Kıyafetlerden çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? Çamaşır lekesini çıkarma yöntemleri...

Derin temizlik yaparken kullanılan çamaşır suyu bazı istemsiz kazalara sebebiyet verebilir. Özellikle koyu renkli kıyafetlere bulaştığında kimyasal tepkimeye yol açarak renklerinin değişmesine ve sararmasına neden olur. Ancak birkaç basit metotla hem koyu renkli hem de açık renkli eşyalardan çamaşır suyu lekesini çıkarmak mümkündür. İşte çamaşır suyu lekesini çıkarma yöntemleri...

Kıyafetlerden çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? Çamaşır lekesini çıkarma yöntemleri...
Kıyafetlerden çamaşır suyu lekesi nasıl çıkar? Çamaşır lekesini çıkarma yöntemleri...
GİRİŞ 27.01.2021 14:34 GÜNCELLEME 27.01.2021 14:34
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Hayatımızın olmazsa olmaz parçası olan temizlik, bazen istenmeyen kazalara neden olabiliyor. Bunların başında da temizlik yaparken sıklıkla kullanılan çamaşır suyu kazaları gelmektedir. Evin daha steril bir hale gelmesi için başvurulan çamaşır suyu, elbiselere ve diğer birçok nesneye bulaştığında renginin bozulmasına neden olur. Çamaşır suyunun bulaştığı yerin yıkama ve silme yöntemiyle eski haline kavuşması biraz güç bir durumdur. Ancak bazı yöntemlerle çamaşır suyunun bulaştığı yerin rengin eski haline getirmenin bazı formülleri bulunmaktadır.

ÇAMAŞIR SUYU LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Çamaşır suyu lekesi, makinede yıkmakla ya da kuru temizlemeye vermekle çıkacak bir leke değildir. Kumaşı kimyasal tepkimeye uğratarak renginin kumaştan sökülmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı çıkarması ve telefi edilmesi oldukça güç bir lekedir. Çamaşır suyu lekesinin çıkması için yapılması gerekenler şöyledir:

1- Çamaşır suyunun bulaştığı yerin kurumasını beklemeden bol soğuk suyla durulayıp yıkayarak hemen müdahale edilmelidir. Karbonatı suya ekleyerek yoğun bir kıvama getirilir ve çamaşır suyunun bulaştığı bölgeye sürülür ve kuruması için 10-15 dakika kadar bekletilir. Kuruduktan sonra temiz bir diş fırçasıyla çitilenir.

2- Yukarıda işlemin yapılmasına rağmen çamaşır suyu lekesi geçmiyorsa 2. Bir yöntem olarak da alkol kullanılabilir. Temiz bir pamuğa eczaneden temin edilen alkol sürülerek çamaşır suyunun bulaştığı yer temizlenilir. Bu yöntem kısmi olarak rengi değişen kıyafetin kendi rengine gelmesini sağlayacaktır. 

3- Tüm bu yöntemlere rağmen çamaşır suyu lekesi geçmiyorsa yama ya da üzerine nakış işleyerek de çamaşır suyu lekesi kapatılabilir. 

BEYAZ KIYAFETLERDEN ÇAMAŞIR SUYU LEKESİ ÇIKARMA

Beyaz kıyafetlere bulaştığında ise renklerinin solmasına neden olan çamaşır suyunu çıkarmak için pet shoplarda satılan sodyum tiyosülfat ile lekeye uygulayıp temizlenir ve bol su ile durulanır. Duruladıktan sonra beyaz sirke çamaşır sulu bölgeye sürülür ve yeniden durulanır. Kesin çözüm olmasa da kısmen geçmesi beklenen bir çözümdür.

YORUMLAR 5
 • Yasemin 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence bu aklı vereni camaşır suyuna batır Herşey hallolur.
  Cevapla
 • Rabiş 1 yıl önce Şikayet Et
  Saçma boyslası atmış kumaş nasıl düzelsin
  Cevapla
 • zafer gülten 1 yıl önce Şikayet Et
  verdikleri akıla bak,git pet shop a -sodyum tiyosulfat -almaya kalk,ufacık kutusu 50-60 tl.çamaşırcıda ise bir fanila külot u 15 tl ye alabiliyorsun.
  Cevapla
 • elif 1 yıl önce Şikayet Et
  bence elbiseyi komple çamaşır suyuna sok yeni renk elbisen olsun
  Cevapla
 • karadeniz 1 yıl önce Şikayet Et
  Saçma
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan altın için yeni düzenleme sinyali
Kritik toplantı bitti! Cumhurbaşkanı Erdoğan kararları açıkladı