Görenler gözlerine inanamıyor: Tam 25 santimetrelik rengarenk çekirge!

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde arazide dev çekirge görüldü. Yaklaşık 25 santimetre uzunluğundaki çekirgeyi görenler, gözlerine inanamadı.

Görenler gözlerine inanamıyor: Tam 25 santimetrelik rengarenk çekirge!
Görenler gözlerine inanamıyor: Tam 25 santimetrelik rengarenk çekirge!
GİRİŞ 01.08.2020 13:48 GÜNCELLEME 01.08.2020 13:48
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Çınar’a bağlı Beşpınar köyünde çiftçiler, arazilerini sürmek için yola çıktıklarında dev çekirge ile karşılaştı. Daha önce de bu türden çekirge gördüklerini belirten çiftçiler, ilk defa bu kadar büyük ve renkli çekirge gördüklerini söyledi. Özgür Güler isimli çiftçi, “Her sene mutlaka çekirgeleri ile karşılaşırız, fakat bu defa görmüş olduğunuz çekirgeler diğerlerine göre çok daha büyük ve rengarenk” dedi.

"BUNLAR FAYDALI ÇEKİRGELER"

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar ise bu çekirgelerin zararlı olmadığını, zararlı böcek ve çekirgeleri yedikleri için yararlı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Satar, “Bunlar çok faydalı hayvanlar, zararlı çekirgeler gibi değil. Bunlar o zararlı çekirgelerle de beslenen çekirgeler. Dolayısıyla zararlı böcekleri yedikleri için, biz bunları faydalı olarak görüyoruz. Şu anda tam anız yangınları zamanı. İşte anız yakılırsa, bu tür faydalı, büyük tehlikeliymiş gibi görünen türler, halbuki çiftçi dostu, bunlara da zarar vermiş oluyoruz. Normalde bu tür, bizim için çok kıymetli bir tür. Biyolojik mücadele de kullanılabilecek bir tür. Hem zararlı böcekleri hem de zararlı çekirgelerle besleniyorlar. Bunların boyu antenleri de hesaba katarsanız bir 20-25 santimetreyi buldukları için, sanki tehlikeliymiş gibi, insanlara zarar verecekmiş gibi görüyorlar” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Bir karış 20cm bu çekirge adamın parmağı kadar 25cm abartılı degilmi :)
  Cevapla
 • Mehmet gülser 1 hafta önce Şikayet Et
  Reklam ayaklarindan anten ucna en buyuk cekirge 10cm gelir bizim beralarda ekmege sarar atlara yedirirledi ic parazitini doksundiye ben diyar bakir veurfada bicercilik yaptim
  Cevapla
 • aydın 1 hafta önce Şikayet Et
  adamın bir parmağı kadar olan çekirge nasıl 25 cm oluyor anlamış değilim. her yerde görülen sıradan yeşilimsi bir çekirge:))
  Cevapla
 • Memo 1 hafta önce Şikayet Et
  Kafasındaki anten tut ve kuyruguna kadar ölçersen 25cm ediyor.
  Cevapla
 • Ordulu 1 hafta önce Şikayet Et
  Diyarbakır da olduğu için
  Cevapla
 • Dadas 25 1 hafta önce Şikayet Et
  dogu anadolu kackar yaylalarinda cayirlik alanlarda cok bulunur kirsalda bozaraktir rengi insanlar büyük sehirlere göctü tabiati unuttu cocuklar gördümü kaciyorlar isircak diye:)))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum
Rusya'daki korkunç patlama kameraya yansıdı