Nasuh Mahruki'ye çok sorulan soru

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, kuruluşunun 10. yılını, AKUT'a yeni bir çıkış dönemi yapmak istiyor. 'Kar Leoparı' unvanlı Mahruki, neler yapacağını Haber7'ye anlattı.

Nasuh Mahruki'ye çok sorulan soru
Nasuh Mahruki'ye çok sorulan soru
GİRİŞ 02.03.2006 17:15 GÜNCELLEME 02.03.2006 17:15
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Başbanı bulunduğu AKUT'u 10. kuruluş yıldönümüne hazırlıyor. Nasuh Mahruki, kuruluş yıldönümünü yeni çıkışlar için bir basamak yapmak istediğini söyledi.

Kanal7'yi ziyaret eden Nasuh Mahruki, Yönetim Kurulu Başakanı Zekeriya Karaman'dan, 10 kuruluş yıldönümü etkinlikleri için destek istedi.


AKUT'un kuruluşunu, çoğu kimsenin yanlış hatırladığına dikkat çeken Muhruki, 'Bizim ilk kamuoyuna yönelik ilk belirgin etkinliğimiz 1996 Adana depremi ile oldu. Ama maalesef bir çok kişi bizim 1999'daki Marmara depremi ile hatırlıyor' dedi.

AKUT'un bütünüyle gönüllülerden oluşan bir ekiple hareket ettiğini hatırlatan Nasuh Mahruki, bugüne kadar 281 operasyona katıldıklarını ve 726 hayat kurtardıklarını anlattı.

AKUT'un sivil toplum kuruluşları arasında bir ekol olduğunu belirten Mahruki, 'AKUT’tan sonra arama kurtarma ekipleri kuruldu ve Türkiye sivil toplum örgütlerini AKUT’la birlikte tanıdı' dedi.

AKUT olarak yalnızca felaketlerde görev yapmadıklarını ifade eden Nasuh Mahruki, geçtiğimiz yıl yeni bir uygulama başlattıklarını söyledi. Bingöl'e kar motosikleti aldıklarını anlatan Mahruki, bu sayede kışın insanların dünya ile bağlantılarının sağlandığını anlattı.

Daha önce Bingöl'ün köylerinde yaşayan insanların kışın bir sağlık sorunları olduğunda, kızak türü ilkel aletlerle birbir zorlukla kent merkezine ulaştırıldığını hatırlatan Mahruki, şunları söyledi:

'Şimdi, bu kar motosikleti sayesinde ulaşım kolaylıkla sağlanıyor. Aslında kışın yoğun geçtiği yerlerde, kar temizleme yerine karüstü araçlar hizmet vermesi gerekiyor. Biz de Bingöl deneyiminden sonra bunu başka merkezlerde de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.'

Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman'dan yapacakları etkinliklere destek olmalarını talep eden Mahruki, 'Biz sivil toplum kuruluşu olduğumuz için kolay talep edebiliyoruz' dedi. Mahruki şunları söyledi:

'10 yıldır bu işi yapıyoruz, bundan sonraki süreçte yapacaklarımızı doğru bir biçimde aktarmak için sizden destek istiyoruz. Gündem boş kaldığında magazin ön plana çıkıyor, biz de gündemi boş bırakmak istemiyoruz.'


NASUH MAHRUKİ KİM?


21 Mayis 1968'de Istanbul'da dogdu, ilk ve orta ogrenimini Şişli Terakki Lisesi'nde tamamladiktan sonra 1992 yilinda Bilkent Üniversitesi İsletme Fakultesi'nden mezun oldu. Dağcilikla 1988 sonlarında, isim babaligini ve üç yil boyunca başkanlığını yaptığı Bilkent Universitesi Doğa Sporları Topluluğu'nda (DOST) tanıştı. Universite yıllarında mağaracılık, yamaç paraşütü, aletli dalış ve bisiklet sporlariyla uğraştı. 1994 yılında Sovyet Asya'nin en yüksek beş dağına tırmanarak, Rusya Dağcılık Federasyonu tarafindan verdilen 'Kar Leopari' unvanını alan az sayida Batılı dağcıdan biri oldu.
Dunyanin en zorlu ve tehlikeli 7 bin'lik dağlarindan biri olan Pobeda daginin 8. solo tirmanisini yapti. Bunlarin disinda Kirgizistan, Kafkasya ve Iran'da cesitli tirmanislar gerceklestirdi. 1995 yilinda Everest dagina tirmanin ilk Turk ve dunyadaki ilk Musluman dagci oldu. 1996 yilinda, dunyanin yedi kitasinin her birinin ens yuksek dagina tirmanmayi iceren 'Yedi zirveler' projesini tamamlayan 44 dağcının en genci oldu. 1998 yılında, 8516 metrelik Lhotse dagina yaptigi tirmanisla, Turkiye'nin en yüksek oksijensiz tirmanisini gerceklestirdi.
Mahruki'nin 'Bir Dağcının Güncesi (1995), ‘‘Everest'te Ilk Turk (1995) ve ‘‘Bir Hayalin Peşinde' (1996) adli kitaplari yayimlandi.


HERKES İSİM SOYADINI MERAK EDİYOR
Nasuh Mahruki'ye en çok sorulan sorulardan birisi de adı ve soyadı ile ilgili. Nasuh Mahruki, bir radyo programında bu soruyu şöyle cevaplandırmıştı:


'Kaptan-ı Derya Ali Paşa’nın torunuyum (5.kuşak). İsmim Arapça “nush” (öğüt-nasihat anlamında) kelimesinden geliyor. “Nush ile uslanmayanın hakkı tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir” atasözümüzdeki nush kelimesi il aynıdır. Bu espirili örnek New York Türkevi`ni dolduran misafirleri tebessüm ettirse de soyadının aslında tarihte hazin bir olayın acısını ölümsüzleştirdiğini öğrenmek bizleri de hüzünlendirdi. Mahruki ateşte yanmış anlamına gelir. (“hark” kökünden gelip Mahruk şeklinde ismi meful olmuştur). Dedem Kaptanı Derya Nasuhzade Ali Paşa Sakız Adası’nda çıkan Rum isyanını (23 Mart 1822) bastırmak üzere sefere gider. İsyanı bastırır, ama hayatta kalmayı başaran bazı isyancılar tarafından gemisinin yakılmasına engel olamaz ve kendi de bu olayda yanarak can verir. Bu olayın anısına Mahruki soyismini almışız.

İşte Ali Nasuh Mahruki`nin isim hikayesi böyle bir tarihi olaya dayanıyor.'

YORUMLAR 14
 • Süleyman TOPCU 15 yıl önce Şikayet Et
  . Alttaki liste daha çok uzardı aslında mesela:darbe sever,ihale takipçisi,postal yalayıcıs gibi..etki alanının azalmasını gördükçe daha çok saldıran ekabir de eklenebilir..
  Cevapla
 • Metin Yazar 15 yıl önce Şikayet Et
  . Özkök\'ü kimse samimi olmamakla suçlayamaz! Hatta Tuğçe Baran bile! Ertuğrul efendi özde \"LAİKÇİ\"dir. Kınıyorum kız seni!!!
  Cevapla
 • Cemaleddin Nuri 15 yıl önce Şikayet Et
  Bravo. Yazının işlenişine, özellike son paragrafa bravo doğrusu. Tebrikler. Sadece mantık değil, duygular da adam akıllı konuşuyor.
  Cevapla
 • oku yorum 15 yıl önce Şikayet Et
  . dilin kemiği yok ki ne fayda!CIA-Mossad ortak eylemini amerikalılar bile anlamışken hala kalkıp bunu müslümanlar yaptı demek heralde bilmemekten değildir cehaletten de olamaz!! müslümanları eleştirmekten zevk alan Bolşevikler! acaba gece yatarken yeryüzünde katledilen ve haksız yere ellerinden bütün öz kaynakları çalınmış filistindeki sudandaki hindistandaki ıraktaki ordaki burdaki gariban müslüman halk için ne düşünüyorlar? yeryüzündeki bu zülüm kimin? onlara bunları yapanlar da mı müslüman? !!!!!!!!!!!
  Cevapla
 • Utku Keskin 15 yıl önce Şikayet Et
  şimdi liberallere geliyoruz ; Özgürlük deyip yalnızca 1 keismin özgürlüğünü savundukları için Sözde liberaldir. eylemleirni üstlenmez ABD\'de uçakla DTM dalar onu yapan bizden olamaz onu yapan dinsizidir vs der Afganistanı ele geçirmek için para toplar mücahitlere yollarlar gider kendileri de savaşır orada Sonra gerçekler su yüzüne çıkınca Onlar samimi \"bizden\" değil onlar bizm görüşümüzü kullanıyor vs derler. Liberaller ise özgürlükçülükten bahsedip bu insanları savunurlar ama bu insanların zulm ettiği kimseyi savunmazlar Oruç tutmadığı içn dayak yiyeni savunmazlar, Afganistan da İran da baskı göreni de savunmazlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Uyarılar peş peşe geldi! Uçak seferleri iptal, fırtına kopacak...
Avrupa'nın en büyüğünden TL kararı! İbre tersine döndü, ilk adımı attılar