30 yaşındaki girişimci Kırıkkale'de 50 metrekare dükkanda ürettiği tespihleri dünyaya satıyor!

30 yaşındaki genç girişimci Hasan Öcal memleketi Kırıkkale'de bulunan 50 metrekarelik dükkanında tespih üreterek dünyaya açılıyor. 30 ülkenin ihracat sırasında olduğunu belirten Öcal dükkanında bine yakın tespih bulunduğunu ifade etti. Tespihlerin şifalı olması sebebiyle fiyatının 10 liradan başlayıp 100 bin dolara kadar ulaşması da dikkat çekiyor.

30 yaşındaki girişimci Kırıkkale'de 50 metrekare dükkanda ürettiği tespihleri dünyaya satıyor!
30 yaşındaki girişimci Kırıkkale'de 50 metrekare dükkanda ürettiği tespihleri dünyaya satıyor!
GİRİŞ 26.02.2021 16:55 GÜNCELLEME 26.02.2021 16:55
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Kırıkkale’de 30 yaşındaki Hasan Öcal, 50 metrekarelik iş yerinde binin üzerinde tespih bulunduruyor. 5 yıldır tespih sektöründe uğraşan Öcal, kısa sürede başarıya ulaştı. Başta Amerika, Almanya, İngiltere, Belçika, Hollanda, Danimarka olmak üzere 30 ülkeye tespih ihracatı gerçekleştiriyor. İnsan sağlığına da birçok olumlu yönde etkisinin de olduğu bu tespihlerin fiyatı ise dudak uçuklatıyor. Tespihlerin fiyatı 10 liradan başlıyor, 100 bin dolara kadar çıkıyor. 

Gaziantep'te üretiliyor, 25 ülkeye ihraç ediliyor! Kırmızı altın diye de bilinen pulbiber...


 
30'a yakın ülkeye toptan perakende satış yapıyoruz

300 üzerinde tespih çeşidinin olduğunu belirten Özal, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Tespih sektöründe ürün portreyi fazla hemen hemen binin üzerinde tespih var diyebilirim. Ürün yelpazemiz geniş. Ağı tespihler Osmanlı sıkma kehribarı, özel Erzurum Oltu taşıdır, buradaki ürünlerin tamamı elimizde mevcut. Türkiye geneli dünya geneli başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Almanya, Belçika, Danimarka, Hollanda gibi 30’a yakın ülkeye toptan perakende ürün satışı sağlıyoruz.  Yurtdışı kargo anlaşmamız mevcut. Sektöre bu şekilde devam ediyoruz. Her tespihin kendisine özel has dokusu vardır. Bir doğal taş çeşidi 300’e yakındır.” 


 
Tespihler pek çok hastalığa şifa oluyor

Tespihlerin her derde deva olduğunu anlatan Öcal, “Örnek vermek gerekirse bir akik taşı kan dolaşımını, sinir sitemi gibi hastalıklara iyi geldiği rivayet edilir. Ona keza her taşın kendisine göre bir şifası vardır. En çok sattığımız ve kıymet verdiğimiz ürünler kendi milli taşımız Erzurum oltumuzdur ve Ukrayna kaya tempra kehribarıdır. Bunlar milyon yılda reçine oluştuğu için tamamen yüzde 100 doğal olduğu için bir dünya hastalığa da şifadır. Özellikle damla kehribarı İbn-i Sina’dan bu tarafa kullanabilen ve astım, bronşit, guatr gibi hastalıkları, yeni doğan çocuklarda diş çıkarma hırçınlık gibi hastalıklara da şifa olduğu doktorlarca da beyan ediliyor” diye konuştu. 
 


100 bin dolara bile tespih var
 
Öcal, “Şimdi şöyle söyleyeyim teşbih aralığında bir fiyat aralığı yok. 10 liraya da bir tespih var. 100 bin dolara kadar da bütçesi olana tespih var. Çok farklı bir ürün eski Osmanlı sıkması kehribarlardır. Ustaların işçiliğine göre de fiyat değişebiliyor” ifadesini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • arif abi 3 yıl önce Şikayet Et
    bir zaman her yerde simitçi vardı. şimdi her yerde tesbihçi var. Her şeyin suyunu çıkarmasını seviyoruz.
    Cevapla
  • HASAN ÖCAL 2 yıl önce Şikayet Et
    rabbim sizi dürüst ve kaliteli esnaflar ile karşılaştırsın inşaAllah
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünyanın konuştuğu yatırım buraya yapılacak! Bakan inceledi
ABD'den nükleer silah uyarısı: Üretmeye bir iki hafta uzaklıkta