Manisalı çiftçi tarlasını sürerken mezar buldu

Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde bir çiftçi traktörle tarlasını sürerken tekerleğine bir kaya takıldı. Çiftçi kayanın altında lahit mezar buldu.

Manisalı çiftçi tarlasını sürerken mezar buldu
Manisalı çiftçi tarlasını sürerken mezar buldu
GİRİŞ 08.04.2021 11:47 GÜNCELLEME 08.04.2021 12:02

Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde yaşayan bir çiftçi tarlasını sürerken traktörünün tekerleğine bir kaya parçası takıldı. Kayanın altına bakan çiftçi mezar buldu ve yetkililere haber verdi. Alanda inceleme yapan ekipler Helenistik döneme ait bir mezar içinde iskelet ve 2 adet topraktan yapılmış kap ile 4 adet parça halinde sarı renkli amorf nitelikli obje ele geçirdi. Tarihi objeler muhafaza altına alınırken, iskelet mezara geri yerleştirildi.

Bursa'da 613 yıllık caminin minaresi yıkıldı! Şimdi duvarı var, çatısı yok


Helenistik döneme ait objeler bulundu

Manisa’nın Gölmarmara ilçesi Taşkuyucak Mahallesi Akçaova mevkiinde 6 Nisan tarihinde saat 17.00 sıralarında DSİ arazisini traktörüyle süren E.G. isimli vatandaş traktöründe kullandığı patlatma aletine kaya parçasının takılması üzerine kaya parçasının lahit mezarı olabileceğini düşünerek jandarma komutanlığına haber verdi. Durumun jandarmaya haber verilmesinin ardından olay yerinde 2 personel görevlendiren ve emniyet tedbirlerini alan jandarma durumu Manisa Müze Müdürlüğüne bildirildi. 7 Nisan tarihinde Manisa Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen kazı işleminde Helenistik döneme ait olduğu değerlendirilen 1 adet iskelet, 2 adet topraktan yapılmış kap ve 4 adet parça halinde sarı renkli amorf nitelikli obje ele geçirildi. Toprak kaplar ve sarı renkli metal objeler müze müdürlüğü ekipleri tarafından muhafaza altına alınırken, iskelet sistemi kazının sonlanmasının ardından mezara geri bırakıldı. Gerekli kontroller yapılıp kazı işlemi sonlandırılarak alan eski haline getirildi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
 Yusuf Kavaklı Hoca vefat etti! Nur Viral canlı yayında hüngür hüngür ağladı
Merkez Bankası paylaştı! Yıl sonu dolar kuru beklentisi geriledi