18 yıldır araba tamir ustası olan 25 yaşındaki genç kadın Burcu Aşkın görenleri şaşırtıyor

Denizli'de yaşayan ve 7 yaşında çırak olarak başladığı oto tamirciliğini 18 yıldır büyük bir hevesle sürdüren 25 yaşındaki genç Burcu, hem üniversite okuyup hem de kendi ayaklarının üstünde duruyor. Gelen müşterilerinin kendisine hayretle baktığını söyleyen tırnakları ojeli genç usta, ilerde dükkan açıp bayan ustalar yetiştirmek istiyor.

GİRİŞ 30.01.2021 13:39 GÜNCELLEME 30.01.2021 15:31
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Denizli’de yaşayan 25 yaşında olan Burcu Aşkın, 7 yaşında çırak olarak İzmir’de oto tamircisinin yanında işe başladı. İlk başta ön yargılı insanlara karşılaşan Aşkın, sonrasında işinde ilerleyerek devam ettirdi. 18 yıl boyunca oto tamirciliği yaparak 25 yaşına gelen genç usta, işini başarılı bir şekilde yaparak birçok müşteri kazandı.2019 yılında Denizli’ye gelerek burada çalışmaya başlayan genç usta, Çoğu müşterisi ilk geldiğinde ‘Bu işi bayan yapabilir mi? Gücü yeter mi?’ gibi sözleriyle karşılaştı. Sonrasında müşteriler Burcu Aşkın’ın başarısını görerek düşüncelerini yıktı.Hem okuyor hemde sevdiği mesleği yaparak kendi ayakları üzerinde duruyor

Çalıştığı esnada makine bölümünü kazanan Aşkın, okulunda da başarılı bir şekilde ilerleyerek 2. sınıfa geçti. Çalıştığı serviste ise usta arkadaşları ilk başta şaşkına döndüklerini belirtirken, Aşkın’ın başarılı çalışmaları sonrası her işi yaptığını gördü. Her bayanın istediği zaman bütün işleri yapabileceğini ve ilerleyen zamanlarda kendine dükkan açıp bayan ustalar yetiştirmek istediğini belirten Aşkın, “Araç tamir ustasıyım ve 18 yıldır araç ustalığı yapıyorum. Tabi ki müşteriler de gördüklerinde yadırgıyorlar. Ben hiçbir zaman araç ustalığını erkek işi olarak görmüyorum. Çünkü mesleğin cinsiyeti olmaz ustası olur diye bakıyorum. Bayanlarında bu meslekte çalışmasını istiyorum.  Yetiştirsinler kendilerini ve ayaklarının üstünde dursunlar. Erkek egemendir yargısını yıkalım. Sanayide başladım bu işe ve çıraklıktan geldim. O zaman yadırganıyordu ‘bayan yapabilir mi? Gücü yeter mi?’ diye ama tabi ki de bu düşünceyi yıktım ben. Her bayan yapabilir ve istedikten sonra yapılmayacak hiçbir şey yoktur. İş bakımından baktığımız zaman alt takım, şanzıman, motor gibi ne gerekiyorsa araçta hangi arıza varsa yapıyorum” dedi.


 
“Yaptığı işe baktığımızda bizden hiçbir farkını olmadığını gördük''

İş arkadaşı olarak yanında çalışan ve genç bayan ustaya sayesinde ön yargılarını kırdıklarını belirten Feyyaz Şimşek, “Burcu ustamız bize geldiğinde ister istemez bayan olduğundan dolayı yadırgama oldu. Fakat yaptığı işe baktığımızda bizden hiçbir farkını olmadığını gördük. İnsanlarda önyargıya kırma olayı oldu. Biz nasıl sök tak yapıyorsak Burcu ustamız bizden hiçbir farkı olmadan bütün işleri yapmakta” şeklinde konuştu.
 
“Aracımı getirdiğimde Burcu Hanım ile karşılaştık ve öncelikle çok şaşırdım”

Servise geldiğinde Burcu Hanımla tanışan ve yaptığı işten memnun kalarak devamlı ona aracını getirdiğini ifaden eden Can Kopçasız, “Aracımı sürekli servise getiriyorum. Getirdiğimde Burcu Hanım ile karşılaştık ve öncelikle çok şaşırdım burada bir bayan çalışan olmasından. Şaşırmamın aksine çokta sevindim hoşuma gitti, böyle bir servisin vizyon sahibi olması. Serviste aracımı izleme vaktim oldu. Gayet başarılı ve diğer erkek arkadaşlarının yapabildiği şekilde tüm aracın işlemlerini yapabilen arkadaşımız. Güzel bir şey ve bayanlarında böyle bir şey yapabileceğini kanıtlamış oldu” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • vakum 3 yıl önce Şikayet Et
  Önce saçını iyice topla ya da bir bone tak başına a kızım.Allah korusun,hareketli bir parçaya takılır tedbirli ol.
  Cevapla
 • Vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  benimde babam zwngin olsa bende 7 yaşında orda çalışırım.
  Cevapla
 • işsizlik sebebi 3 yıl önce Şikayet Et
  kadınların çalışması doğru değil. evlensin otursun evinde çoluğuna çocuğuna baksın. ama bekar olanlarına geçimini temin edebilecek kadar bir maaş vermek lazım tabi. birde bakmakla yükümlü olduğu kimseler varsa ona göre maaş verilebilir. zaten işsizlik rekor üzerine rekor kırıyor. birde hanımlar işsizlik sebebi
  Cevapla
 • agah 3 yıl önce Şikayet Et
  yedi yaşındamı tamire başlamış
  Cevapla
 • Yılmaz 3 yıl önce Şikayet Et
  Bizde islami değerlere sahibiz güya, efendim tırnakları ojeli imiş tırnakları ojeli diye haram olan bir fiiliyatı mı alkışlayalım . Subliminal mesajlarda devam.
  Cevapla
 • şş 3 yıl önce Şikayet Et
  başka bir şey bulamadın da oje mi kaldı, hiçbir şey bilmiyorsun
  Cevapla
 • Ben 3 yıl önce Şikayet Et
  Haram olan ne
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika... Gaziantep'te zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var!
Bir transferle zirve değişti! İşte Avrupa'nın en değerli takımları