65 yıllık kaporta ustası 50'ye yakın çırak yetiştirdi

Isparta'da Yeni Sanayi Sitesi’nde 65 yıldır kaportacılık yapan 80 yaşındaki Mehmet Bozdağ bugüne kadar 50’ye yakın çırak yetiştirdi.

GİRİŞ 19.09.2021 12:18 GÜNCELLEME 19.09.2021 14:10
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Yeni Sanayi Sitesi’nde esnaflık yapan 80 yaşındaki Mehmet Bozdağ, ilkokul döneminde ekonomik şartlardan dolayı okulu bırakarak, bir oto tamircisinde çıraklığa başladı. Kaporta tamirciliğinde kalfalıktan sonra ustalığa yükselen Bozdağ, meslekte 65 yılını doldurdu. Bugüne kadar 50’ye yakın çırak yetiştiren Bozdağ, 2 oğluyla birlikte mesleğe devam ediyor.

Yapımı için 10 bin TL istediler! Eşi için kendi elleriyle yaptıYapımı için 10 bin TL istediler! Eşi için kendi elleriyle yaptı


YOKLUKTAN DOLAYI BIRAKTI

İlkokulu yokluktan dolayı bırakmak zorunda kaldığını ifade eden Mehmet Bozdağ, okuldan ayrıldıktan sonra başka bir ustanın yanında çırak olarak çalıştığını söyledi. Daha sonra kalfa olduğunu ve 1965 yılında da kendi işyerini açtığını belirten Bozdağ, “Okul çağında yokluktan kitap alamadık. Olmayınca ne yapacaksın, hırsızlık mı yapalım, dilencilik mi yapalım. Allah rahmet eylesin amcam vardı o yardım ediyordu. Ona söyledik, ‘Oğlum esnaf ol sen’ dedi. Biz de ‘olur’ dedik, esnaflığa takıldık” dedi. Bozdağ, mesleğe ilk başladığında kaporta, döşeme gibi işlemlerin tek bir kişi tarafından yapıldığını belirterek, “Sonra kaportacı ayrıldı, elektrikçisi ayrıldı. Şimdi düzen o şekilde gidiyor” dedi. 
 


KÖYLERE GİDELİM, ÇIRAK BULALIM

Sanayide çırak bulamadıklarından yakınan Bozdağ, önceki yıllarda okullar kapandığı zaman 17-18 çırakları olduğunu ancak şu anda kendi evlatlarının çalıştığını söyledi. Isparta’daki çıraklık eğitim okulunda 5-6 yıl ders verdiğini kaydeden Bozdağ, o dönemlerde okulda atölye olmadığı için öğrencilere kendi dükkanının kapısını açtığını anlattı. Bozdağ, “Bugüne kadar 40’ı aşkın çırak yetiştirdim. Burada 2 oğlumla birlikte çalışıyoruz. Bir oğlum daha var ama o bankadan emekli, kendi hayatını yaşıyor. Şu an maalesef çırak bulunmuyor. Bir grup kuralım köylere gidelim, burada yurdumuz var, oraya getirelim çırak yetiştirelim ama maalesef olmuyor” diye konuştu. 


 
BABA MESLEĞİNE KARDEŞİMLE DEVAM EDİYORUZ

 Mehmet Bozdağ’ın oğlu Kadir Bozdağ ise, ilkokulu 1978 yılında bitirdikten sonra babasının yanında çırak olarak mesleğe başladığını belirterek, ustalık seviyesine kadar yükseldiğini söyledi. Bozdağ, baba mesleğine diğer kardeşiyle devam ettiğini belirtti.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
    Okumuş adam senin kadar adam yetiştirememiştir ne mutlu sana dayı ortalıkta diplomalı cahil dolu ama herşeyi bilirler
    Cevapla
  • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
    Eğer yazıldığı gibi ise usta diye buna denir... Usta zanaatini kendine saklamadan bu becerileri ni başkasına aktaran ehil kişidir... Kendine saklarsa onunla yaşar ve biter....
    Cevapla
DİĞER HABERLER
LEGO'nun gerçek boyutlu Lamborghini Sian FKP 37 modeli İstanbul'da!
Dezenformasyonu en çok yapanlar 'sansür' diye kıvranmaya başladı