Elazığ'da zimem defteri geleneği sürdürülüyor!

Elazığ'da yıllardır hayır işleriyle uğraşan 54 yaşındaki İbrahim Kayaoğlu, alan ile veren elin birbirini görmediği zimem geleneğini, ‘elçi’ olarak sürdürüyor.

Elazığ'da zimem defteri geleneği sürdürülüyor!
Elazığ'da zimem defteri geleneği sürdürülüyor!
GİRİŞ 28.04.2021 14:16 GÜNCELLEME 28.04.2021 17:04
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

1 çocuk babası 54 yaşındaki İbrahim Kayaoğlu, her yıl Ramazan ayında mahalle mahalle bakkalları gezerek ihtiyaç sahibi olan ailelerin borçlarını ödeyerek Osmanlı geleneği "Zimem Defteri" geleneğini 'elçi' olarak sürdürmeye çalışıyor. Kayaoğlu, ülke genelinde bazı şehirlerde valilik ve belediyelerin devam ettirdiği Zimem geleneğini Elazığ’da yakınları, arkadaşları ve komşuların desteği ile gönüllü olarak yapıyor. Daha önceki yıllarda kendisinden ricacı olan tanıdığı kişilerin talebi üzerine mahalle aralarındaki bakkallara giden Kayaoğlu, bu Ramazan ayında da borca alışveriş yapan ve ödeme durumu olmayan kişilerin borçlarını ödeyerek alan el ile veren elin bir birinden haberdar olmamasını 'elçi' vasfıyla sağlayarak örnek oldu. Özellikle mahalle aralarındaki küçük esnafları gezdiğini belirten Kayaoğlu, Ramazan ayı sonuna kadar büyük bir meblağda borç kapatmayı planladıkları kaydetti.
 

Adıyamanlı kasap askıda et uygulamasıyla takdir topladı!

200 gıda kolisi hayır sahiplerine ulaştırdı

Öte yandan, Kayaoğlu’nun başkanlığını yaptığı Fecir Eğitim ve Kültür Derneği  bünyesindeki gönüllüler tarafından, 24 Ocak depreminde olduğu gibi Ramazan ayında da Elazığ’ı unutmayarak ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle gelemeyen Tebessüm Derneği’nin gönderdiği 200 gıda kolisinin hayır sahiplerine ulaştırdı. 
 
Elçi olarak görev yapıyoruz

Osmanlı geleneği olan ‘zimem defteri’ geleneği kapsamında bakkal bakkal dolaşarak borçları sildiklerini dile getiren İbrahim Kayaoğlu, “Bu yıl da yine Osmanlımızın ‘zimem defteri’ geleneği devam ettirmeye çalışıyoruz. Şuanda Aksaray Mahallesi’ndeki esnafları geziyoruz. Daha önceden tanıdığım esnaf ve kanaat önderleri ile birlikte veresiye defterlerini inceliyoruz. İncelemiş olduğumuz veresiye defterlerinde borçlarını ödeyemeyen vatandaşlarımızın, arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin borçlarını yatırıyoruz. Ben bir elçi olarak bu işi yapıyorum. Tabi ki de katkılarım var ama bizi tanıyan bilen eş dostlarımız bize emaneti tevdi ediyorlar. Biz de o emaneti yerine ulaştırıyoruz. Özellikle biz bu geleneğimizi devam ettirirken marketlere uğramıyoruz, küçük esnafımıza uğruyoruz. Hele ki bu pandemi sürecinde zaten buralar can çekişiyor, bizim bunlara destek olmamız lazım. Sokak aralarındaki bakkallarımıza hali vakti yerinde olan vatandaşlarımızın uğrayıp ziyaret etmelerini, hayatın gerçeklerini burada görmelerini öneriyorum. Dolayısıyla buraları sık sık ziyaret etmek lazım özellikle de bu esnaflarımıza destek olmak lazım” dedi. 

Uzun zamandır borcunu ödeyemeyenlere destek olduk

Uzun zamandır borcunu ödeyemeyenlerin bu sayede destek aldığını aktaran bakkal Kerem Çeçer ise, “Mahallemizde bulunan takriben 19 kişinin borcu zimem defteri sayesinde ödendi. Böyle bir hayrın yapılması bu millet açısından daha güzel ve önemli bir durum yok. Allah aracı olan İbrahim Kayaoğlu ve ekibinden razı olsun. Borcu olanlardan birisi kalp krizi geçirdi ve uzun süre ödeyemez oldu. Bir başka birisi aynı şekilde uzun süredir ödeyemiyordu. İşte bu insanlara büyük bir destek oldu” diye konuştu. 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • vatandas 8 ay önce Şikayet Et
    tebrikler ..o kültürümüzü yasatdigin icin ..ahh Erzururumum güzel erzurumum
    Cevapla
  • Gakko 8 ay önce Şikayet Et
    Sayın İbrahim Kayaoğlu abimizi tebrik ediyorum. Adam gibi adam.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fiyatlar açıklanamadı, sebze fiyatları yüzde 50 zamlandı!
Dünya gözünü Donbas'a dikti: "Bu meseleyi Türkiye'den başka bir ülke çözemez"