35 yıl yaşadığı Almanya'yı bırakıp döndü! Hayvanlar sayesinde huzuru ve sağlığı köyünde buldu

1977 yılında gittiği Almanya'dan Tunceli'deki köyüne dönerek yerleşen Murat Erdoğan, büyükbaş hayvancılık yapmaya başlayarak hem huzuru buldu, hem de Vertigo hastalığını yenerek sağlığına kavuştu. 44 yıl önce gittiği Almanya'dan 9 yıl önce kesin dönüş yapan Erdoğan köyünü hiç unutamadığını ve sonunda da hasrete dayanamayarak döndüğünü dile getirdi.

35 yıl yaşadığı Almanya'yı bırakıp döndü! Hayvanlar sayesinde huzuru ve sağlığı köyünde buldu
35 yıl yaşadığı Almanya'yı bırakıp döndü! Hayvanlar sayesinde huzuru ve sağlığı köyünde buldu
GİRİŞ 09.02.2021 16:49 GÜNCELLEME 09.02.2021 16:49
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Tuncelili Murat Erdoğan, 1977 yılında yaşadığı Pülümür ilçesine bağlı Çakırkaya köyünü terk ederek Almanya’ya gitti. Uzun yıllar Almanya’da farklı işler yapan Erdoğan, köyüne olan özlemi nedeniyle yaklaşık 9 yıl önce dönmeye karar verdi. Köyüne dönen ve 1 milyon liraya modern ahır yapan Erdoğan, burada simental cinsi büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine başladı. Hayvancılıkla uğraşmaya başlayan ve huzuru bulan Erdoğan, bu sayede bir türlü kurtulamadığı Vertigo hastalığına da yendi. "Burası hiç aklımdan çıkmadı"

1977 yılında ağlayarak köyünden ayrılıp Almanya’ya gittiğini belirten Murat Erdoğan, “Burası hiçbir zaman aklımdan çıkmadı. Gece yatıyordum rüyalarıma giriyordu. Sıkıntıya düşsem bu memleketin yaylalarını, çeşmelerini düşünüyordum. 2002-2004 yılında ilk geldim buraya. Geldim yetmedi. Ondan sonraki yıllar iki üç sefer izne geliyordum. İzne gelmem de yetmeyince 9 sene önce buraya temelli yerleştim. Çalışmayı seven bir insanım. Hayvancılık sevgisi vardı. En iyisi buraya yerleşmek diye düşündüm ve 6 danayla işe başladım. Derken hayvan sayısı çoğaldı şimdi 50 büyükbaş hayvanım var” dedi. 
 


"Vergitoyu hayvan sevgisi sayesinde yendi"

Hayvan sevgisinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Murat Erdoğan, “Bende vertigo hastalığı vardı. Sürekli baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma oluyordu. Hayvancılığa başladıktan sonra hastalık temelli bitti. Stres yok, üzüntü yok, sıkıntı yok. Bütün sevgini, şefkatini hayvanlara veriyorsun. Sabah, öğle, akşam hayvanların içindeyim” diye konuştu. 
 


"Bu topraklar kimseyi aç, susuz bırakmamış"

Hayvancılıkta verilen emeğin karşılığının alındığını ifade eden Erdoğan, “Hayvanın sütünden, derisinden, gübresinden faydalanıyoruz. Hatta tüylerini tarıyoruz bunlardan kuşlar yuva yapıyor. Kesinlikle gurbetteki hemşehrilerimiz gelip hayvancılık yapsınlar. Hem hobi olur hem de kazanç kapısı. Özellikle pademi döneminde insanlar boş yatıyor. Nasıl geçineceklerini düşünüyor. Bu bir fırsat. Büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, fasulye, nohut, patates, soğan eksinler. Bu topraklar kimseyi aç, susuz bırakmamış. Kesinlikle verdiğinin karşılığını alıyorsun. İlkbaharda dağlardaki bitkilerden topluyorsun. Burada 300 serçe samanlıkta besleniyor. Kargalar, saksağanlar gübreden besleniyor. 150 fare samanlıktan besleniyor” şeklinde konuştu.Simental ırkı inek beslediğini aktaran Erdoğan, süt, peynir, çökelek gibi ürünler ürettiklerini ve talebe yetişemediklerini de sözlerine ekledi. Erdoğan'ın yeğeni  6 yaşındaki  Rozan Ali de vaktinin büyük bölümünü hayvanlarla geçirirken, hayvanlarla uğraşmanın kendisini mutlu ettiğini ifade etti.

Katma değeri yüksek bu ürünleri profesyonel meslek haline getiren ciddi gelirler elde eder

Son dönemlerde bölgeye ait ürünlere yoğun talep olduğunu  belirten İlçe Belediye Başkanı Müslüm Tosun ise, “Bu ürünler katma değeri yüksek ürünler. Bunlar meslek haline getirilir ve profesyonelce yapılırsa ciddi gelir elde edilir. Biz de belediye olarak bir çalışma yaptık. Pülümür’deki mevcut durumun analizini yaptık. Büyükbaş, küçükbaş hayvancılık ve diğer bitkilerin analizlerini hazırladık. Bu çalışmada en büyük üreticilerin Pülümür’de olduğunu gördük. Bölge müsait, fırsatlar var. Bütün hemşehrilerimizin bunu örnek alıp bu işleri yönelmesini arzu ediyorum” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 7
 • 20dnz 1 yıl önce Şikayet Et
  Kaç milyon Euro getirdi acaba gelirken? Birde emekli olmuştur aylık 1200 Euro alsa , hobi olarak tabiki hayvan bakar
  Cevapla
 • 21adnz 1 yıl önce Şikayet Et
  En azindan bi 10 - 15 milyon Euro getirmistir , biz Euroyu burda almnayada agaclarda topluyoruz
  Cevapla
 • Kayserili 1 yıl önce Şikayet Et
  Huzuru sermayen olduğu için buldun tabi. Yoksa sermayesiz hiç bir iş yapılamıyor maaalesef.
  Cevapla
 • Gakko 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynen kardeş en iyisini yapmışsın Almanya bitti eskiden di durumu olan kaçıyor olmayan mecbur kalıyor
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Hayırlı olsun diyelim. Almanya çöküyor
  Cevapla
 • Ramazan37 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş Almanya'nın çökme ihtimali yok. 1929 yılında bmv nin seri üretime geçtiğini hatirlatmama gerek varmı? Biz ülke olarak o tarihte at arabası tekeri bile üretemiyorduk....
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün hayvanları severiz çünkü bütün hayvanlar Allah'ı cc bilir ve tesbih eder. Hayvanlarda bir tane kafir ve müşrik yoktur. Ya insanlarda? Bu yüzden üzgünüz. Bütün insanları sevmiyoruz çünkü hayvanlardan daha aşağı bir durum söz konusu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Binlerce sıfır otomobil Türkiye'ye doğru yola çıktı: Başkonsolosluk hesabından paylaştılar
Emre Demir imza için İstanbul'a geliyor!