Türk kahvesi nasıl yapılır? Bol köpüklü Türk kahvesi pişirmenin püf noktaları...

En önemli geleneklerimizden biri olan Türk kahvesi, kendine has tarzıyla severek ve büyük bir keyifle tüketilmektedir. Yüzlerce yıldır kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan Türk kahvesi, dünyada kahve demleme üsluplarına göre çok tarzda hazırlanıp sunulmaktadır. Peki Türk kahvesi nasıl pişirilir? İşte doğru Türk kahvesi hazırlamanın püf noktaları...

Türk kahvesi nasıl yapılır? Bol köpüklü Türk kahvesi pişirmenin püf noktaları...
Türk kahvesi nasıl yapılır? Bol köpüklü Türk kahvesi pişirmenin püf noktaları...
GİRİŞ 04.09.2020 09:54 GÜNCELLEME 04.09.2020 09:54

UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Temsili Listesinde yer alan Türk kahvesi, Türk kültürüyle özdeşleşen, en önemli geleneksel lezzetlerden bir tanesidir. Osmanlı’nın Orta Doğu’ya yaptığı seferler neticesinde kazanılan kahve kültürü, Osmanlı topraklarından sonra hızla Avrupa’ya da yayılmıştır. Tarih boyunca savaşlar, siyasi ilişkiler ve ticaret farklı kültürlerin bir araya gelmesini ve bunun neticesinde de bambaşka bir geleneğin, ürünün ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Bu durumun en kıymetli örneklerinden biri de kahvedir. Gittiği her coğrafyada farklı şekilde yorumlanan kahve, Türkiye’de hem kahve çekirdeklerinin öğütülmesi hem de demleme/pişirme yöntemiyle diğer kahvelerden farklı şekilde hazırlanarak sunulmaktadır. 

TÜRK KAHVESİ YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Türk kahvesi, herkesin yaygın olarak bildiği kısık ateşte ve soğuk suyla hazırlama usulü kahvesinin tadını bozduğundan yanlış bir pişirme yöntemidir. Hem soğuk suyla hem de kısık ateşte hazırlanan kahvenin pişirme süresi uzadığı için tadında acılaşmalar olmaktadır. Türk kahvesinin daha lezzetli bir şekilde hazırlanması için bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Daha lezzetli kahve için kahve çekirdeklerinin daima taze olmasına dikkat edilmelidir. Mümkünse her pişirim için taze kahve çekilmeye çalışılmalıdır. Kahve çekirdekleri taze olarak öğütülemiyorsa alınan kahvenin en fazla 1 hafta tüketilmesi önerilir. Uzun süre bekletilen kahve bayatladığından dolayı pişirildiğinde yeteri kadar lezzetli olmayabilir. Taze çekilmiş kahvenin ardından kullanılan kaşığından metal değil de bambu ya da ahşap bir kaşık kullanılmasına özen gösterilmelidir. Kahvenin çok acı ya da çok hafif olmaması için 1 fincan için 6-7 gram kahve kullanılması önerilir. Bakır bir cezvenin içerisine ilk önce 7 gram kahve ve ardından 35-40 derece olan 1 fincan su eklenir ve orta ateşte pişirilmeye başlar. 1 fincan kahve orta ateşte yaklaşık 2-3 dakikaya pişmektedir ve pişip köpürmeye başlayan kahve direkt olarak cezveye dökülür ve servis yapılabilir. 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İran tehdit etti ABD jet hızıyla onayladı! Üç ülkeye 95 milyar dolar destek!
Arabalı vapurda korku dolu anlar! Dev dalgalar camları kırdı