Yeni normal dönemin vazgeçilmezi: HES kodlu anahtarlık

Yeni normal hayatta artık neredeyse her kuruma girerken HES kodu uygulaması kullanılıyor. Hayat Eve Sığar mobil uygulamasından ve E-devlet sistemi üzerinden alabildiğimiz karekodları neredeyse her yere girerken göstermek zorunda kalıyoruz. Hal böyle olunca bunu pratik hale getirmek isteyen Ordu'da bir reklam firması HES kodlu anahtarlık yaparak insanları bu yükten kurtardı.

GİRİŞ 16.12.2020 09:00 GÜNCELLEME 16.12.2020 11:21
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Ordu’da bir reklam firması sahibi, günümüzde her insanda bulunması gereken ‘HES kodunu’ anahtarlık içerine uygun şekilde tasarladı. Fikir hakları alınan anahtarlık, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ile sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Dünyayı ve Türkiye'yi etkisi altına alana korona virüs (Kovid-19) salgınında Türkiye'de alınan en önemli tedbirlerden birisi olan HES uygulaması, özellikle akıllı telefonları olamayan insanları kimi zaman sıkıntıya düşürebiliyor. Kalabalık ortamlarda, resmi kurumlara ve bazı cadde ve sokaklarda istenilen HES kodu, hem riski azaltıyor hem de kişi hakkında bilgileri anında ortaya çıkarıyor.

Ordu'nun Altınordu ilçesinde 20 yıldır reklam firması sahibi olan Gökhan Günindi isimli vatandaş, özellikle yaşlı insanların, şarjı bitenlerin imdadına yetişecek bir anahtarlık tasarladı. Kişilerin, HES kodlarını anahtarlık içerisine, isim bilgileri ve kare kodu ile birlikte tasarlayan Günindi, fikir haklarını aldığı anahtarlık sayesinde, HES kodu istenilen yerlerde bekleme süresinin azalacağını ve insanların artık HES kodlarını sürekli olarak yanında taşıyacaklarını belirtiyor.

“Yakın çevremizde de bu konuda sıkıntılar çeken olmuştu”

HES kodu ile ilgili kendi ailesinde de sıkıtlar yaşadıklarını ve böyle bir ürünü ortaya çıkarttığını ifade eden Günindi, “Biz bu konuda kendimiz, özellikle yaşlı kesimler için sıkıntılar yaşadık. Telefonunda interneti olmayan ve internet bağlantılı telefonları olmayan insanlar için nasıl bir ürün yapabiliriz? Cadde sokak ve kurumlarda rahat kullanacakları bir ürün tasarlamak isterken bu anahtarlık ortaya çıktı. Sadece belirli kesim için değil, HES kodu okutması gerekilen yerlerde telefon görüşmeleri kesmek zorunda kalan insanlar var. Şarjı bitmiş, internet bağlantısı olmayanla var. Böyle durumlarda insanların çok rahat kullanabileceği bir ürün” dedi.

“Artık telefona ihtiyaç duymadan anahtarlık ile kolayca geçiş yapabiliyorlar”

“Biz bu ürünü yaparken, farklı modeller üzerinde çalıştık ancak bu ürünün özelliği, pandemi sonrasında anahtarlığın içerisine fotoğraflar da konulup kullanılabilme özelliği var” diyen Günindi, “İnsanlar bize kare kodu ile HES kodunun ekran görüntülerini gönderiyorlar. Biz daha sonra isim bilgileri, kare kod ve HES kodlarını baskısını çıkartarak, anahtarlığın içerisine yerleştiriyoruz. Sonrasında ise herhangi bir güvenlik noktasında okuttukları zaman direkt olarak geçiş yapabiliyorlar” şeklinde konuştu.“Kalabalık ortamlarda bekleme süresini azaltıyor”

Anahtarlığın, özellikle kalabalık ortamlarda kolaylık sağladığını ifade eden Gökhan Günindi, “Bekleme süresini daha aza indiriyor ve kalabalık oluşumunu engelliyor. Kimi zaman insanların telefonlarından uygulamayı açıp kodunu göstermesi zaman kaybı olabiliyor. Bu ürünler birlikte direkt olarak geçiş sağlanabiliyor. Şu anda talepler gayet güzel. Bu ürünün yapılabilirliği noktasında fikir haklarını da aldık. İlerleyen günlerde daha farklı modeller de üretmeyi düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
hes anahtarlık
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Yeni 1 yıl önce Şikayet Et
  Semptom göstermeyen hastaysam ne işe yarar kod ya da hasta okduysan hafif semptomla evde geçirdiysem.. virüs HES kodu İçin perde.. siz fırsattan istifade etmenin yolunu arayın küresel planlara aklınızı yormayın
  Cevapla
 • arkadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Tc Kimlik numarası kullanılması daha büyük kolaylık olurdu..
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  ne kadar boş işlerle uğraşıyoruz
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir çapa ve fikir var sonuçta senene senemi soriiydiler
  Cevapla
 • sena25 1 yıl önce Şikayet Et
  Bıll gatesin bi zaman gelecek her insana bir DiJITAL KIMLiK takacagım sözü adım adım gerçekleşiyor uyumaya devam.
  Cevapla
 • Hasan 1 yıl önce Şikayet Et
  Komploya devam. Toplumu huzursuz etmekle elinize ne geçiyor anlamıyorum.
  Cevapla
 • mtdrgn 1 yıl önce Şikayet Et
  benim anlamadığım tek konu var. başkasının numarası ve hes kodu kullanılamaz mı? misal babamla aynı evde yaşamıyoruz. ben riskliyim, babam risksiz. niyetim kötü. babamın hes koduyla dışarıda gezsem ne olacak?
  Cevapla
 • Gökhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bahsettiğiniz türden 3 kağıtçılık şu anda zaten mümkün, çoğu insan akıllı telefon kullanmıyorum diye yalnızca hes kodu numaralarının yazılı olduğu kağıdı gösteriyor güvenlik personeline o kağıttaki hes kodu kimin nereden bileceksiniz. Konumuz çok farklı bu anahtarlık sayesinde daha kısa sürede geçiş sağlanıyor.
  Cevapla
 • mtdrgn 1 yıl önce Şikayet Et
  asabi dediğin doğru da avm ye girerken kimlik sormuyorlarki?
  Cevapla
 • Asabi 1 yıl önce Şikayet Et
  Kimlik ve hes kodu eşleşmsi sonucunda sahtekarlığın ortaya çıkar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
El Salvador Cumhurbaşkanı'ndan Türkiye ve Erdoğan'a övgü dolu sözler!
Son dakika...Türkiye'den Rum kesimine sert tepki: Bedelini çok ağır ödetiriz!