Türkiye'de ilk kez yüz nakli yapılan Uğur Acar yeni yüzüyle 9 yılı geride bıraktı

2012'de Akdeniz Üniversitesi'nde gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatının üzerinden 9 yıl geçti. Nakil yapılan Uğur Acar ile Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, Prof. Dr. Ömer Özkan bir araya gelip pasta kesti.

Türkiye'de ilk kez yüz nakli yapılan Uğur Acar yeni yüzüyle 9 yılı geride bıraktı
Türkiye'de ilk kez yüz nakli yapılan Uğur Acar yeni yüzüyle 9 yılı geride bıraktı
GİRİŞ 21.01.2021 13:36 GÜNCELLEME 21.01.2021 14:31
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 21 Ocak 2012'de gerçekleştirilen Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatıyla yeni bir hayata 'merhaba' diyen Uğur Acar, Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan'ı ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Özkan, Uğur Acar'ın Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü'nde gerçekleştirdiği ziyaretinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Şu anki durumu gayet iyi

Rektör Prof. Dr. Özkan, 9 yılın hızlı ve güzel geçtiğini söyleyerek, "Uğur Acar'ın şu anki durumu gayet iyi. Kendisine de iyi bakıyor. Önemli olan bu tür hastaların çok dikkatli, özenli hareket etmeleri, özellikle bu korona gibi sıkıntılı zamanlarda dikkat edilmeli. Bilinçli bir hasta zaten kendisi. Akdeniz Üniversitesi'nde çalışıyor Uğur. Bu vesileyle Uğur'un yüzünü de özel hayatını da çok yakından takip edebiliyoruz. Herhangi bir sıkıntı yok. Daha nice sağlıklı on yıllar diliyorum Uğur'a. İnşallah yüzüyle istediği gibi güzel bir hayat geçirir" dedi.

"Manevi anlamda hayata bağlayan ameliyatlar"

Yüz, kol, rahim nakli gibi ameliyatların hayat kalitesini artıran ameliyatlar olduğunu ve çok komplike oldukları için her gün yapılacak ameliyatlar olmadığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Özkan, "Yüz nakli bekleyen hasta sayısı çok olmamakla beraber kol nakli bekleyen hasta çok fazla. Özellikle donör sayısına göre bekleyen hasta sayımız çok fazla. İnsanlar yakınlarında olmadan bunun önemini ve zorluklarını kavrayamıyor. Bu nakiller hem kişinin hem de çevresindeki insanların hayat kalitesini oldukça artıran ve onları manevi anlamda hayata bağlayan ameliyatlar. İnşallah insanların organlarını, uzuvlarını, yüzlerini bağışlamasıyla yavaş yavaş bazı insanların hayatları değişecek." diye konuştu. 

"9 yılı tamamladık"

Prof. Dr. Ömer Özkan ise, "Uğur artık bizim bir personelimiz ve bundan 9 yıl önce bir serüvene başlamıştık. Sağlıklı bir şekilde 9 yılı tamamladık. İnşallah bundan sonra da nice 9 yıllar diliyoruz. Allah ona uzun, sağlıklı, mutlu bir ömür versin inşallah" dedi. 

Türkiye'nin ilk yüz nakillisi

Uğur Acar ise Akdeniz Üniversitesi ailesinin bir ferdi olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Dokuz yılın geride kaldığını belirten Acar, duygularını "Bu sürede Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde ve rektörlük kısmında görev aldım. Burada olmam de tedavim için önemliydi. Hocalarıma ve doktorlarıma yakın olmam benim için önemliydi. Yüz naklini ilk duyduğumda on yıl sonrasını düşünmek insanın içinde farklı duygulara sebep oluyor. Yüz nakli olduğum ve Akdeniz Üniversitesi'nin bir mensubu olduğum için çok mutluyum. Akdeniz Üniversitesi ailesine, doktorlarına ve çalışanlarına bütün ferdine teşekkür ediyorum. Çünkü ben Akdeniz Üniversitesi'nde olmaktan mutluyum." diyerek dile getirdi. Prof. Dr. Ömer Özkan'ın da katılımıyla Türkiye'nin ilk yüz nakillisi Uğur Acar ile birlikte dokuzuncu yıl anısına pasta kesildi.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 3
 • osmanlı 3 yıl önce Şikayet Et
  hapiste değilmiydi bu? Hangi yüzle gitmiş doktorun karşısına.
  Cevapla
 • Hasanbb 3 yıl önce Şikayet Et
  Ya bu adamı çıkarıp çıkarıp durmayın. Adam suç işleyen bir yapıda. Bırakın ne hali varsa görsün
  Cevapla
 • Zekeriya 3 yıl önce Şikayet Et
  Insanlari görünüsüne göre yargilamak kimsenin hakki degil. O kardese yüz nakli yapildi, Allah korusun ya sen olsaydin o adam. Hic düsündün mü?
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Peygamber Efendimiz ve İslami değerlere hakaret! Bakanlık harekete geçti
Nefes kesen uçuş: GÖKBEY dünya sahnesinde