Diyarbakırlı iş insanından Amerika'dan burs kazanan öğrencilere eğitim desteği

Harvard ve Brown Üniversitesi'ne tam burslu gidecek olan Diyarbakırlı öğrencilerin eğitim masraflarını Diyarbakırlı iş adamı üstlendi

Diyarbakırlı iş insanından Amerika'dan burs kazanan öğrencilere eğitim desteği
Diyarbakırlı iş insanından Amerika'dan burs kazanan öğrencilere eğitim desteği
GİRİŞ 18.05.2021 16:49 GÜNCELLEME 18.05.2021 16:54
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bahçeşehir Koleji Diyarbakır Fen ve Teknoloji Lisesinden Nehir Toklu, Harvard Üniversitesinde tam burslu olarak Uluslararası İlişkiler ve Matematik, Dicle Ezgi Ekinci Harvard Üniversitesi Biyomühendislik ve Seyit Metin Barut ise Brown Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Bölümüne tam burslu olarak kabul edilmişti. Diyarbakır’da başarılarıyla Türkiye gündemine oturan öğrencilerin eğitim masraflarını iş adamı Recep Özekinci karşılayacağını açıkladı. Diyarbakır Bahçeşehir Koleji kurucusu Zeki Esen, iş adamı Recep Özekinci’nin çocukların eğitim süresi boyunca onlara burs vereceğini söyledi. Esen, “İş insanlarının gençlerimize bu çabayı, bu emeklerini görmelerine karşı bu katkıyı sunmaları bizi çok mutlu etti. Dilerim bu bir yol olur. Bu çok iyi bir şey. Bundan dolayı ben, Recep beye çok teşekkür ediyorum'' dedi. 
 

Türkiye'nin gururu Diyarbakırlı 3 gencin büyük başarısı!


4 yıl boyunca eğitim masraflarını karşılayacak

Nehir, Seyit ve Ankara’da olan Dicle’nin başarıları için burada olduklarını kaydeden iş adamı Recep Özekinci ise ''Her yıl on binlerce başarılı öğrencinin içerisinden başvuruların olduğu Harvard ve Brown üniversitelerine bu yıl göğsümüzü kabartan bir şekilde Diyarbakır’dan üç tane pırıl pırıl genç genç kardeşimiz bu başarıya imza attılar. Bizler de kenttin sanayicileri olarak burada onların bu başarılarına değer katmak adına onların dört yıl boyunca buradaki bütün eğitim öğretim süresi içerisinde bütün masraflarını karşılamayı, gidiş-dönüş biletlerini almayı, orada onlara başka imkanlar sağlamaya çalıştık. Ve bunu imza altına aldık. Tabi ki kadim şehrimiz Diyarbakır’ın daha öncede  birçok başarıları oldu. Yıllar sonra da yine bugün böyle başarıları çok iyi seviyeye gelmiş öğrencilerimizle tanıtıyoruz artık. Aslında bu gurur Türkiye’nin. Her zaman için yanlarında olacağımızın sözünü buradan veriyorum'' diye konuştu.  

Örnek oluyorsak ne mutlu

Brown Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Bölümüne tam burslu olarak kabul edilen Seyit Metin Barut, vize süreçlerini bitirmeye çalıştıklarını kaydetti. Barut, "Şu an için herhangi bir sıkıntı yok. Umarım ağustos sonunda Amerika Birleşik Devletlerinde olacağız. Herkese çok teşekkür ederiz destekleriniz için'' şeklinde konuştu. Harvard Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü tam burslu kazanan Nehir Toklu ise insanların kendilerini desteklemesini onları  daha da çok mutlu ettiğini aktardı. Toklu, “Daha da önemlisi, birazda olsa örnek oluyorsak bu da bizi çok mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.  Açıklamanın ardından öğrencilerin burslarının karşılanacağına dair imza töreni gerçekleştirildi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • can 3 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun cocuklara iyi bir aile düzenli çalışmaları başarıyı getirmiş her gencimiz dünya gençleriyle yarışmalı bence
  Cevapla
 • işte 3 yıl önce Şikayet Et
  Brown üniversitesinde okumak sadece 82000$ 1 yıllığı sadece. 4 yıl okusa 320000$ dolar yani TL ile 2,5Milyon Lira yapar totalde 3 kişi 7,5Milyon lira yapar. İş adamı öder mi bilmem ama Universitelerin kendi finansal yardımı yoksa bence ZOR.
  Cevapla
 • ismailka 3 yıl önce Şikayet Et
  Zaten tam burslu yazıyor. Üniversiteye para vermeyecekler, işadamı onların kira ve gündelik ihtiyaçları için burs verecektir. Tam burslu demek zaten para vermeyecekler üniversiteye demektir.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
TRT 1'de milli heyecan! Türkiye Gürcistan: Muhtemel 11'ler
Sivas'ta 50 bin TL maaşa çalıştıracak çoban bulamıyorlar