Sivilcesini sıktı, felç kaldı! 30 yaşında tekerlekli sandalyeye mahkum oldu

Ordu'nun Ünye ilçesinde yaşayan 30 yaşındaki Muhammet Dikici 2 yıl önce Japonya'da göbeğinde çıkan sivilceyi sıkınca bölgedeki enfeksiyon kan yoluyla sinir sistemine bulaştı. Dikici başvurduğu hastaneye omurilik felci geçirdiğini öğrendi

Sivilcesini sıktı, felç kaldı! 30 yaşında tekerlekli sandalyeye mahkum oldu
Sivilcesini sıktı, felç kaldı! 30 yaşında tekerlekli sandalyeye mahkum oldu
GİRİŞ 03.12.2021 17:42 GÜNCELLEME 03.12.2021 17:42
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ordu Ünye'ye bağlı Ortayılmazlar Mahallesi’nde 2 yıl önceye kadar sağlıklı yaşam sürdüren Muhammet Dikici’nin hayatı, göbeğinde çıkan sivilce sonucu tamamen değişti. Dikici, çalışmak için gittiği Japonya’da göbeğinde çıkan sivilceyi kendisi sıktı. Dikici’nin göbeğinde yara oluşan bölgedeki enfeksiyon, kan yoluyla sinir sistemine zarar verdi. Hareketleri kısıtlanan ve yürüme zorluğu çeken Dikici, hastaneye başvurdu. Hastanede yapılan kontrolde Dikici’nin, enfeksiyona bağlı omurilik felci geçirdiği tespit edildi. Ameliyata alınan Dikici, tüm müdahalelere rağmen felç kaldı. Tedavisinin ardından Türkiye’ye gelen Dikici, 2 yıldır tekerlekli sandalyeyle yaşıyor. 

HAYATIMIN GERİ KALANINI BÖYLE GEÇİRECEĞİM

Göbeğindeki sivilceyi sıktıktan 3 gün sonra hayatının değiştiğini anlatan Muhammet Dikici, “Yaklaşık 2 yıl önce yurt dışına çalışmaya gitmiştim. Vücudumda çıkan bir sivilceden dolayı enfeksiyon kaptım. Bu enfeksiyon omuriliğime iltihap olarak biriktirdi. Sinir sistemlerime hasar verdi. Omurilik ameliyatı geçirdim. Şu anda omurilik felciyim. Büyük ihtimalle hayatımın geri kalanını bu şekilde geçireceğim. Vücudumda çıkan sivilceyi patlattıktan 3 gün içinde bu olay başıma geldi. 3 gün sonra his kaybı yaşayarak felç oldum. Tedavisi ise şimdilik yok. Kök hücre çalışmaları var ancak deneme aşamasında” diye konuştu.

İNSANLAR TUHAF GELMEYE BAŞLADI

Engelli olmadan önce kendisinin de engellilerin sorunlarını çok bilmediğini dile getiren Dikici, “Sağlıklıyken engellilerin yaşadıkları sorunları görmüyorduk ama engelli olduktan sonra insanlar bana çok tuhaf gelmeye başladı. Kaldırımda engelli rampalarının önüne araç bırakanlar, kaldırımlara araç bırakanlar, biz engellilerin hayatını zorlaştırıyor. Bu nedenle insanlar buna dikkat etmeliler” dedi. 

HER BİREY ENGELLİ ADAYI

Engellilerin en çok karşılaştığı sorunların başında, engelli rampalarının yol ile kot farkı olmasının geldiğini kaydeden Dikici, “Bir defasında ineceğimi düşündüğüm rampadan kot farkı nedeniyle düştüm. Zaman zaman böyle kazalar başımıza geliyor. Alışveriş yapacağımız dükkanların önlerinde engelli rampaları olması, belediyelerin engellilerin hayatını kolaylaştıracak adımlar atması, vatandaşların araçlarını bize engel olacak şekilde bırakmamalarını istiyorum. Unutmayalım ki her birey bir engelli adayıdır. Lütfen engelimize engel olmayın” diye konuştu. 

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • bir garip vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  her sıhhatli insan potansiyel bir engellidir zaten. önemli olan kalplerimizin ve vicdanlarımızın engelli olmamasıdır.
  Cevapla
 • kasım ocak 2 yıl önce Şikayet Et
  YÜCE ALLAH CC tüm hastalara acil şifalar versin, yetersizliği olan bireylere yardım etsin.
  Cevapla
 • ümit*korku 2 yıl önce Şikayet Et
  herkesin engelli adayı olması bu durumun ciddiyetini anlamaya yeterli, ama anlamyanda anlamıyor işte
  Cevapla
 • Emekli 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim tez elden şifasını da verir inşaallah
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Akrabalarını belediyeye dolduran CHP’li başkandan akla ziyan savunma!
Türkiye'den dünyanın en büyük ikinci rezervi için Çin ile işbirliği kararı