Suriye'deki savaştan kaçan hukuk öğrencisi, çadırda okuma yazma öğretiyor!

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Adana'ya sığınan 28 yaşındaki hukuk fakültesi öğrencisi Ahmet Muhemit çadırda yaşayan mülteci çocuklara okuma yazma öğretiyor.

Suriye'deki savaştan kaçan hukuk öğrencisi, çadırda okuma yazma öğretiyor!
Suriye'deki savaştan kaçan hukuk öğrencisi, çadırda okuma yazma öğretiyor!
GİRİŞ 27.07.2021 11:20 GÜNCELLEME 27.07.2021 11:20
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Hukuk fakültesi öğrencisi 28 yaşındaki Ahmed Muhemit, 8 yıl önce Suriye’deki iç savaştan kaçarak Adana’ya sığındı. Karataş ilçesine bağlı Bahçe Mahallesi’ndeki çadırlarda tarım işçiliği yaparak hayatını sürdüren Muhemit, bir süre sonra çocukların okula gitmediğini ve eğitimden geri kaldığını fark etti. Çadırda kalan ailelerle görüşen Ahmed Muhemit, kendi çadırında çocuklara Türkçe, Arapça ve İngilizce okuma yazma öğretmeye başladı. İlk başta yaklaşık 10 çocukla eğitime başlayan Muhemit, gün geçtikçe daha fazla çocuğa eğitim vermeye, bir süre sonra da tarım işini bırakıp gün boyu çocuklara ders vermeye başladı.

Almanya'dan gelip şifayı Elazığ'da buldu!Almanya'dan gelip şifayı Elazığ'da buldu!BÖLGEYE KONTEYNERDEN SINIF YAPILDI

Sosyal medyada ihtiyaç sahipleriyle hayırseverleri buluşturan Ogün Sever Okur ise bir gün bölgeyi ziyaret ettiğinde Ahmed Muhemit’in derme çatma bir çadırda eğitim verdiğini gördü. Hemen sosyal medyadan paylaşım yapan Okur, kısa süre içerisinde topladığı parayla bölgeye konteynerden bir sınıf yaptırdı, içerisine de tahta, sıra, masa, kalem ve gerekli eşyaları aldı. Artık konteynerde eğitim gören çocuklar hem korona virüs döneminde eğitim öğretimden geri kalmıyor hem de güzel vakit geçiriyor. 

 
DERSLERE ÇADIRDA BAŞLADI

Konuyla ilgili İhlas Haber Ajansı’na konuşan Ahmed Muhemit, “8 yıldır buradayım ve buraya geldikten sonra çocukların eğitim görebilmesi için böyle bir şey düşündüm. Geldikten sonra çocukların sokakta oynadığını, bahçelerde koştuğunu gördüm ve böyle bir şey yapmaya karar verdim. İlk geldiğimizde kendi çadırımda genel dersleri öğrettim. Beden temizliği, ahlak, alfabe gibi konuları gösterdim” diye konuştu. 
 

Kütahya'da yol kenarındaki yazıyı görenler şok oluyor! Bu bahçedeki her şey...Kütahya'da yol kenarındaki yazıyı görenler şok oluyor! Bu bahçedeki her şey...

 


DEVLET HER KONUDA YARDIMCI OLUYOR


Türkiye’de olmaktan mutlu olduğunu belirten Muhemit, çocuklara bir şeyler öğretmekten keyif duyduğunu belirterek, “Çocukların düzenli olarak bir şeyler öğrenmesinden mutlu oluyorum. Çocuklar da mutlu. Türkçe eğitimi benim için çok zor olmuyor. Türkçe öğretmeye de çalışıyorum. Türkiye’de olmaktan çok mutluyuz. Devlet bize her konuda yardımcı oluyor. Allah razı olsun” dedi. 

KARANLIK GELECEKTEN UFACIK IŞIK GÖRDÜM

Ogün Sever Okur ise “Karanlık bir gelecek bize doğru gelirken ufacık bir ışık gördüm. Çocukların eğitimi çok önemli. Çocuklar burada okula gidemezken Ahmed sağ olsun bir şeyler öğretmeye çalışıyordu. Ben de onların tahtası, silgisi ve diğer gerekli malzemelerini tedarik ettim. 4-5 aydır da yardımlarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 8
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  günde en az 10 tane suriyeli kriminal vakası oluyor onları da yazın.
  Cevapla
 • CEM 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc yar ve yardımcınız olsun, gerçek dava adamı böyle kedini adayandır, böyle güzel haberi özlemiştik
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Abi bu kadar mı vizdansızsınız ya, adam savaştan kaçmış başka ülkeyle savaşmıyor kendi devleti kendine savaş açıyor ne yapması lazım bu adam elinde sapanla uçak mı avlasın ne yapsın ? Lütfen vicdanınızı kalbinizi bu kadar karartmayın ÜMMET olduğumuzu unutmayalım .
  Cevapla
 • Cevap 2 yıl önce Şikayet Et
  Ülkesini savunmak için ülkesinde kalmayıp kaçan şahıs hukuk öğrencisi olsa ne yazar, kendi ülkesine faydası olmayan adam çocuklara ne öğretecek ki, nasıl ülkeden kacilir, ulke nasıl bölünür onu mu öğretecek. Birde bunu haber yapmışsınız. Yazık yazık ki bunları ülkemizde kendimiz den üstün tutuyoruz uz
  Cevapla
 • MAHMUT YILDIZ 2 yıl önce Şikayet Et
  naapsın adam krdş. keleş nen uçakmı avlası
  Cevapla
 • akif 2 yıl önce Şikayet Et
  savaş bitti artık ülkelerine dönsünler orda öğretsin bu arkadaşlara okuma yazma biz kardeşlik hukukun gereğini yaptık sekiz yıl
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En düşük emekli maaşı belli oldu! Abdullah Güler açıkladı
Emekliler için yeni duyuru! İl il indirim yapan kurum ve kuruluşlar