Filtre kahvenin faydaları nelerdir? Günde kaç fincan filtre kahve içilir?

Filtre kahve, düzenli ve ölçülü tüketildiğinde sağlığa çok faydalı bir içecektir. Düşük kalorisi ve metabolizmayı hızlandıran yapısıyla daha hızlı kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Özellikle diyet yapanların ara öğünlerinde yer vermesi halinde yağ yakımını hızlandırdığı belirtilmektedir. Peki filtre kahve zayıflatır mı? Filtre kahve nasıl demlenir?

Filtre kahvenin faydaları nelerdir? Günde kaç fincan filtre kahve içilir?
Filtre kahvenin faydaları nelerdir? Günde kaç fincan filtre kahve içilir?
GİRİŞ 09.07.2021 09:43 GÜNCELLEME 09.07.2021 09:43
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Kahve, sütsüz ve şekersiz olarak tüketildiğinde sağlığa oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Günlük olarak düzenli kahve tüketimi birçok sağlık sorununa etkilidir. Ancak gereğinden fazla tüketilmesi sağlığımıza yarardan çok zarar vermektedir. Kahve, güçlü antioksidan içeren gıdalardandır ve günde bir bardak kahve vücudun toksinlerden arınmasına oldukça yardımcı olmaktadır. Yemeklerden sonra sütsüz, kremasız ve şekersiz içilen kahve yağ yakımını hızlandırdığı için daha çabuk zayıflamayı sağlamaktadır. Beslenme uzmanları, filtre kahvenin ara öğünleri tüketilmesi durumunda uzun süre tokluk hissi verdiği için zayıflamak isteyenlere önermektedir. 

Filtre Kahve Zayıflatır Mı?

Filtre kahve, içerisine şeker veya süt eklenmediği sürçe zayıflatıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle yemeklerden sonra içilmesi yağ oluşumunu engellemektedir. Ayrıca spor, yürüyüşten yarım saat önce içilen kahve, yağ yakımını da hızlandırmaktadır. Kahve, metabolizmayı da hızlandırdığı için bağırsak ve sindirim problemlerine de oldukça etkilidir. Güçlü bir antioksidan olan kahve, idrar yoluyla vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlar. Toksinlerden arınan vücut hem hastalıklara karşı güçlenmiş hem de zehirlenmelerden kurtulmuş olmaktadır. Sık sık idrara çıkardığı için vücutta ödem oluşmasını da önlemektedir. 

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahve her şeyden önce çok güçlü bir antioksidandır. Düzenli olarak kahve içen kişilerin içmeyenlere göre çok daha az toksin olduğu belirtilmektedir. Toksinler vücudumuzdan atılmadığı sürece sağlığımız tehlikeye sokan zararlı maddelerdir. Sağlıksız beslenen ve düzenli su tüketmeyen kişilerde oldukça fazla bulunur. Toksinlerden arınmak için detoksa girilmediği sürece de sağlığımızı tehlikeye atmaya devam etmektedir. Antioksidan gıdalar kanser hücreleriyle savaşarak yararlı hücrelerin çoğalmasını sağlamaktadır ve kahve de bunlardan biridir. Özellikle şeker ve krema ilavesiz içilen sade kahveler sindirim sisteminin düzenli çalışmasından zayıflamaya kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Filtre kahvenin sağlığa yararları şunlardır:

 • Kahvenin bazı kanserler üzerinde olumlu etkisi olduğu bazı araştırmalar neticesinde belirtilmiş ve bunun yanında diyabet, alzheimer ve Parkinson gibi kronik rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.

 • Serotonin hormonu salgıladığından psikolojik olarak da olumlu etkisi bulunur. 

 • Ağız ve gırtlak sağlığına oldukça faydalı olduğu görülür.

 • Yorgunluğu alıp enerji vermektedir.

 • Kahveyi yanındabol su ile tüketmek metabolizmayı hızlandırdığı için vücuttan zararlı toksinlerin atılması da hızlandırmaktadır.

 • Konsantrasyon arttırarak dikkat dağınıklığına büyük oranda tadan kaldırır.

 • Kalp sağlığına iyi gelmektedir.

Fazla Kahve Tüketiminin Zararları

Kahvenin sağlığa bu kadar çok faydası varken krema ve şeker ekleyerek tamamen zararlı kalorili bir içecek haline getirilir. Bundan dolayı kahveden verim alabilmek için sade olarak tüketilmesi gerekir. Kahve içerken dikkat edilmesi gereken diğer husus ise aşırı tüketilmemesidir. Gün için 2 fincandan fazla içilen kahve sağlığı riske atmaktadır. Özellikle kalp hastası olan kişilerin kalp ritmini hızlandırdığı için kalp krizi riskini yükseltmektedir. Kahve tüketimini kontrol altında tutarak sağlığa olan faydalarından son derece istifade edilebilir. 

Filtre Kahve Nasıl Hazırlanır?

Filtre kahve makinesi yoksa eğer french pressle de yapılabilir. Hazırlanışı oldukça kolay olan filtre kahve için bir fincan kaynak suyu french presse konur ve üzerine 1 tatlı kaşığı kadar filtre kahve eklenir ve 5 dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra fincana alıp içilebilir. Bu şekilde hazırlanan 200 ml filtre kahve yaklaşık 2 kaloridir. 

YORUMLAR 3
 • Trtr 4 yıl önce Şikayet Et
  Reklamın iyisi kötüsü olmaz .Herşeyikararınca tüketmek lazım
  Cevapla
 • Necmi 4 yıl önce Şikayet Et
  Avrupada filitre kahveye rağbet azaldığından dolyı başta türkiye olmak üzere yeni pazar yerleri arıyorlar!!
  Cevapla
 • Hasan Çelikkanat 4 yıl önce Şikayet Et
  iyi güzelde kahve bir numaralı mide düşmanı bunu ne yapacağız ?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor, bir devir sona eriyor! e-Devlet'te devreye girdi
Şiddetli geliyor! AFAD'dan açıklama...İşte il il hava durumu