Türkiye’nin en yaşlı üniversite öğrencisi 82 yaşında hukuk fakültesinden mezun oldu

82 yaşındaki Mustafa Yavuz Yalçınkaya Türkiye'nin en yaşlı üniversite öğrencisi ve en yaşlı aktif müzikle uğraşanı unvanını ortak şekilde taşıyor. Yalçınkaya Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden seçmeli derslerini de vererek mezun oldu.

GİRİŞ 17.01.2022 17:43 GÜNCELLEME 17.01.2022 17:43
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin en yaşlı üniversite öğrencisi ve en yaşlı aktif müzik ile uğraşan Mustafa Yavuz Yalçınkaya Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden seçmeli derslerini de vererek mezun olmaya hak kazandı. Yalçınkaya, 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanıyor. Hem okuluna devam eden hem de müzik hayatına devam eden Yalçınkaya 1960 yılında askeri darbesi olduktan sonra lise mezunlarına yedek subay askerlik hakkı tanınmasının ardından üniversite öğrenimini bırakıp yedek subay öğretmen olarak askere gitti. Asker dönüşü, 1963’te, bir Profesörün daveti üzerine Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Beşeri Coğrafya Bölümü’ne kayıt oldu. Yalçınkaya, 1966’da üniversitede tanıştığı arkeolog Prof.Dr. Işın Yalçınkaya ile evlendi. Yalçınkaya daha sonra ise fakülteden mezun oluyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra önce Spor Bakanlığı’nda ardından Dışişleri Bakanlığı’nda farklı görevlerde çalıştı. Şu anda yaşayan en eski üyesi olduğu Gençlerbirliği Spor Kulübü’nde, İlhan Cavcav öncesi dönemden başlayarak farklı zamanlarda yöneticilik yaptı.

Yanlış operasyon sonucu 3 yıldır gözlerini kapatamıyordu! Çareyi Türkiye'de bulduYanlış operasyon sonucu 3 yıldır gözlerini kapatamıyordu! Çareyi Türkiye'de buldu

TORUNLARIYLA AYNI YIL OKULU BİTİRDİ

Yalçınkaya 1997’de Ankara Cebeci semtinde oturduğu ‘Hukuk Apartmanı’nın hemen karşısındaki Ankara Hukuk’a af dolasıyla yeniden kayıt oldu. Yalçınkaya müzik kariyerine devam ederek okulunu bırakarak Antalya’ya yerleşti. 2018 yılında tekrar çıkan aftan tekrar yararlanan Yalçınkaya okula yeniden başladı. Yalçınkaya 11 Ocak 2022 günü, son seçmeli dersini de verip kredisini tamamlayarak ve mezuniyete hak kazanarak cübbe giymek istiyor. Ayrıca Yalçınkaya torunlarıyla birlikte aynı sene okulu bitirdiği öğrenildi. 


 
HEM OTELDE MÜZİSYENLİK HEM OKUL

1956 yılında beri Gençlerbirliği kulübünün içerisindeyim bütün kademelerinde görev yaptığını belirten Yalçınkaya, “Frankfurt Türk evinde 3 yıl boyunca görev yaptım.  Bütün vatandaşlarımızın memleketimizden kopmamalarını sağlamak için kültürel ve sosyal aktiviteler yaptım. Daha sonra memuriyeti bırakarak müzisyenliğe başladım. Adana’da bir çok otellerde piyano çaldım. 1997 yılında Hukuk Fakültesi dekanı bana ‘af çıktı gelsene dedi’  Bende ilk aftan yararlandım. Birinci sınıfı bitirdim daha sonra Antalya’da işlerim çıktı oraya gitmek zorunda kaldım. Daha sonra Antalya’dan dönerek, Ankara’da otellerde çalışmaya başladım. 2018 yılında tekrardan ‘af çıktı’ dediler, bende hemen kayıt oldum. Ben hem otelde müzisyenlik yaptım hem de okuluma devam ettim. Evim Ankara Hukuk Fakültesi’nin karşısında ‘ Hukuk Apartmanıdır.’ Her sabah saat 08.30’da gittim derslere ve notlarımı aldım. Allah nasip etti ve ben de okulu bitirdim” diye konuştu. 

KANTİNDE KONSER VERDİM 

Çocuklara rol model olduğunu ifade eden Yalçınkaya, “Öğrenciler bana yavuz amca derdi.  Ben çocuklara rol model oldum yani, öğrenciler, ‘sizi gördüm daha çok çalışacağım’ derlerdi. Kantinde ben korolar kurdum. Kantinde konserler verdim” ifadelerine yer verdi. 
 
'ŞU FAKÜLTEYİ BİTİRSEN TAKLA ATACAĞIM'

Annesinin ruhunu şad etmek için okula azimle gittiğini aktaran Yalçınkaya, “Annem bana ‘şu fakülteyi bitirsen Kızılay’da takla atacağım’ demişti. Okulu bitirmekte içimde bir ukdeydi. Annemin de ruhunu şad etmek için azimle okuluma gidiyordum. Benim için sevgi ve azimdi. Derslerde hocalarımı dinlerdim” dedi. Yalçınkaya, eşinin ve çocuklarının çok desteği olduğunu belirtti. Uzlaştırmacı olarak devam etmek istediğini aktaran Yalçınkaya şu ifadeleri kullandı: “Yaşım icabı müzisyen olarak devam edeceğim. Haziran ayında  müzik işimi yapacağım. Antalya Barosunda uzlaştırıcı eğitimini alarak, uzlaştırıcı olmak istiyorum. Hayatım hep heyecanlı, durmak yok hep ileri diyerek çalışıyorum. Son senelerde müziği daha çok seviyorum. Halen yeni projelerim olacak.”

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 13
 • Yunus Nadi ÇUHADAR 2 yıl önce Şikayet Et
  Yavuz abi seni gönülden tebrik ederim.Senin azmin bizlere ilham kaynağı olmuştur. İnşallah ben ve daha nice abilerim okulumuzdan mezun olup bu güzellikleri doyasıya yaşarız. Allah'tan sağlıklı, mutlu bir ömür dilerim sana Yavuz abi.
  Cevapla
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  İlim ilim bilmektir ilim kendin bilmektir sen kendini bilmezsen yanice okumaktir ahrette var orayada para lazim oranin parasi hayir hasenattir oda bu dunyada kazanilir
  Cevapla
 • TONY MONTANA 2 yıl önce Şikayet Et
  Laik Putperest Kemalist Döneminden Sonra İnsanları İyice Cahil Yaptılar Sözde “HARF DEVRİMİ”nden Sonra…Eskilerin Tabiriyle Yolda Başı Boş Gezen “TASMALI” Kravatları Direkt Memur Yaptılar Öğrenci Yaptılar Bazı İmtiyazlar Verdiler…1960’a Kadar Üniversite Sınavları Yoktu Direkt Kendi Kafalarına Göre Alıyorlardı Öğrencileri Kalite “0” Zaten Bir Şey Yapamazlardı “ZİLLİ” ŞEF Eğitim Sistemimizi FULLBRİGHT Anlaşmasıyla Kafirlere Siyonistlere Teslim Etti V Halen de Etkinler… Kimse “TÜRK”lüğüyle Övünmesin Çünkü; “TÜRK” Kısa Yoldan Köşeyi Dönene Denir…
  Cevapla
 • Murat76 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen kendine tony montana demişsin zaten, ben de elhamdulillah Müslüman ve Türküm. Dediklerin son cümlenle ve kendine verdiğin lakabınla kimin tasmasını taktığını belli ediyor.
  Cevapla
 • Emekli 2 yıl önce Şikayet Et
  Vay be. helal Ankaralı Celal, para para para bizde de çıra yak metelik ara. Zengin cocuğu olduğu belli. Allah uzun ömür versin.
  Cevapla
 • saygılar beyefendi 2 yıl önce Şikayet Et
  bazıları böyle doğuştan ballıdır. istediği kadar başarmamak için uğraşsın. başarı gelip illa bulur. amcam denize düşşe 20 kilo balıkla çıkar ama bazılarını çölde jaws öper. yine de mezun olması güzel... inşaallah Allah için yaptıkları için de rol model olmuştur...
  Cevapla
 • Murat76 2 yıl önce Şikayet Et
  Neden azimle çalışan ve çocuklara da örnek olan bir adamı doğuştan ballı diye küçümsüyorsun. Senin 80 yaşında olmayı hayal ettiğin durum ne? Tabi o zamana kadar yaşarsan.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Elebaşına havalı koruma! ABD'den skandal bir hamle daha
Dünyaya duyurdular: Türkiye savaş gemilerini bölgeye konuşlandırdı!