Piknik yaparken akıllarına gelen fikir hayatlarını değiştirdi! 14 ülkeye ihracat yapıyorlar

Tokat'ta yaşayan iş insanı Ersin Zülfikaroğlu ve arkadaşı inşaat mühendisi İrfan Sağlam, 6 ay önce birlikte piknik yaparken, dekoratif kültür tuğlası imalatı fabrikası kurma yönünde fikir birliği oluşturdu. İkili, ertesi gün araştırmalara başlayarak üretim için gerekli araç ve gereçleri temin etti.

Piknik yaparken akıllarına gelen fikir hayatlarını değiştirdi! 14 ülkeye ihracat yapıyorlar
Piknik yaparken akıllarına gelen fikir hayatlarını değiştirdi! 14 ülkeye ihracat yapıyorlar
GİRİŞ 22.01.2021 10:07 GÜNCELLEME 22.01.2021 10:33
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tokat'ta arkadaşıyla piknik yaparken sürpriz şekilde dekoratif taş üretmeye karar veren iki arkadaş, şimdi 14 ülkeye ihracat yaparken taleplere yetişemiyorlar. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik’in de yardımıyla Tokat Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrika kurulurken, imalata başlandı. Kısa sürede de Kenya, Güney Afrika, Gürcistan, Azerbaycan, Irak, İran, Romanya ve Bulgaristan dahil 14 ülkeye ihracata başlandı.

Günlük hayattan sohbet ederken çıktı

İş fikrinin piknikte akıllarına geldiğini söyleyen insanı Ersin Zülfikaroğlu, ''Ortağım ile birlikte 6 ay önce pikniğe gitmiştik. Günlük hayattan sohbet ederken, ben hiç unutmuyorum; İrfan bey bir sandalyede oturuyordu. Benim de arkam dönüktü. Arkam dönük bir şekilde 'İrfan gel taş üretelim' dedim. İrfan bey sadece şunu söyledi; 'Sen istiyorsan her türlü yanındayım' dedi. Biz o günün sabahı hiçbir şeyin hesabını kitabını yapmadan arabamıza bindik ve 3 gün boyunca Covid-19 nedeniyle arabada yatmak zorunda kaldık. İkinci günü hemen makinelerimizi aldık. Burada fabrikamızı tuttuk. Ticaretimize başlamış olduk'' dedi.

Siparişlere yetişemiyorlar

Talebin çok yoğun olduğunu ve yetişmekte zorlandıklarını anlatan Zülfikaroğlu, ''Ürünlerimiz piyasada kültür tuğlası ve kültür taşları olarak geçiyor. Türkiye'de kurumsal firma olarak bunu yapan 3 firma vardı. Tokat'ta biz de 4'üncü kurumsal firmamızı açtık. Ürünlerimiz tamamen kendi modellerimizdir. Doğadaki tüm taşları kopyalayıp, yapay şekillerini üretebiliyoruz. 6 aylık bir firma olmamıza rağmen yoğun bir çalışmamız var. Ürünlerimizi göndermiş olduğumuz firmalardan aldığı olumlu yanıtlar sayesinde şu anda Türkiye'de 34 tane bayimiz var. Yurt dışında da 14 ülkeye ihracat yapıyoruz. Şu an ise taleplere yetişemiyoruz" diye konuştu.

Kentin kültürel değerlerinin isimlerini verdiler

Ürünlere Tokat'ın kültürel değerlerinin isimlerini verdiklerini söyleyen Zülfikaroğlu, "Biz özel bir şey yapmak istedik. Ortağım ile biz Tokat'ı seven 2 iş insanı olarak bunu başarırsak Tokat'ımızın temsili olsun. Yurt dışına açılırsak Tokat'ımızın isimlerini orada duyuralım istedik. Ürünlerimize Almus, Çamiçi, komana, bedesten serimiz var. Yurt dışından beni arayan müşterim olduğunda, 'Almus' nedir, dediğinde benim çok hoşuma gidiyor. Arkadaşlarımızdan çok olumlu tepkiler aldık. Bizi tebrik edenler oldu" dedi.

Anadolu'dan çıkması bizi heyecanlandırıyor

Tokat Ticaret Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik ise "Bizler de bu kadar çok tutulacağını ve ilgi göreceğini beklemiyorduk. Arkadaşlarımız da beklemiyordu. Güzel bir Ar-Ge çalışması ile iyi bir sonuç elde edilmiş. Ben kendilerini kutluyorum. Bizi heyecanlandırdı, çok kısa bir sürede hem Türkiye'de birçok ilde bayilik oluşturdular hem de 14 ülkeye şu anda ihracat yapıyorlar. Ülkemizin genç girişimcilere ihtiyacı var. Artık bu tür güzelliklerin ülkemizden özellikle Anadolu'dan çıkması  bizi çok heyecanlandırıyor" diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 2
  • Sakarya-Ferizli 3 yıl önce Şikayet Et
    Bu kardeşlerimizi tebrik ediyorum..... Şımarmadan daha ileriye
    Cevapla
  • Yorumcu 3 yıl önce Şikayet Et
    Para parayı çekiyor be aga. Bizde de ne fikirler var da kirayı masrafları düşünmekten hayalperest olarak kalıyoruz. Yapan girişimci yapamayan hayalperest
    Cevapla
DİĞER HABERLER
9 kente 'sarı' uyarı: Gök gürültülü sağanak geliyor!
Tüm dünya ayaklandı! Bir ülkeden daha flaş İsrail adımı