Nane yağının faydaları nelerdir? Nane yağı baş ağrısı için nasıl kullanılır?

Nane yağı, antiseptik ve antioksidan özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırarak cilt yaralarının kısa sürede iyileşmesini sağlar. Doğal bir şifa kaynağı olan nane yağı, küçük cam şişelerde aktarlardan satın alınarak uzun süre kullanılabilir. Peki nane yağının cilde faydaları nelerdir? İşte her derde deva nane yağının mucizevi faydaları...

Nane yağının faydaları nelerdir? Nane yağı baş ağrısı için nasıl kullanılır?
Nane yağının faydaları nelerdir? Nane yağı baş ağrısı için nasıl kullanılır?
GİRİŞ 18.08.2021 12:12 GÜNCELLEME 18.08.2021 12:12

Alternatif tıp tedavisinde birçok hastalığın şifa bulması için kullanılan nane yağı, vücudu toksinlerden arındırarak kanser hücrelerine karşı savaşır. Halk arasında bilinen faydalarından dolayı çok fazla tüketilen nane yağı, uygun fiyatlarla aktarlardan ya da eczanelerden temin edilebilir. Mide rahatsızlıklarından cilt yaralarının tedavi edilmesine kadar birçok faydası bulunan nane yağı, kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olarak grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücut direncini arttır. 

Taze nanenin faydaları nelerdir? Soğuk algınlığa iyi gelen nane limon çayı nasıl yapılır?Taze nanenin faydaları nelerdir? Soğuk algınlığa iyi gelen nane limon çayı nasıl yapılır?

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde çok sık kullanılan nane yağı, özellikle baş ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan nane yağının bir diğer en önemli özelliği kanser hücrelerinin vücutta yayılmasına engel olmasıdır. İşte nane yağının bilinen en önemli faydaları:

 • Nane yağı ile şakaklara masaj yapmak, şiddetli ve kronik baş ağrısını dindirmeye yardımcı olur. 

 • Saç derisine uygulandığında saç diplerinde havasızlıktan meydana gelen kepeklenme ve yağlanma sorununa iyi gelir. 

 • Hazımsızlığa iyi gelerek mide ağrısını dindirir. 

 • Solunum yollarının açılmasını sağlar. Burun tıkanıklığına iyi gelir.

 • Kas gevşeticidir. Nane yağı ile ağrıyan bir bölgeye masaj yapmak kasaları rahatlatarak ağrının kısa sürede dinmesine yardımcı olur.

 • Böcek ve sinek ısırığı, kesik ve kızarıklığa iyi gelerek cilt yaralarının tedavi eder. 

 • İltihap kurutucudur.

 • Nefesi tazeler ve ağız kokusuna iyi gelir.

 • Cildi besler ve nem dengesini sağlayarak doğal bir parlaklık kazandırır.

 • Nane yağı sinüsleri açar ve rahat nefes almayı sağlar.

 • Güçlü bir balgam sökücüdür.

 • Şiddetli öksürüğü dindirir ve boğazları yumuşatır. 

Sarımsak ve bal karışımı faydaları nelerdir? Sarımsak ve bal kürü nasıl hazırlanır?Sarımsak ve bal karışımı faydaları nelerdir? Sarımsak ve bal kürü nasıl hazırlanır?

Nane Yağı Baş Ağrısına İyi gelir Mi?

Güçlü bir aromaya sahip olan nane yağı içerdiği mentol sayesinde en şiddetli ağrıların dahi kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Özellikle kronik migren ağrıları olanların ağrıyı hissettikleri an nane yağı ile şakaklara masaj yapılması önerilir. 

Nane Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Antiseptik özelliğe sahip olan nane yağı, ister su ile seyreltip ister de direkt olarak yüze uygulanabilir. Temiz bir pamuğa dökülen 3-4 damla nane yağı ile cilde tonik yapılabilir. Kirli hava ve makyaj kalıntılarından kaynaklı ciltte oluşan toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Nane yağı, cildi kir ve toksinlerden arındırdığı için cilde canlılık kazandırarak ince çizgilerin cilde oturmasına engel olur. 

Ardıç yağının faydaları nelerdir, nasıl kullanılır? Ardıç yağı kaşıntıya iyi gelir mi?Ardıç yağının faydaları nelerdir, nasıl kullanılır? Ardıç yağı kaşıntıya iyi gelir mi?

Nane Yağı Nasıl Kullanılır?

1 bardak suyun içerisine 3-5 damla nane yağı, direkt olarak içildiğinde vücudu toksinlerden arındırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı şekilde hazırlanan nane yağı ve su ikilisi ile gargara yapıldığında ağız içinde diş fırçasının ulaşamadığı kirlerin ve mikropların temizlenmesine yardımcı olur. Saç diplerine ve cilde doğrudan uygulanabilen nane yağı, saç diplerinde havasızlıktan kaynaklı oluşan kepek ve yağlanma sorununu anında çözer. Nane yağı, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağını karıştırıp saç derisine uygulayın. Yaklaşık olarak 30-40 dakika kadar bekletip bol su ve şampuanla arındırın. Bu işlemi haftada 1-2 kez uygulayabilirsiniz. 

Nane Yağı Nasıl Yapılır?

 1. 1 demet taze nane

 2. 1 çay bardağı zeytinyağı

 3. Cam kavanoz

İlk olarak naneler temizlenip ayıklanır. Ardından iyice ezilir ve suyu çıkarılır. Kahve cezvesine 1 çay bardağı zeytinyağı eklenir ve kısık ateşte ısıtılır. Son olarak ezilip hazırlanan naneler cezvenin içerisine ezilen naneler eklenir ve en düşük ateşte 20 dakika kadar yavaş yavaş karıştırılır. 

Hazırlanan karışım cam kavanoza konur ve kapağı sıkıca kapatılır. 10 gün kadar beklettikten sonra kullanılabilir. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Biden yine dondu kaldı! Obama yardımına yetişti
Başkan Erdoğan Bahçeli ile görüştü