Çim lekesi nasıl çıkar? 4 farklı yöntem ile çıkarılması zor çim lekelerine elveda deyin!

Çıkarılması en zor lekelerden biri olarak görülen çim lekesini dört farklı yöntem ile kıyafetlerinizden silip atın.

Çim lekesi nasıl çıkar? 4 farklı yöntem ile çıkarılması zor çim lekelerine elveda deyin!
Çim lekesi nasıl çıkar? 4 farklı yöntem ile çıkarılması zor çim lekelerine elveda deyin!
GİRİŞ 29.05.2024 08:24 GÜNCELLEME 29.05.2024 09:24

Çim lekesi, özellikle yaz aylarında bahçelerde oturmayı seven kişileri en sık karşılaştığı lekelenme problemlerinden biridir. Kurumuş çim lekelerini çıkarmak taze çim lekelerini çıkarmaya oranla daha zordur ve diğer tüm lekelerde olduğu gibi çim lekelerinde de ne kadar hızlı müdahale ederseniz o kadar etkili sonuçlar alırsınız.

Çim lekesi başta olmak üzere her ne lekesi olursa olsun, leke çıkarma işlemini uyguladıktan sonra lekenin tamamen çıkıp çıkmadığını kontrol etmeden kurutucuya atmak büyük hatadır. Çünkü kurutma makineleri eğer leke çıkmadıysa yüksek sıcaklığın etkisiyle daha çok yerleşmesine ve kalıcı olmasına sebep olur.

Çim lekesi nasıl çıkar? 4 farklı yöntem ile çıkarılması zor çim lekelerine elveda deyin!

Bitkilerdeki klorofilin bir izi olan çim lekesi, aslında bir tür boya lekesidir. Yaz aylarının da gelmesiyle birlikte parklara, bahçelere piknik yapmak için akın ederken korkusuzca çimlerde koşup oynamak istemez misiniz?

İşte kimyasal temizlik ürünleri kullanmadan çim lekelerinden kurtulmak için bilmeniz gereken dört farklı temizleme yöntemi…

Mayonez lekesi nasıl çıkarılır?Mayonez lekesi nasıl çıkarılır?

3 kolay yöntem: Şapkadan ter lekesi nasıl çıkarılır?3 kolay yöntem: Şapkadan ter lekesi nasıl çıkarılır?

TUZ İLE ÇİM LEKESİNİ ÇIKARIN

Kıyafetinizi üzerindeki çim lekesi eğer çok fazla değilse tuz kullanarak bu lekeyi temizleyebilirsiniz. Bunun için bir bardak suya bir çorba kaşığı olacak şekilde bir çözelti hazırlayın ve çim lekesi olan kıyafeti bu su içerisinde en az 30 dakika bekletin. Sürenin sonunda kıyafetinizi tuzlu suyun içerisinden çıkarın ve her zaman nasıl yıkıyorsanız aynı şekilde yıkayın.

KARBONAT İLE ÇİM LEKESİNİ ÇIKARIN

Çim lekesi olan kıyafetiniz eğer kalın bir kumaşa sahipse karbonat ve sudan oluşan macun kıvamında bir karışım hazırlayın. Hazırladığınız bu karışımı çim lekesi olan bölgeye uygulayın ve kuruyana kadar bekletin. Macun kuruduktan sonra soğuk su ile durulayın ve her zamanki gibi yıkayın.

Çim lekesi nasıl çıkar? 4 farklı yöntem ile çıkarılması zor çim lekelerine elveda deyin!

LİMON SUYU İLE ÇİM LEKESİNİ ÇIKARIN

Beyaz ve hafif kumaşa sahip bir kıyafetiniz çim lekesi olduysa eğer onu çıkarmak için lekeli alanın üzerine limon suyu sıkın. Bir saat kadar bekletin ve ardından elde yıkayın.

YUMURTA AKI İLE ÇİM LEKESİNİ ÇIKARIN

Yün ya da ipek giysiniz çim lekesi olduğunda onu nasıl temizleyeceğinizi dert ediyorsanız ve kimyasal leke çıkarıcıların kumaşa zarar vereceği için kullanmak istemiyorsanız bir yumurta akı ve gliserinden oluşan bir karışım hazırlayın. Hazırladığınız bu karışımı çim lekesi olan bölgeye uygulayın ve bir saat kadar bekletin.

Sürenin sonunda çim lekesi olan kıyafetinizi çamaşır makinesinde hassas ayarda ya da elde çok hırpalamadan yıkayın.

İlginizi çekebilir;

Kıyafetten tereyağı lekesi nasıl çıkar? 7 adımda etkili çözüm...Kıyafetten tereyağı lekesi nasıl çıkar? 7 adımda etkili çözüm...

Mürekkep lekesi nasıl çıkar? Koltuk ve halıdan mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri...Mürekkep lekesi nasıl çıkar? Koltuk ve halıdan mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri...

Kıyafetten güneş kremi lekesi nasıl çıkar?Kıyafetten güneş kremi lekesi nasıl çıkar?

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Azerbaycan'ın 'savaş' tepkisinden saatler sonra Erdoğan-Paşinyan arasında kritik görüşme
Arda Güler attı, Arap spiker kendinden geçti!