Ali Erbaş açıkladı: Hac'ca bu yıl 18-60 yaş arası çift doz aşı olanlar gidebilecek

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu yıl Suudi Arabistan’ın mesafeli ve sınırlı hac için ülkelerle istişari görüşmelere başladığını duyurdu.

GİRİŞ 16.04.2021 18:27 GÜNCELLEME 16.04.2021 18:38
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Tvnet’in Bursa’da düzenlediği iftar programına katılan Erbaş, hac ile alakalı gelişmelerin sorulması üzerine kayıtlarda ilk defa 2020 yılında Hac farizasının dışarıdan iştirak olmadan yapıldığına dikkat çekti. Geçen yıl sıra bekleyen amca çocuklarına kur’adan hac yapma imkanı çıktığını anlatan Ali Erbaş, bu yılda 60 yaş sınırı getirilmesi sebebiyle akrabalarının hacca gidemeyeceklerini söyledi.

İlk belirlenen yaş ve aşı şartları belli oldu

Suudi Arabistan’ın Hac Bakanlığı yetkililerinin, Müslüman ülkeler ile 2021 yılında sınırlı ve mesafeli bir Hac organizasyonu için görüşmelere başladığını anlatan Başkan Ali Erbaş, “İlk belirlenen yaş ve aşı şartları oldu. Buna göre 18 ile 60 yaş arası hacı adaylarımız kabul edilebilecek. Türkiye’nin geçen yıl hac için kur’a ile belirlediği 80 bin (ülke kontenajınımız) vatandaşımız vardı. Ancak salgın hastalık sebebiyle gidemediler. Bu yılda 60 yaş sınırı getirildi. Bu yılda birçok hacı adayımız yaş sınırına takılacak. Ancak bir de 80 bin yerine 5’te biri civarında bir kontenjan ile hac farizası yerine getirileceğinden dolayı, bu sene Türkiye’de katılım eşit şekilde azaltıldığı gibi düşük seviyede mümkün olabilecek” dedi. 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 12
 • vatan sevdalısı 3 yıl önce Şikayet Et
  suuidiler zaten küresel ailelerin çocukları insanlık için en zararlı ne ise onu isterler burası islam dünyasınındır suuidilerin tekelinde değildir
  Cevapla
 • vatan sevdalısı 3 yıl önce Şikayet Et
  peki hocam oradanda suudi arabia hava yollarıylada ahirete intikal ederler
  Cevapla
 • Ben de haklıyım 3 yıl önce Şikayet Et
  Onun yerine hac kurasında adı çıkanları aşılayalım. Bu en kesin çözüm.
  Cevapla
 • Karantina 3 yıl önce Şikayet Et
  60 yaş altına aşı yapilmadi ki ülkemizde. Kronik hastalar, sağlık personeli, sporcular, köy öğretmenleri hariç. Kim gidebilecek? Tabi bir de Ağustos Eylül de bu 15 bin kişinin ülkeye dönüşü var.
  Cevapla
 • yolcu 3 yıl önce Şikayet Et
  bakanlik yeni duzenleme yapar ve hac cikanlara acilmasilama plani yapilir diye düşünüyorum
  Cevapla
 • misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  yaklaşık 15000 kişi hacca gidecek demekki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Prens Ra'ad Bin Zeid'in Tarabya'daki arsası mahkemelik oldu
Başıboş sokak köpeği yavru kediyi böyle yedi