Koruma altındaki 7 kara akbaba ölü bulundu!

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan 7 kara akbabanın Afyonkarahisar’da zehirli etleri yemesi sonucu öldüğü belirlendi.

Koruma altındaki 7 kara akbaba ölü bulundu!
Koruma altındaki 7 kara akbaba ölü bulundu!
GİRİŞ 05.04.2021 17:03 GÜNCELLEME 05.04.2021 17:03
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Afyonkarahisar’da Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'nin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan ve nesli tükenme tehlikesi altında olan 7 kara akbaba ölü bulundu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÜREM) tarafından yapılan incelemeler sonucunda kara akbabaların, yırtıcıları öldürmek için çevreye atıldığı değerlendirilen zehirli etleri yemesi sonucu öldüğü belirlendi.

4'Ü DİŞİ 7 BİREY ZEHİRLENEREK CAN VERDİ

AKÜREM konuyla ilgili yaptığı açıklamada ''Yaşanan bu vahşet hem büyük bir insanlık ayıbı hem de tükenme tehlikesi altındaki popülasyona vurulan büyük bir darbedir'' şeklinde aktardı. IUCN'nin kırmızı listesinde yer alan, kara akbaba türüne ait 4'ü dişi 7 bireyin, kimliği henüz belirsiz kişi veya kişilerce yırtıcıları öldürmek amacıyla atıldığı değerlendirilen zehirli etleri yemeleri sonucu öldüğü belirlendi. Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne (AKÜREM) getirilen kara akbabalar üzerinde inceleme başlatıldı.

“BU VAHŞET BÜYÜK BİR İNSANLIK AYIBI”

Kara akbabaların ölümüyle ilgili AKÜREM tarafından yapılan açıklamada, "Duyarlı bir vatandaşın Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü'ne ihbarı üzerine haberdar olduğumuz vakada yaptığımız incelemelerde hızlı etki gösteren, güçlü rodentisit (fare zehri) kullanıldığını tahmin ediyoruz. Zehrin ayrıntısı Etlik Araştırma Enstitüsü'ne göndereceğimiz numunelerden tespit edilecektir. Yeryüzündeki leşleri temizleyerek salgın hastalıkların yayılmasını engelleyen ve ekolojik sağlığın sürdürülebilirliğini destekleyen akbabaların koruma altında olmalarına rağmen yaşanan bu vahşet hem büyük bir insanlık ayıbı hem de tükenme tehlikesi altındaki popülasyona vurulan büyük bir darbedir. Ne yazık ki bu tür zehirlenme vakalarının akbaba ölümlerinde büyük etkisi olmakta, hayvancılık için tehdit olarak görülen kurt, çakal, tilki gibi yırtıcı memelileri öldürmek amacı ile çevreye atılan zehirli etler akbabaları yok etmektedir. Benzer toplu ölüm vakalarına daha önce ilimizin önemli yaban hayatı koruma alanlarından olan Akdağ'da da rastlanmıştır. 200 metrekarelik bir alanda çiftler halinde ölüleri bulunan akbabaların üreme sezonundaki kayıpları, yuvalarda kalan yumurtaları aklımıza getirmekte ve acımızı katlayarak artırmaktadır" denildi.

YENİDEN YAŞANMAMASI İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI

Yaban hayvanlarının yaşadığı doğal alanlarda, hayvan yetiştiriciliği yapan duyarsız kişilerin gerekli önlemleri alarak hayvan sürülerini korumak yerine, yırtıcı memelileri zehirleyerek ortadan kaldırmaya çalışmalarının insanlık suçu olmasının yanı sıra Kara Avcılığı Kanunu'nun 24'üncü maddesine göre 1- 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası olan ağır bir suç olduğuna işaret edilen açıklamada, "Bu tür vakalar ile yeniden karşılaşmamak için gerekli tedbirler alınmalı, bu olayın fail ya da failleri de bulunarak cezalandırılmalıdır. Doğa ve yaban hayatı insan memnuniyetine feda edilemeyecek kadar değerli, yok oluşu ise geri döndürülemeyecek kadar tehlikelidir" ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
nesli tehlikede
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • vatan 1 ay önce Şikayet Et
  şu dünyadaki en aşağılık canlı malesef insanlar
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Bunu yapan amazon ormanlarındaki vahşi kabilelerden daha aşağı seviyede bir mahluktur.. Ekolojik dengenin içine eden zat unutma ahiret var hesap var kitap var... Fıratın kenarında kurt kuzuyu kapsa hesabı ömerden sorulur diyen bir anlayıştan yamyamlardan daha aşağılık seviye gidiyoruz...
  Cevapla
 • Ornitocu 1 ay önce Şikayet Et
  Direk zehirlemeseler bile bu hayvanlar genelde şehir çöplüklerindeki leşlerden besleniyor,zehirle ölen kedi ve köpek ve diğer hayvanlar(bu da ayrı bir mesele) malesef çöplüğe açıkta bırakılıyor dolayısı ile oradaki leşleri yiyen canlılarda telef oluyor.Zehirle öldüğü belli olan leşleri gömmek gerekiyor bu duruma yerel belediyenin çöp ve atık birimleri hassasiyet göstermeli.
  Cevapla
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  inançsız kafirler,siz hayvanlara zehir yedirin,cehennemde zebanilerde size irin,kaynak su yedirecek.inancınız olsa,sonunuzun cehennem azabı olacağını bilseniz yapmazdınız,demekki inanç ve Allah korkunuz yok.
  Cevapla
 • hamit 1 ay önce Şikayet Et
  yazik ulan yazik zehirli et de ne zalimler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan ve AK Parti'nin oy oranı kaç? Canlı yayında son anketi açıkladı
Bakan Karaismailoğlu Kanal İstanbul'un maliyetini açıkladı