Ettehiyyatü nasıl - nerede okunur: Tahiyyat duası fazileti | Arapça & Türkçe anlamı!

Sonsuz kudret sahibi Allah-ü Teala'nın, İslam Dini'ni müminlere müjdeleyen kıymetli Peygamberimiz Hz.Muhammed (S.A.V)'in, yaratıcının en büyük meleği Cebrail Aleyhisselam'ın sözlerini taşıyan Ettehiyyatü (Tahiyyat) nasıl okunur, meali nedir? Huzur veren Ettehiyyatü (Tahiyyat) duası okunuşu - Türkçe anlamı, fazileti-sevabı!

Ettehiyyatü nasıl - nerede okunur: Tahiyyat duası fazileti | Arapça & Türkçe anlamı!
Ettehiyyatü nasıl - nerede okunur: Tahiyyat duası fazileti | Arapça & Türkçe anlamı!
GİRİŞ 22.04.2020 08:35 GÜNCELLEME 22.04.2020 08:35
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Miraç gecesinde ortaya çıkan Etthiyyatü (Tahiyyat) duasının içerisinde, alemlerin Rabbi olan Cenab-ı Hakk başta olmak üzere, birbirinden güzel tüm özelliklerin kendisinde hayat bulduğu Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V) ve Allah-ü Teala'nın en büyük meleği sıfatını taşıyan Cebrail Aleyhissam'ın sözleri bulunmaktadır. Müslümanların yaptığı namaz ibadetinin ilk ve son oturuşlarında gönülden dile getirilen ve yüce yaratıcıya hacetlerimiz için dua ibadetinde bulunurken de etkili olması açısından ifade edilen Ettehiyyatü (Tahiyyat) nasıl okunur? Yeryüzündeki tüm insanlara her koşulda doğru yolu gösteren ve zorluklar karşısında pes etmeyip daima ışık tutmaya devam eden Peygamber Efendimiz (S.A.V)'in okunmasını özellikle tavsiye ederek önemini devamlı surette vurguladığı Ettehiyyatü (Tahiyyat) duası okunuşu - Türkçe anlamı nedir? İşte, Kur'an-ı Kerim'de geçmediğinden ötürü sure yahut ayet olma özelliği göstermeyen, fakat içerisinde derin anlamlar taşıdığı için Müslümanların Cenab-ı Hakk'ın huzurunda yaptıkları tüm ibadetlerde yararlandıkları Ettehiyyatü (Tahiyyat) duasının fazileti ve sevabı...

 

 

ETTEHİYYATÜ (TAHİYYAT) DUASI OKUNUŞU...

*Et-tahıyyâtü lillâhi vessalevâtü vettayyibât,
*Esselâmü aleyke eyyühen-Nebiyyü,
*Ve rahmetullâhi ve berakâtüh,
*Esselâmü aleynâ ve alâ ibâdillâhis-sâlihîn,
*Eşhedü en lâ ilâhe illAllâh,
*Ve eşhedü enne Muhammeden abdühû ve Rasûlühü.

ETTEHİYYATÜ (TAHİYYAT) DUASI ANLAMI NEDİR?

-Her türlü hürmet, salavât (dua) ve bütün iyilikler
-Allâh-ü Te'âlâ'ya mahsustur. Ey Nebî! Allah'ın selâm,
-Rahmet ve bereketi senin üzerine olsun. Selâm, bizim ve
-Allah'ın sâlih (doğru hareket eden) kullarının üzerine olsun.
Şahâdet ederim ki, Allâh-ü Te'âlâ birdir ve yine şahâdet
-Ederim ki, Muhammed (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) O'nun kulu ve Rasûlüdür.

ettehiyyatü tahiyyat okunuşu ve anlamı

ETTEHİYYATÜ (TAHİYYAT) DUASI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

*Dua Kuran-ı Kerimde geçen bir ayet değildir. Miraç gecesinde Allah’u Teâlâ, Peygamber Efendimiz  (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ve Cebrail (Aleyhisselam)’in de katılımıyla ortaya çıkan cümlelerden oluşur.

-Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) Miraç’ta  Allah’u Teâlâ’nın huzuruna varınca Cenab-ı Hakk’a hürmetlerini arzetmek niyetiyle;

->“Ettehıyyatü lillahi vessalavatü vettayyibatü” demiş,

Allah’u Teala O’nu karşılayıp selamlayarak

->“Esselamü aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve berekatüh” demiş,

Tekrar Peygamberimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) konuşarak;

->“Esselamü aleyna ve ala ibadillahissalihin”

cümlesiyle Allah’ın selamına mukabelede bulunmuş ve Allah ile Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem)’in bu güzel konuşmalarına şahit olan Cebrail (Aleyhisselam) ‘de bu manzaraya

->“Eşhedü enlailahe illALLAH ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve rasülüh” eşlik etmiş ve böylece Ettehıyyatü duası ortaya çıkmıştır.

ettehiyyatü tahiyyat sevabı ve fazileti

ETTEHİYYATÜ (TAHİYYAT) DUASI ESRARI NEDİR?

Tahiyyat – Et-tehiyyâtü duası miraç hadisesinde, isra yani gece yürüyüşü diye İsra Süresinde bahsedilen, miraç gecesi semaya yükseldikten sonra Cebrail A.S ‘ın bu sözlere bizzat-i oracıkta şahit olduğu Hz. Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa Sallahu Aleyhi Vesselem’in, Allah’u Teâla ile aralarında perdeler kalkarak ayette geçen iki yay kadar yakından gördüğü Rabbiyle selâmlaşma, dilek ve temenni sözleriyle dile getirilmiş hâlidir. Allah’u Teâla, kainatı onun yüzü suyu hürmetine yarattım dediği Allah Rasulu, gök sema ehlinde geldiginde, onu selam vererek karşılamıştır. Allah azze ve celle’nin, cemâlini ilk Peygamber Efendimiz (S.A.V) orada görmüş ve selâmına en güzel biçimde karşılık vermiştir.

ETTEHİYYATÜ (TAHİYYAT) DUASI NEREDE OKUNUR?

Tahiyyât, ister 2 rekatlı olsun ister daha fazla, her namazın oturuşunda okunur. İmâm, imâma uyan cemâat ve yalnız başına namazı kılan kişi, tahiyyâtı okur. Tahiyyât hiç bir namazda sesli okunmaz, daima sessiz okunur.

ettehiyyatü tahiyyat nasıl okunur?

ETTEHİYYATÜ (TAHİYYAT) DUASI FAZİLETİ VE SEVABI...

*Hz. Peygamber Efendimiz S A.V şu şekilde buyurmuşlardır:

“Bunu söylediğiniz zaman Allah’ın rahmeti ve bereketi gökte ve yerde bulunan her salih kula erişir.”

Normalde bir kimse birisini ziyarete gitse, gelenin gittiği kişiye selam vermesi gerekir. Ancak Peygamber Efendimiz Miraç Gecesi Allah'ın huzuruna gidince, O Allah'a selam vermemiş de Allah, O'na selam vermiştir. Bunun hikmeti şudur, Allah'ı Teala selam ve selametin bizatihi kendisidir. Biz bir insana selam verirken o aciz ve yaratılmış kişinin korkulardan, tehlikelerden kurtulması için Allah'tan yardım istiyoruz, Allah'a dua ediyoruz demektir.

ettehiyyatü tahiyyat nasıl okunur

YORUMLAR 15
 • King 6 ay önce Şikayet Et
  Güzel Ben beğendim
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  harik aötesi
  Cevapla
 • Sana ne ismimden 2 yıl önce Şikayet Et
  Güzel
  Cevapla
 • Slm aleykum 2 yıl önce Şikayet Et
  İyi
  Cevapla
 • THE legends YT 2 yıl önce Şikayet Et
  harika
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiliz bilim insanlarından Kovid-19 açıklaması: Kayıp parçayı bulduk
Müslüman kadına ırkçı saldırı: Türkiye'ye def ol git