Mahalle ve köy muhtarı görevleri nelerdir? Nasıl muhtar adayı olunur? Muhat kimdir?

Halkın seçtiği yerel temsilciler olan muhtarlar, bir topluluğun nabzını tutan önemli figürlerdir. Peki, muhtar olmak isteyenler bu sorumlulukları üstlenmek için nasıl muhtar adayı olurlar? Muhtar adayı olmak için başvurular nereye yapılır ve nasıl gerçekleştirilir? Muhtar kimdir?

Mahalle ve köy muhtarı görevleri nelerdir? Nasıl muhtar adayı olunur? Muhat kimdir?
Mahalle ve köy muhtarı görevleri nelerdir? Nasıl muhtar adayı olunur? Muhat kimdir?
GİRİŞ 31.03.2024 10:47 GÜNCELLEME 31.03.2024 10:47
Bu Habere 55 Yorum Yapılmış

Muhtarlar, mahallelerde veya köylerde yerel yönetim işlevlerini yerine getirmek üzere seçilen kişilerdir. Devlet memuru statüsünde olan muhtarlar, belirli görevleri yerine getirirler ve bu görevler yasalarla belirlenmiştir. İşte muhtarların başlıca görevleri ve muhtar olmanın şartları!

Baharın müjdecisi 3 cemre ne zaman düşüyor? İlk cemre düştü!Baharın müjdecisi 3 cemre ne zaman düşüyor? İlk cemre düştü!

MUHTARIN GÖREVLERİ

Kayıt Tutma:

Evlilik, doğum ve ölüm gibi önemli olayları kayıt altına alma.

Bilgilendirme:

Halkı devletin kanunları hakkında bilgilendirme.

Toplumu bu konularda bilinçlendirme.

Düzeni Sağlama:

Köy sınırları içinde düzeni sağlama.

Şüpheli durumları jandarma veya karakola bildirme.

Seçim Sürecine Katılım:

Seçim dönemlerinde seçim kuruluna yardım etme.

Seçmen kağıtlarını sahiplerine ulaştırma.

Seçim sürecine katılım sağlama.

Karbon fiber güçlendirme ne işe yarar, fiyatları nedir? Karbon fiber kaplama nasıl yapılır?Karbon fiber güçlendirme ne işe yarar, fiyatları nedir? Karbon fiber kaplama nasıl yapılır?

Vefat eden kişinin banka hesapları nasıl öğrenilir? Ölen kişinin banka hesabı ne zaman kapanır?Vefat eden kişinin banka hesapları nasıl öğrenilir? Ölen kişinin banka hesabı ne zaman kapanır?

Nüfus ve İkametgah Değişiklikleri:

Nüfus ve ikametgah değişikliklerini gerçekleştirme.

Mahalle içinde yaşayan kişilere ilmühaber verme.

Hastane İşlemleri:

Hastanelerde yeşil kart uygulamasından yararlanacak vatandaşların tespitini sağlama.

Toplum İletişimi:

Köy veya mahallede gerçekleşecek çalışmaları sakinlere bildirme.

Toplumla etkileşimi güçlendirme.

MUHTAR OLMA ŞARTLARI

Vatandaşlık Şartı: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

İkamet Şartı: Seçim tarihinden en az bir sene öncesinden o mahallede ikamet etmek.

Yaş Şartı: Hüküm giymemiş olmak ve 25 yaşını doldurmuş olmak.

Yasaklı Olmama Şartı: Yasaklı olmamak.

Dil Bilgisi Şartı: Türkçe okuryazar olmak.


Muhtar olmak isteyen bireylerin, yukarıdaki şartları karşılaması ve belirlenen kriterlere uygun olmaları gerekmektedir. Bu şartlar, muhtarlık görevine aday olan kişilerin niteliklerini belirleyen önemli kriterlerdir.

2024 YILI MUHTARLIK SEÇİMİ NE ZAMAN?

Muhtarlık seçimi, 31 Mart 2024 Pazar günü mahalli ve yerel seçimlerle birlikte gerçekleşecek. Bu tarih, köylerde ve mahallelerde yeni muhtarların belirleneceği önemli bir süreci işaret ediyor.

MUHTAR AZALARININ SEÇİMİ

Muhtarlar, yanlarında yer alan "Azalar" adı verilen birkaç kişi ile birlikte "Muhtarlık İhtiyar Heyeti"ni oluştururlar. Azalar, halk tarafından seçilir ve muhtara yardımcı olarak görev alırlar.

MUHTARLIK SEÇİMLERİ NE KADAR SIKLIKLA GERÇEKLEŞİYOR?

Muhtarlık seçimleri, Türkiye'de yerel seçimlerle birleştirilerek her 5 yılda bir gerçekleşiyor. Bu süreçte köy veya mahalle sakinleri, kendi muhtarlarını ve azalarını seçerek yerel yönetimde söz sahibi oluyorlar.

MUHTARLIK ADAY BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Muhtar adayı olmak isteyenlerin, İlçe Seçim Kurulu'ndan alacakları bilgiler doğrultusunda adaylık başvurularını yapmalarına gerek yok. Şartları taşıyan adaylar, aday pusulasını bastırarak seçimlere katılma hakkına sahiptirler

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 55
 • H.ibrahim 2 hafta önce Şikayet Et
  Çoğunuz muhtar görmemiş demek ki, buyuksehir olmasına rağmen bizim muhtar semt pazarlarına masa atıp hergelenle ilgilenip not alır. Zekat fitre vereceğin zaman listesi hep hazırdır. Her hafta bir gününü bir sokağa ayırır herkesi ziyaret eder başlıca kendi çözeceği sorunları not alir ve sonucu muhakkak bildirir. Belediye tarafından yapılacak bütün işler ilk bizim mahallede başlar.
  Cevapla
 • Murat 2 hafta önce Şikayet Et
  bunun için muhtar olmasına mı gerek var :)))))))))))), Allah için hayır işlesin
  Cevapla
 • Dert bir değil ki 2 hafta önce Şikayet Et
  Görevleri Ayın 15 inde gidip maaş çekmek. Silah almak. Kendilerine verilen yardım malzemelerini mahallenin fakir fukarasını tanımadıkları için eşe dosta dağıtmak. Başka görevleri var mı, bilmiyorum.
  Cevapla
 • misafir 2 hafta önce Şikayet Et
  ek yük ve israftan başka bir şey değil 50000 den fazla muhtar asgari ücret artı sigorta masrafı yazık bu işe son verilmeli artık.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Beyler bu kadar gürültü ye gerek yok Muhtara oy vermeyin bakalım kim Muhtara seçilecek böylece oy anlamayınca Muhtarlık kendiliğinden kalmış olacak bu kadar basit Devletin kaldırmasına gerek kalmadan kendiliğinden kapanmış olacak...
  Cevapla
 • islam 1 ay önce Şikayet Et
  kaldirimasi.lazim.devlete.yuk.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dubai'deki havalimanı sele teslim oldu! Uçakların zor anları kamerada
Türkiye Gazze'ye en çok yardım yapan ülke unvanını bırakmadı