Hamster bakımı nasıl olur? Hamster temizliği ve beslenmesi için dikkat edilmesi gerekenler...

Hamsterlar, bakımı ve eğitimi oldukça kolay canlılar olduğundan pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Sevgiden ve oyundan beslenen hamsterlar ilk zamanlarda sahiplerini benimseyemedikleri için kafeslerinden ayrılmazlar. Güven duygusunun oluştuğu hamsterlar ise sahipleriyle sürekli oyun ve temas halinde olmak isterler. Peki hamster kafesi nasıl seçilir? İşte hamster bakımı ve eğitimi

Hamster bakımı nasıl olur? Hamster temizliği ve beslenmesi için dikkat edilmesi gerekenler...
Hamster bakımı nasıl olur? Hamster temizliği ve beslenmesi için dikkat edilmesi gerekenler...
GİRİŞ 21.07.2020 12:43 GÜNCELLEME 21.07.2020 12:45

Hamsterlar, farklı renk ve boyutta olan sevimli ve oldukça temiz canlılardır. Evde bakımı çok kolay hamsterların cinsine göre huyları ve alışkanlıkları farklılık gösterebilir. Cüce olarak tabir edilen hamsterlar daha sevecen, oyun düşkünü ve uyumludurlar. Ancak cüce hamsterlar dışında diğer türler daha yaramaz, uyum sağlamada sorun yaşayabilir ve sahiplerini uzun sürede benimsemezler. Hamsterlar, yemek yemeyi, oyunu, gündüzleri uyuyup geceleri uyanık kalarak kendi kendine eğlenmeyi ve sahipleriyle vakit geçirmeyi çok seven canlılardır. Hamsterlar sevgi ile beslendikleri için sahiplerinin gün içinde onlarla ilgilenmesi ve oyun oynaması tavsiye edilir.

HAMSTER KAFES SEÇİMİ

Hamsterlar oyun oynamayı seven ve çok hareket eden canlılar olduğu için kafes seçerken daha geniş ve büyük kafeslerin alınması tercih edilmelidir. Kafesin boyutlarının yanında yapısı da hamsterların rahat hareket etmesi için önemlidir. Daha çok metal kafeslerin tercih edilmesi tırmanış ve rahat hareket etmeleri bakımından önemlidir. Hamster kafeslerinin yapısı pirinç ya da metal olması önerilmektedir. Oyun oynamayı seven hamsterların en çok sevdiği tekerleğin kafeslerine konması ve bunun dışında kemirebilecekleri oyuncaklar alınması önerilmektedir. 

HAMSTER KAFES TEMİZLİĞİ

Hamsterlar, aç kalmaktan korktukları için kafeslerinde yemekler saklayabilir. Saklanılan yemekler zaman içinde bakteriler üretirler. Bundan dolayı hamster kafesleri hafta 1 kez temizlenmesi önerilir. 

HAMSTER YEMİ

Hamsterlar doyduklarının farkına varmazlar, sürekli yemek yerler ve verilen yemeği sonraki öğün için kafesinin kenar köşelerine saklarlar. Güven problemi olan hamsterlar, sahiplerinin benimseyene kadar kendini güvene almak için yiyeceklerini saklar ve kafesinden çok fazla ayrılmaz. Kafesleri onlar için güvenli alandır. Sahiplerinin gösterdiği sevgi, ilgi ve oyunlarla zaman içinde güven duygusu oluşarak kafesinden çıkmaya başlar. 

Hamsterlar yemleri dışında fındık, fıstık, leblebi ve ceviz yemeyi çok sever. Bunun dışında çilek, bezelye, havuç, ıspanak, patates gibi birçok gıdayla beslenebilir. Meyve ve sebzelerin küçük parçalara bölerek verilmesi daha rahat yemelerini sağlamaktadır. Ellerine alabilecekleri boyuta bölerek küçük küçük kemirmeleri kolaylaşmaktadır. 

HAMSTER DİŞ BAKIMI

Hamsterlar büyümeye başladığında dişleri de hızla büyümeye başlar. Dişleri sert ve büyük olunca rahat edemezler ve bunun için evcil hayvan malzemelerinin satıldığı dükkanlarda hamsterların kemirebilecekleri oyuncaklar satın alarak dişlerinin keskinlikleri azalarak incelmiş olur. Bu sayede hem oyun oynamış hem de dişlerinin rahatsız edici yapısı düzelmiş olmaktadır. 

ETİKETLER
hamster bakımı
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Beşiktaş sonunu getiremedi!
Mavi Vatan'ın fikir babasından Montrö resti: Türkiye savaş tehdidi hissederse...