astronotların güven içinde ve daha yakından Ay yüzeyini inceleyebilmelerine olanak tanıyor.

4 ton ağırlığında, 20 beygirlik motora sahip yeni araç 30 derece eğimli tepelere kolaylıkla tırmanabiliyor ve bir metre yüksekliğindeki kayaları aşabiliyor.

LER isimli aracın güneş veya toz fırtınası sırasında sığınak olarak da kullanılabilecek çok dayanıklı bir kabini bulunuyor. Astronotlar ayrıca aracın Chariot adı verilen şasisini keşifler sırasında veya yük taşımak için, kendileri ya da uzaktan kumandayla da kullanabiliyor.

Çölde 14 gün süreyle yapılan denemeler sırasında LER isimli araç 142 km yol aldı ve senaryo gereği kayıp astronotları bir saatten az bir sürede bulmak için özel hazırlanmış bir navigasyon yazılımı kullanarak kayıp mürettebatı arama ve bulma tatbikatı yaptı.

Denemeler ve tatbikat sırasında iki ayrı LER daha kullanıldı.

Apollo programı sırasında, Ay aracının bozulması halinde astronotların yürümek zorunda kalmalarına karşılık, Ay seyahati sırasında aynı anda en az iki Ay aracı bulunduracak NASA'nın planlarına göre, astronotlar içinde bulundukları araçta güvenli şekilde ikinci araç tarafından kurtarılmayı bekleyebilecek.

LER aracının 214 km menzili bulunuyor.

2007'de geliştirilmeye başlanan aracın yakında tüm denemelerinin tamamlanması ve kullanıma hazır hale gelmesi bekleniyor.

Çöl koşullarının Ay'daki koşullara benzemesinden ötürü deneme yeri olarak Arizona çölü seçildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Asgari ücrette son dakika... Bakan Selçuk'tan ilk açıklama
Ve cuma namazı için Diyanet'ten son dakika açıklaması!