Beyaz tişörtten ter lekesi nasıl çıkar? Sararan tişört nasıl temizlenir?

Beyaz tişörtler, günün her anında en çok tercih edilen kıyafetlerdir. Çabucak temizlenen ve sararan beyaz tişörtlerin temizlemek için ise gerekli özenin gösterilmesi gerekir. Peki sararan beyaz tişörtler nasıl temizlenir?

Beyaz tişörtten ter lekesi nasıl çıkar?  Sararan tişört nasıl temizlenir?
Beyaz tişörtten ter lekesi nasıl çıkar? Sararan tişört nasıl temizlenir?
GİRİŞ 09.12.2022 12:36 GÜNCELLEME 09.12.2022 12:36

Ter ve kire bağlı olarak beyaz tişörtlerin koltuk altı çabucak sararır. Yepyeni tişörtler dahi özellikle terlemeden kaynaklı olarak sarı sarı lekelerin oluşmasına neden olur. Sararan beyaz tişörtlere çok fazla kimyasal uygulanması halinde ise tişörtlerin kararmasına neden olur. Tişörtleri yıpratmadan temizlemek için birkaç önemli püf noktaya dikkat edilmesi gerekir. 

Mürekkep lekesi nasıl çıkar? Koltuk ve halıdan mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri...Mürekkep lekesi nasıl çıkar? Koltuk ve halıdan mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri...

Beyaz Tişörtler Nasıl Temizlenir?

  • Tuz:

Koltuk altı bölümü terden dolayı iyice sararan tişörtleri en doğal ve sağlıklı şekilde temizleme yöntemlerinden biri tuzdur. Tişörtü temizlemek için ilk olarak sıcak su ile dolu kovanın içine tişört konur ve sararan yerlere tuz dökülerek çitilemeye başlanır. Bu işlem tişörtün kısa sürede temizlenmesini sağlayacaktır. 

  • Beyaz Sabun:

Ev temizliğinin en vazgeçilmez geleneksel yöntemlerinden biri de beyaz sabundur. Koltuk, nevresim ve halıların kısa sürede temizlenmesini sağlayan beyaz sabun, sararan beyaz tişörtlerin de kısa sürede bembeyaz olmasını sağlar. Sıcak su ile yumuşatılan beyaz tişört, beyaz sabunla çitilenir ve bol su ile durulanır. 

  • Sirke:

En doğal temizlik malzemesi olan sirke, beyaz tişörtlerin temizlenmesinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. Çamaşır makinesine atılan beyaz tişörtlerin üzerine yarım çay bardağı kadar sirke dökülür ve bu şekilde sıcak su ile yıkanır. Bu yöntem, beyaz tişörtlerin kısa sürede temizlenmesini sağlayacaktır. 

  • Karbonat ve Limon: 

Beyaz tişörtlerin en çok sararan kısmı olan koltuk altlarına yarım çay bardağı kadar sıcak su dökülür. Üzerine limon ve karbonat ekleyerek ya çitilenir ya da diş fırçası ile fırçalanır. Bu yöntem sararan tişörtlerin kısa sürede beyazlamasına yardımcı olacaktır.

Melek Ardıç Haber7.com - Seo Editörü
Haber 7 - Melek Ardıç
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanlığı'ndan UAD'nin İsrail kararına ilişkin açıklama!
Asıl soru: 'Başıboş köpek hakkı' mı, çocukların 'yaşam hakkı' mı?