Esnaf mahallelinin 10 bin liralık veresiye borçlarını ödedi!

Bolu'da borçları olmasına rağmen mahallesindeki vatandaşları geri çevirmeyerek, sattığı ürünleri veresiye defterine yazmaya devam eden bakkala esnaf destek oldu

Esnaf mahallelinin 10 bin liralık veresiye borçlarını ödedi!
Esnaf mahallelinin 10 bin liralık veresiye borçlarını ödedi!
GİRİŞ 06.05.2021 18:54 GÜNCELLEME 06.05.2021 20:53
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Bolu'nun Tabaklar Mahallesi'nde bakkal işleten muhtar Sedat Atlan, ekonomik geliri düşük olan müşterilerinin aldıkları ürünleri daha sonra ödemeleri kaydıyla veresiye defterine yazıyor. Vatandaşların veresiye defterine binlerce lira borcu olmasına rağmen dükkana gelen kişileri geri çevirmeyen Atlan, borcu olanların mahalleden taşınması ve ihtiyaç sahiplerinin borçlarını ödeyememesi sebebiyle maddi olarak sıkıntı yaşadı. Atlan'ın vatandaşları mağdur etmediğini duyan bir grup esnaf ise aralarında para topladı. Esnaf aralarında topladıkları 10 bin TL'yi, bakkala teslim etmesi için Mahmut Alan’a verdi. Mahmut Alan ise bakkala giderek veresiye defterindeki 10 bin liralık borcu ödedi.
   

Elazığ'da zimem defteri geleneği sürdürülüyor!


Şova dönüştürülmesine karşıyım

Bolu'da yardım severlere aracılık ettiklerini ifade eden Mahmut Alan, şu ifadeleri kullandı: "Yardım eden arkadaşlarımız kamera önünde görünmek istemiyorlar. Ben de buna aracılık ediyorum. Aslında bunların sosyal medyada şova dönüştürülmesine karşıyım. Ama burada başka bir olay var. Yardım edenler kendisinin bilinmesini istemiyor. Bolu esnafına çok teşekkür ederim. Örnek olması için bu şekilde yapılması taraftarıyım. Ayrıca muhtarımız ve bakkalımız Sedat ağabeye de teşekkür ediyorum. 2015 yılından bugüne 6 yıllık zaman diliminde borcu olanı ‘senin borcun var’ diye geri göndermemiş. Biz bunu öğrenince esnaf arkadaşlarımıza 'Bir muhtarımız var. Garibana kol kanat geriyor. Aynı zamanda borçları olmasına rağmen gıda vermeye devam ediyor' dedik. Bunu duyan esnafımız 'hem muhtarımız zorda kalmasın, hem de oradaki insanların borcu silinsin' diyerek ciddi bir miktar para gönderdiler. Toplamda 300 bin lira aracılık etmiş olduk. 10 bin lirası da muhtarımıza düştü" 
Yapılan yardımların farklı isimlerle anılmasına ve sosyal medyada para kazanma aracı olarak kullanılmasına karşı olduğunu belirten Alan, "Biz Hz. Muhammed’in ümmetiyiz. Onu örnek alıyoruz.  Allah razı olsun Bolu esnafından" dedi.  
 
9-10 kişiye yardım ettiler

Esnafa teşekkürlerini sunan bakkal Sedat Atlan ise "Ben yapılan yardımların şahidiyim. Bazı esnaf arkadaşların da borçlarını kapattılar. Mahallemizden de 9-10 kişiye yardım ettiler. Hepsinden Allah razı olsun. İyi ki varsınız" şeklinde konuştu.

 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • bilall 4 ay önce Şikayet Et
  Maaşallah,ne güzel İnsanlar varmış.
  Cevapla
 • Destur 4 ay önce Şikayet Et
  infak edin malınizdan Allah için.. bereketli olsun
  Cevapla
 • ali 4 ay önce Şikayet Et
  Ülkemizin güzel insanlarıda yeterince var.
  Cevapla
 • SİZDEN BİRİ 4 ay önce Şikayet Et
  Konunun TAM MERKEZİNDEKİ İKİ ATASÖZÜ geliyor aklıma: “İYİLİK YAP DENİZE AT; BALIK BİLMEZSE, HALIK BİLİR.” Hep derdi anam rahmetli: “SEN NE VERİRSEN ELİNLE, O da GELİR SENİNLE…” ALLAH RAHMET EYLESİN CÜMLESİNE… ALLAH; MALINI MÜLKÜNÜ, PARASI ve RIZKININ BEREKETİNİ ARTIRSIN, YARDIMDAN GERİ KALMAYIP zordakilere ve MAZLUMLARA DESTEK OLANLARIN… “MAZLUMUN DUASI ile ALLAH arasında PERDE YOKTUR…”
  Cevapla
 • Ercan 4 ay önce Şikayet Et
  Allah yardımlaşanların yardımcısıdır. Ahilik geleneği bozulmamış, ne güzel. Böyle giderse bu aziz milletin sırtı yere gelmez evelallah!
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kovid-19 testinin havadaki etkinliği gözler önünde serildi
Erdoğan'dan önce kürsüye çıkan Siraj Wahhaj: Siz bütün Müslümanların liderisiniz