Mevlid Kandili orucu kaç gün tutulur? İşte mübarek Mevlid Kandilinin anlamı ve önemi...

Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in dünyaya geldiği Rebiülevvel ayının 12. gecesi Mevlid Kandili olarak idrak edilmektedir. Bir gelenek haline gelen Mevlid Kandili, Müslümanlar arasında oruç, nafile namaz, Kuran-ı Kerim tilaveti ve salavat-ı şerifelerin okunması gibi ibadetlerle anılmaktadır. Peki Mevlid Kandilinde oruç tutulur mu? İşte Mevlid Kandili önemi ve ibadetleri...

Mevlid Kandili orucu kaç gün tutulur? İşte mübarek Mevlid Kandilinin anlamı ve önemi...
Mevlid Kandili orucu kaç gün tutulur? İşte mübarek Mevlid Kandilinin anlamı ve önemi...
GİRİŞ 28.10.2020 08:33 GÜNCELLEME 28.10.2020 08:33

Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in doğduğu gün idrak edilen Mevlid Kandili din alimlerinin tavsiyeleri üzerine ibadetle geçirilmesi uygun görülmektedir. Ancak Mevlid Kandilinde oruç tutulup tutulmaması gerektiğiyle ilgili farklı görüşler bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in insanoğluna rehber olmak üzere dünyaya gelmesi Müslümanlar tarafından bayram günü gibi kutlanması, ibadetler yapılması uygun görülmektedir.

 

 

Mevlid kandili ne zaman? 2020 Diyanet takvimi Mevlid Kandili hangi gün idrak edilecek?

MEVLİD KANDİLİ ORUÇ TUTULUR MU?

 

 

İslam geleneklerinde önemle beklenen bazı gün ve aylar bulunmaktadır. O günlerde imkanı olan Müslümanlar oruç tutmak, namaz kılmak, Kuran okumak, sadaka vermek gibi ibadetler yaparak Allah rızasını kazanmak için yarışırlar. Müslümanlar için en önemli gecelerden biri olan Mevlid Kandilinde Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in için bol bol salavatların getirilmesi yanı sıra farz namazlardan sonra 2 rekat nafile namaz kılarak dua edilmesi uygun görülür. Mevlid Kandilinde oruç tutup tutmamak tartışmalı bir konudur ve bununla ilgili 2 görüş hakimdir. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in Pazartesi ve Perşembe oruçlarını tutmaları tavsiye ettiği rivayet edilirken diğer yandan da Peygamber Efendimiz (s.a.s) İslamiyet’i tebliğ etmek üzere dünyaya tefriş ettiği gece bayram günü gibi beklendiğinden Mevlid Kandilinde oruç tutmak yerine ikramların yapılarak çoluk çoğu sevindirmenin de sevap olduğu aktarılmaktadır. Ancak Mevlid Kandilinde oruç tutmanın bir sakıncası olmadığından uygun olanların oruç tutması tavsiye edilmektedir.

Ayetel Kürsi'nin okunuşu ve açıklaması| Ayatel Kürsi okumanın faziletleri

MEVLİD KANDİLİ ÖNEMİ VE İBADETLERİ

Mevlid Kandili, Müslümanlar arasında Peygamber Efendimiz (s.a.s)'in doğduğu gün olması münasebetiyle büyük bir özveriyle geçirilmektedir. Bayram günü olarak da görülen Mevlid Kandilinde Allah rızası için konu komşuya ikramlar yapmanın çok sevap olduğu kabul edilmektedir. İlahiyatçıların naklettiklerine göre Mevlid Kandilinde belirli bir ibadetin olmadığı, kişinin içinden geldiği şekilde ibadet ve dualar etmesi tavsiye edilmektedir. Mevlid kandilinde en çok yapılması uygun görülen ibadet ise gece boyunca bol bol salavat getirilmesidir. Nafile namaz kılmak ve ardından dua etmek de yapılması uygun görülen ibadetlerdendir. 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Beşiktaş'tan Kadıköy'de tarihi galibiyet
Dünyada merak uyandırmıştı! Gizemli monolit ortadan kayboldu