Şanlıurfa'da 2 kardeş 15 yıldır bebek arabası tamir ederek hayatlarını sürdürüyor!

Şanlıurfa'da eski motosiklet tamircisi iki kardeş 15 yıldır kırılan bebek arabalarını tamir ettikleri meslekleriyle hayatlarını sürdürüyor.

Şanlıurfa'da 2 kardeş 15 yıldır bebek arabası tamir ederek hayatlarını sürdürüyor!
Şanlıurfa'da 2 kardeş 15 yıldır bebek arabası tamir ederek hayatlarını sürdürüyor!
GİRİŞ 07.05.2021 16:43 GÜNCELLEME 07.05.2021 16:43
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Şanlıurfa'da daha önceleri motosiklet tamircisi olarak çalışan Gerger kardeşler, yaklaşık 15 yıldır puset ve bebek arabası tamirciliği yaparak iki ailenin geçimini sağlıyor. Şimdiki gençlerin iş beğenmediğini belirten kardeşler, üç metrekarelik alanda iki ailenin geçimini bebek arabası tamirciliği yaparak sağladıklarını söyledi.
 

Emekli mühendis 10 yıldır 120 sokak hayvanını besliyor!


15 yıldır bu mesleği sürdürüyorlar

15 yıldır iki ailenin geçimini bebek arabasını tamir ederek sağlayan Emin Gerger, “Ben daha önce motosiklet tamircisiydim. Şimdi ağabeyimle birlikte çalışıyoruz. Eski motosikletler kalmayınca, yeni modeller çıktı. Bizde onlara uğraşamadım bende pusetlerin tamirini yapmaya başladım. Eskiden pusetler bozulduğu zaman vatandaşlar hurdaya verir ya da çöpe atardı. Ben burada tamirini yapmaya başlayınca herkes yavaş yavaş getirmeye başladı. Bunların yedek parçaları falan çoğunun yoktur. Biz nakil yaparak onarıyoruz. Eskilerden alıp sağlamlara uyduruyoruz. Bu işi benden başka yapan yoktu ama şimdi başka yapanlarda var. Bu iş kolay görünüyor ama plastiktir yerinin değiştirmek için yaklaşık 1 günümü alıyor. Bu pusetlerin tamirini yaklaşık 16 yıldır yapıyorum. Tamir ücretleri tamirine göre 10 lira ile 50 lira arasında değişiyor. Tamir ücretleri çok aşırı yüksek maliyette olmuyor. Ama bebek arabası fiyatları 300 liradan başlıyor, 40 milyara kadar çocuk arabası var. Bunları şimdi çöpe atamıyorlar getiriyorlar bize tamir için tekerleği olmuyorsa başka uyduruyoruz. Kolu uymuyorsa başka uyduruyoruz. Böyle bir şekilde kullanmaya hazır hale getiriyoruz” dedi. 
 
Bu meslekle 2 aile geçiniyor

Meslek öğretmek için çırak bulamayan puset tamircisi Gerger, “Şimdiki nesiller çalışmaya gelmiyor çırak yetiştiremiyoruz. Şimdiki nesiller köşeyi çabuk dönmek ister. Hiç kimse mesleğe ağırlık vermez. Şimdiki nesil, parayı ver yesin, gezsin, dolaşsın. Çalışmayı fazla sevmez. Ben kendim bazı araştırmalar yaptım. 1980 yıllarından sonra doğan nesillerin yüzde altmışı çalışmayı sevmez. Biz yokluğu da gördük bolluğu da gördük, biz dayanırız ama şimdiki nesil dayanamaz. Biz bu meslekle 2 aile geçiniyoruz. 5 çocuğum var biri evli, biri yeni askerden geldi, 2 tanesi de okul okuyor. Bu mesleğin çok fazla bir kazancı yoktur. Bir çok meslek ölmeye mahkum oldu. Bizden sonra da esnaf yetişmesi çok zor olur. Çünkü kimse esnaflığa yönelmiyor. Herkes diyor okusun okusun. Okudu liseye geldi diyelim liseden sonra üniversite geldi. Orada bir dursa o çocuğun hayatı bitti. Bir çocuk 10 yaşından 4 yaşına kadar çalışmadı mı yete bilir ama çocuk 20 yaşından sonra bir yerde kolay kolay çalışamaz" diye konuştu.

 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Vatan sevdalısı 4 ay önce Şikayet Et
    Büyükler boşa söylememiş, ağaç yaş iken eğilir diye,
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'li Engin Altay rezaleti savundu üstüne devlete hakaret etti
Beşiktaş'a şok üstüne şok! Bir sakat daha