Edirne'de yiyenler hayran kaldı! Dünyanın pek çok yerinden talep var

Edirne'de Osmanlı döneminden günümüze kadar uzanan ve saray mutfağının vazgeçilmez lezzeti olan badem ezmesi yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra başta Çin olmak üzere dünyanın pek çok yerinden yoğun ilgi görmeye başladı..

GİRİŞ 12.08.2021 16:28 GÜNCELLEME 12.08.2021 17:33
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Geçmişi Osmanlı döneminden günümüze kadar uzanan badem ezmesi, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra başta Çin olmak üzere Japonya, Almanya, Amerika ve dünyanın birçok yerinden yoğun ilgi görmeye başladı. Şubat ayında coğrafi işaret alan ve tescillenen badem ezmesine güven ve ilgi arttı. Bir dizi ziyaret için kente gelen Çinli yatırımcılar, badem ezmesinin üretim ve satışı için Şekerleme Ustası Arif Meriç’e teklif sundu. Edirne’de 40 yılı aşkın süredir Osmanlı lezzetleri üreten Şekerleme Ustası Arif Meriç, Çin’den gelen İpekyolu heyetinin badem ezmesine hayran kaldığını ve yaşadıkları bölgede bunun tanıtım, üretim ve satışını yapmak için talepte bulunduklarını söyledi. 

Devlet desteğiyle kurdu, dünyaya ihraç ediyorDevlet desteğiyle kurdu, dünyaya ihraç ediyor 
TARİHİ LEZZETİN ÜNÜ DÜNYAYA YAYILDI

Osmanlı’dan günümüze kadar uzanan bu tarihi lezzetlerin ününün dünyaya yayıldığını aktaran Meriç, “Yüzlerce yıl hep saraylarda yapılmış yenmiş ve bütün dünyaya da buradan badem ezmesi gitmiş. Şimdi bizler de tescilimizi ve coğrafi işaretimizi aldıktan sonra bütün dünya bize bir teveccühle bakmaya başladı. Çin’den İpekyolu yetkilileri geldi. Gelen İpekyolu yetkilileri de bizim badem ezmemize büyük bir ilgi gösterdi. Yoğun talepleri var. Badem ezmesine Japonya, Almanya, Amerika ve dünyanın birçok yerinden büyük bir teveccüh var. En kısa zamanda bütün Edirneli esnaflar olarak bir araya gelip tüm dünyayı buradan tatlandıracağız” şeklinde açıklamada bulundu. 
 


ÇİN'DEN GELEN YATIRIMCILARIN GÖZDESİ OLDU

Ticaret ve Sanayi Odası’nın 9 yıllık çalışmasının ardından Şubat ayında coğrafi işaret alan badem ezmesine olan ilgi her geçen gün artıyor. Edirne’de saray mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden birisi olan ve şimdilerde ise kentin gastronomi alanında markası haline gelen badem ezmesi, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra Çin’den gelen yatırımcıların da gözdesi oldu. Çin’den gelen yatırımcılar, yaşadıkları bölgede badem ezmesi için üretim tesisi kurarak satışını yapmayı hedefliyor. Badem ezmesinin ününün ülke sınırlarını aştığını dile getiren Şekerleme Ustası Arif Meriç, Çin’den gelen heyetin teklifi sonrasında gerekli çalışmalara başladıklarını aktardı. 


 
BU LEZZET TÜM DÜNYAYLA PAYLAŞILMALI

Çin’den gelen İpek Yolu heyetinin badem ezmesine özel ilgi gösterdiğini ve kendilerini Çin’e davet ettiğini ifade eden Arif Meriç, "Gelen heyet badem ezmesine hayran kaldı ve bizlerden orada fabrika kurmamızı istedi. Badem ezmesinin ününü orada da duyurmak istediler. Biz de şu an bu teklifi değerlendiriyoruz. Tarihimizde İpekyolu’nu kullanmış insanlarız. Bunu da bildikleri için badem ezmemize ilgi gösterdiler. Buyurun gelin bu lezzeti bütün dünya ile paylaşalım dediler. Biz de bunun için çalışma yapacağız ve teklifinizi değerlendireceğiz dedik" ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Osmanlı lezzetleri
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • egeli 5 ay önce Şikayet Et
  Arif usta bu Çinliler' den uzak dur ! Çinliler şeytana bile pabucu ters giydirirler ! Senden bu işi öğrenirler sonrada Pekin'in meşhur badem ezmesi diye çakmasını bütün dünyaya satarlar !
  Cevapla
 • hıghlander 5 ay önce Şikayet Et
  Coğrafi tescil ve patent al hemen.
  Cevapla
 • Murat 5 ay önce Şikayet Et
  Dünyaya kendimiz neden pazarlayamiyoruz turkiyeden dünyaya açılmalı cidden degil üretim turkiyede olmalı ve burdan tüm avrupaya dagitilmali
  Cevapla
 • esnaf 5 ay önce Şikayet Et
  O kadar bademi nereden bulacaksınız ki , çinlilere esmesini yapacaksınız? Bütün ağaçları kurtlarıyla beraber kuruturlar.
  Cevapla
 • böyle 5 ay önce Şikayet Et
  ellemesen iyiydi.
  Cevapla
 • fatih 5 ay önce Şikayet Et
  elinde değil, elindeki kepçesinde !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bankaların promosyon yarışı başladı! 5 kişiyi getir 1250 TL'yi götür
2 bin 600 yıllık mumya çözümlendi, yüzü tamamen ortaya çıktı