Görenler gözlerine inanamıyor, neşterle 10 günde yapıyor!

Elazığ'da yaşayan 62 yaşındaki 3 çocuk babası Mehmet Koçer hasat zamanı tarlalardan topladığı ekin saplarını tek tek işleyerek el emeği tablolara dönüştürüyor.

Görenler gözlerine inanamıyor, neşterle 10 günde yapıyor!
Görenler gözlerine inanamıyor, neşterle 10 günde yapıyor!
GİRİŞ 18.05.2021 11:31 GÜNCELLEME 18.05.2021 12:06
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Elazığ'da yaşayan 3 çocuk babası 62 yaşındaki Mehmet Koçer, işten kalan zamanını değerlendirmek için ilkokul yıllarında yaptığı el sanatlarına tekrar yöneldi. Okul yıllarında ekin sapı ile el işi yapan Koçer, ilerleyen yaşına rağmen kendi başına denemeler yaparak daha profesyonel sanat eserleri çıkarmayı başardı. Tarladan kendine uygun ekin saplarını toplayan Koçer, bunları tablo haline dönüştürdü. Görenlerin ekin sapından yapıldığına inanamadığı birbirinden güzel 100’e yakın eser ortaya koyan Koçer,  bu sanatı hem gençlere öğretmeyi hem de sergi açmayı planladığını aktardı.
 

18 yıl gözü gibi baktı, hayatını kaybedince yaptığı şok etti!


Hasat zamanı tarlaları gezerek topluyor

Boş vakitlerini değerlendirmek için  başladığını belirten Mehmet Koçer, “Okul yıllarından kalan ekin sapı ile çalışma vardı. Ama o zamanlar siyah karton ve tutkal ile çalışıyorduk. Aradan yıllar geçti, memuriyete atıldık. Boş zaman olunca değerlendirmek istedim. Bunu geliştirerek kumaşlarla çalışmaya başladım fakat o da olmadı.  Düşünürken son aşamaya geldim. Mukavva karton üzerine kadife çekerek yapmaya başladım. 3,4  renk kullanıyorum.  Hangisine uyumlu bir yazı gerekiyorsa onu yapıyorum. Sapları hasat zamanı tarlaları gezerek topluyorum. İçerisi fazla pamuklu ve budak yerleri kısa olmayacak şekilde topluyorum” dedi.
 
Kış boyu topladığı sapları değerlendiriyor

Kış boyu topladığı ekin saplarını değerlendirdiğini anımsatan Koçer, “İlk başlarda besmele yazısı ile başladım. Ama daha sonra insan ve hayvan figürlerini de yapmaya başlayınca, beğeni kazanınca alternatif çoğaldı. Şuanda 100’e yakın tablom var. Tanıtım amaçlı sergi düşünüyordum ama pandemiden dolayı olmadı.  Bunu tanıtmayı istiyorum. Diğer sanatlardan  çok yapanlar var ama bunun teferruatı çok fazla. Kırtasiye malzemesi çok. Neşter kullanıyorum. . Güzel bir örnek teşkil etti. Bunu öğrenmek isteyen üniversite öğrencileri vardı, pandemiden sonrada onlara öğreteceğim. Bizden sonraki nesle yetiştirebilirsek ne mutlu bize. Güzel bir hobi ve güzel bir çalışma” diye konuştu. 
 
Görenler gözlerine inanamıyor

Tabloları görenlerin  ekin  sapından yapıldığına inanmadığını dile getiren Koçer, “Ekin saplarının sanata dönüştüğünü görünce afallıyorlar. Ekini sanata dönüştürmede bir adım attım. İnşallah daha güzel tablolar yapacağım. Bir tablonun yapılışı bir hafta ve 10 gün  sürebiliyor. Şablonun küçük ve büyüklüğüne bağlı olarak değişiyor. Küçük harflerin kesimleri uzun sürüyor ve parmaklar çok ağrıyor. Ama normal şekilde bir hayvan figürünü bir haftada çıkarıyorum.  Şuanda herhangi bir satışım yok. Ben şuan yapabildiğim kadar yaptım. Pandemiden sonra götürüp sergileyeceğim” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • Uğur Ur 3 yıl önce Şikayet Et
  Üstat tebrikler. Keşke bir de 3D printer alıp onla da birşeyler yapsan, o zaman gençler gelir ikisini birden öğrenirdi. Bu şekilde yeni nesil gelmez, tecrübelerin alt kuşağa geçmez. Yeniyetmeler bir acaip üstat.
  Cevapla
 • ümit zorlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Kolay gelsin yaşım 45 bu elişini ortaokuldayken bizde yapmıştık ben o zaman gemi yapmıştım.Gerçekten çok güzel bir hobi elinize sağlık
  Cevapla
 • Nizamettin 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir de O Ekini topraktan bitiren var ya hayyy
  Cevapla
 • misafir_35 3 yıl önce Şikayet Et
  Mükemmel. tebrik ediyorum , ellerinize sağlık
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Irak'ın kuzeyine 'Pençe' vuruldu! Kilit kapanıyor
Sen misin ucuza iş yapan! Canından bezdirdiler