Eti pişirmeden önce sakın yıkamayın! Adeta tehlike saçıyor

Eti pişirmeden önce çoğu kişi yıkamayı tercih ediyor. Uzmanlar pişirilmeden önce yıkanan etin bakteriyel zehirlenmelere ve hastalanmalara yol açabileceği konusunda önemli uyarılarda bulunuyor.

Eti pişirmeden önce sakın yıkamayın! Adeta tehlike saçıyor
Eti pişirmeden önce sakın yıkamayın! Adeta tehlike saçıyor
GİRİŞ 22.01.2021 13:11 GÜNCELLEME 22.01.2021 13:16
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Tüketicilerin mutfakta yaptığı en yaygın hatalardan biri, eti pişirmeden önce yıkamak. Geçmişte rastlanılan et kesim şartlarının günümüzdeki teknolojilerle kıyaslanmayacak kadar ilkel şartlarda olmasına ve etin kesim esnasında toz, kıl ve tüy gibi maddelerle temas etmesine dayalı algı, eti yıkamanın temelini meydana getiriyor.Satın aldıkları etin yeterince temiz olmadığını düşünenler sabunla dahi yıkayabiliyor

Tüketicilerin eti yıkamak için farklı yöntemler kullandığını belirten Gastronomi Danışmanı Dr. İlkay Gök, yıkanan etin, bakteriyel zehirlenmelere ve hastalanmalara yol açabileceğine dikkat çekiyor. Satın aldıkları etin yeterince temiz olmadığını düşünen tüketiciler, su, sirke ve limon suyunun yanı sıra deterjan ve sabun gibi tehlikeli kimyasallarla eti temizlemeyi tercih ediyor. Ancak, yıkanan ette çapraz bulaşma gerçekleşerek etin yüzeyindeki bakteriler çevreye yayılıyor ve bulaşan yüzeyler temizlenmediği takdirde, bu bakteriler insana geçerek zehirlenme ve hastalanmalara neden oluyor.

Uzmanlar etin yıkanmaması konusunda uyarıyor

Günümüzde kullanılan yüksek teknoloji, soğuk odalar ve uygulanan detaylı hijyen kuralları ile etin temiz, belirlenmiş özeliklerde ve soğuk zincir kırılmadan hazırlanarak tüketime hazır hale getirildiğini aktaran Dr. İlkay Gök, tüketicileri eti yıkamamaları konusunda uyarıyor. Yapılan son araştırmalar, eti temizlemek için yıkayan insanların, eti yıkadığı yüzeyin yakınında bulunan sebzelere çapraz bulaşma ile %26 oranında bakteri bulaştırdığını ve bu sebzeleri salatada çiğ tüketmenin ardından bakteriyel gıda zehirlenmesi yaşama riskinin artığını gösteriyor.

Etteki çapraz bulaşma riskini azaltmak için etin yıkanmaması gerekir

İnsanların %32’si ise eti yıkamasa bile ete dokunduktan sonra elini çok iyi yıkamadığı için çapraz bulaşma ile sebzelere bakteri bulaştırıyor. Eti yıkamadan, doğru pişirme tekniğiyle hazırlamanın hastalanmaya neden olan bakterilere zarar vererek riski yok ettiğini belirten Gök, “Etteki çapraz bulaşma riskini azaltmak için, etin yıkanmaması gerekir. Günümüz teknolojileri ile paketlenmiş olan etin özel koşullarda üretildiği ve tüketime hazır olarak müşterilere sunulduğu unutulmamalı" dedi.

KAYNAK: CNN TÜRK
YORUMLAR 2
  • Volkan 3 yıl önce Şikayet Et
    Kasap taki doğrama tahtası mikrop yuvası buna rağmen yıkamadan mı pisirecen bu ne saçma bi açıklama gitte kasaptaki doğrama tahtasini bi incele. Et tavuk satakat hepsi bir tahtada doğranır ve hiç temiz değil.
    Cevapla
  • ETCİL 3 yıl önce Şikayet Et
    Sonuç-Dikkatli yıkayınca bir sakıncası yok yıkanabilir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İran Cumhurbaşkanı Reisi yaşıyor mu? Akıncı İHA dünyada bir ilki başardı
İran'dan son dakika Reisi açıklaması! Kızılay Başkanı yeni gelişmeyi duyurdu