İtalya'nın Antik Pompeii kentinde çok iyi korunmuş insan iskeleti bulundu

İtalya'nın antik Pompeii kentinde yapılan kazılarda çok iyi korunmuş bir insan iskeleti bulundu. Arkeologlar bir mezarda beyaz saç tutamı ve kulağın bir kısmının muhafaza olduğu kafatası ile insan iskeleti keşfettiklerini açıkladı..

İtalya'nın Antik Pompeii kentinde çok iyi korunmuş insan iskeleti bulundu
İtalya'nın Antik Pompeii kentinde çok iyi korunmuş insan iskeleti bulundu
GİRİŞ 18.08.2021 10:36 GÜNCELLEME 18.08.2021 10:48

Arkeologlar, antik kent merkezinin doğusunda Porta Sarno nekropolünde bir mezarda beyaz saç tutamı ve kulağın bir kısmının muhafaza olduğu kafatası ile insan iskeleti keşfettiklerini açıkladı. Keşfin, antik dönemde birçok yetişkinin öldükten sonra yakılması nedeniyle sıra dışı olduğu ifade edildi. Mezardaki yazılardan birinde, burada yatan Marcus Venerius Secundino'nun Pompeii'de Yunanca performansların organize edilmesine yardımcı olduğu anlaşılırken, bunun o dönemde Latince'nin yanında Yunancanın kullanıldığına dair belge niteliği taşıdığı aktarıldı.

Sinop'ta tomrukların arasında kilitli sandıktan çıktı! Değeri 200 bin liraSinop'ta tomrukların arasında kilitli sandıktan çıktı! Değeri 200 bin lira
TURİSTLERİN AKIN ETTİĞİ YERLERİN BAŞINDA

Pompeii Arkeoloji Parkı müdürü Gabriel Zuchtriegel, "Yunanca performansların düzenlenmesi, antik Pompeii'yi karakterize eden canlı ve açık kültürel iklimin kanıtıdır." açıklamasını yaptı.MS 79 yılında Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu küller altında kalan Napoli yakınlarındaki antik Pompeii kenti, turistlerin İtalya'da akın ettiği yerlerin başında geliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İran'ın saldırısı sonrası İsrail'den tüm dünyaya skandal çağrı: Terör örgütü...
Cihat Yaycı’dan İsrail-İran geriliminde Türkiye’ye uyarı