Annesi komşuyu örnek gösterdi, hobisini mesleğe dönüştürdü! 33 yıldır sürdürüyor

Kocaeli'de 56 yaşındaki Erdoğan Demirkol Almanya'da yaşıyorken 1989 yılında Türkiye'ye geldi. İşsiz kalan Demirkol annesinin 'oğlum resim çiziyorsun, komşu Hasan gibi olamaz mısın? sen de resim yap' sözüyle ressamlığa başladı.

Annesi komşuyu örnek gösterdi, hobisini mesleğe dönüştürdü! 33 yıldır sürdürüyor
Annesi komşuyu örnek gösterdi, hobisini mesleğe dönüştürdü! 33 yıldır sürdürüyor
GİRİŞ 20.01.2022 16:14 GÜNCELLEME 20.01.2022 16:14

Uzun yıllar Almanya'da yaşayan Erdoğan Demirkol (56), 1989 yılında Türkiye'ye geldi. Kocaeli'ye yerleşen Demirkol, bir süre iş bulamadı. Maddi problemler yaşayan Demirkol annesinin, 'Oğlum resim çiziyorsun, komşu Hasan gibi olamaz mısın? Sen de resim yap' demesi üzerine hobisini mesleğe dönüştürdü. Bu alanda kendini geliştiren, birçok teknik öğrenen ve zaman içerisinde profesyonel olan Demirkol, aynı zamanda şehir şehir gezdi, her gittiği kentte resim çizdi. Malzemeleriyle şehir şehir gezen Erdoğan Demirkol, 33 yıldır seyyar ressamlık yapıyor.

1,5 yıl önce bisikletle Fransa'dan yola çıkan çift Türk misafirperverliğine hayran kaldı1,5 yıl önce bisikletle Fransa'dan yola çıkan çift Türk misafirperverliğine hayran kaldı


 

CAPONE'Yİ DE ÇİZDİ, İBRAHİM TATLISES'İ DE

1989 yılında iş bulamadığını söyleyen Demirkol, "Ne yapacağım konusunda telaşlıydım. Rahmetli annem, 'Oğlum resim çiziyorsun, komşu Hasan gibi olamaz mısın? Sen de resim yap' diyerek beni resim yapmaya teşvik etti. 1989’da Körfez’in sahil şeridinde çizmeye başladım. Sonrasında Ege, Akdeniz sahillerini dolaştım. Akdeniz Bölgesi’nde Fethiye, Kuşadası, Ayvalık gibi şehirlerde ressamlık yaptıktan sonra İstanbul’a geçtim. Ramazan şenlikleri gibi etkinliklere katıldım. Bu zaman dilimi içerisinde resmini çizdiğim ünlüler de oldu. İbrahim Sadri, Gökhan Güney, Figüran Osman, Tekin Akmansoy, Demet Akalın, Petek Dinçöz, İbrahim Tatlıses ve dünyaca ünlü futbolcu Capone gibi kişilerin resmini canlı olarak çizdim" şeklinde konuştu. 
 


GENÇLER RESSAMLIĞA MERAKLI 

Yeteneğinin doğuştan geldiğine inanan Demirkol, "Resim çizmeyi babamdan öğrendim. Babam da resim çizdiği için bana sirayet ettiğini düşünüyorum. Yaradan beni böyle dizayn etmiş. Almanya’nın Regensburg şehrinde çizgi-animasyon okuluna giderek oradaki hocalardan birtakım animasyon dersleri aldım. Çoğu zaman benden feyz almak veya bir şeyler öğrenmek için insanlar bana sorular soruyor. Bilhassa gençler bu işe meraklılar. Ben de elimden geldiğince kendilerine anlatıp yardımcı oluyorum" dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
ABD'nin 300'e yakın askeri 15 Eylül'e kadar Nijer'den çekilecek
Son dakika: YKS sonuçları açıklandı! (TIKLA-ÖĞREN)