Kurtuluş'tan geriye kalan ölmez eserler

Kansere yenik düşen şarkıcı Kurtuluş Türkgüven'den geriye 13 albüm ve çok sayıda müzikseverin hala beğeniyle dinlediği bu şarkıları kaldı.

Kurtuluş'tan geriye kalan ölmez eserler
Kurtuluş'tan geriye kalan ölmez eserler
GİRİŞ 04.07.2009 21:35 GÜNCELLEME 04.07.2009 21:35
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, ''İstanbul Sokakları'' ve ''Keskin Bıçak'' gibi unutulmayan şarkılarla 35 yıldır sahnelerde olan şarkıcı Kurtuluş Türkgüven (55), yakalandığı kanser hastalığına bugün yenilerek, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Sanat yaşantısını uzun yıllar Adana'da sürdüren Kurtuluş, safra kesesinde başlayan ve ardından diğer organlara sıçrayan kanser hastalığıyla 1 yılı aşkın süredir mücadele ediyordu.

Mersin'in Tarsus ilçesinde 1 Ocak 1954 tarihinde dünyaya gelen ve kalabalık bir ailenin bireyi olan Kurtuluş, 12 yaşında, yaşamının büyük bölümünü kaplayan gitarla tanıştı.

Genç bir müzisyen olarak 14 yaşında kendi orkestrasını kuran Kurtuluş, 1972 yılında zor koşullar altında Adana'dan İstanbul'a giderek, en tanınmış orkestralarda çalışmaya başladı.

Bu dönemde vatani görevini Adana Orduevi'nde yapan şarkıcı, buradaki başarısıyla İncirlik Üssü'ndeki ABD'li askerlerden de takdir aldı.

Askerliğin ardından Adana'da müzik çalışmalarını kaldığı yerden sürdüren Kurtuluş, 1983 yılına dek Seyyal Taner, Neco, Selçuk Ural, Sezer Güvenirgil, Tanju Okan, Rüçhan Çamay ve Pakize Suda gibi Türkiye'nin önde gelen sanatçılarına çalışmalarında eşlik etti.

Bu arada sesi ve gitarıyla hayran kitlesi oluşmaya başlayan Kurtuluş, eğlence yaşamında önemli bir yeri olan Adana'da uzun yıllar program yaparak, sesi ve gitarıyla müzik dünyasına yepyeni bir boyut getirdi.

Adana'da konser vermeye gelen Seda Sayan'ın da yardımıyla müzik yapımcısı Selahattin Sarıkaya ile tanışan Kurtuluş, ilk albümün çalışmaları için İstanbul'a gitti. İlk albümünü 1983 yılında çıkartan şarkıcı, ''Duydum Evleniyormuşsun'' adlı albümüyle 1 milyon satış rakamına ulaştı.

Şarkıcı Kurtuluş, bugüne dek 1 enstrümantal, 1 de türkü kaseti olmak üzere 13 albüm çalışmasına imza atttı.

Hastalığı nedeniyle sahnelerden uzak kalan, toparlanma döneminde ünlü isimlerin Adana'ya gelip, moral konseri verdiği Kurtuluş, özellikle ''İstanbul sokakları'', ''Yaşanmıyor'', ''İnan ki'', ''Aklım hep sende'' ve ''Neredesin sen'' adlı şarkılarıyla milyonların gönlüne girmeyi başardı.

Söz ve müziği Sezen Aksu'ya ait ''Keskin Bıçak'' şarkısındaki yorumuyla dillerden düşmeyen Kurtuluş, son yıllarda ise hastalığı nedeniyle sahnelerden ayrı kaldı.

-MORAL GECELERİ-

Kurtuluş'un hastalıkla mücadelesine katkı amacıyla 2 kez ünlülerin katılımıyla moral gecesi düzenlenerek, geliri tedavi masraflarına harcanmıştı.

Sanatçı için ilk olarak geçen yıl 16 Mart'ta Ferdi Tayfur, Yaşar, Selami Şahin, Feridun Düzağaç, Ege, Metin Özülkü, Yeliz, Murat Kekilli ve Hakan Altun sahne almışlardı.

Son olarak 22 Ocak Perşembe günü Eda ve Metin Özülkü ile Hakan Aysev, Seyhan Otel Adres Bar'da sahne alarak, Kurtuluş ile özdeşleşen ''İstanbul Sokakları'' şarkısı da dahil birçok parçayı seslendirmişlerdi.

AA muhabirine 12 Mart 2008 tarihinde açıklamalar yapan şarkıcı, gitar çalmaya ve şarkı söylemeye çocuk yaşlarda başladığını belirterek, ''Sahneler benim hayatım, adeta orada doğdum, orada yaşadım. Sevenlerimden ve sahneden uzak kalmak çok acı veriyor. Ancak, bu hastalığı en kısa zamanda yenip tekrar sahnelere döneceğim günü iple çekiyorum'' diye konuşmuştu.

''Bir sanatçı için en büyük acı unutulmaktır'' diyen Kurtuluş, ''Sağolsun Adana'daki dostlarım beni unutmamış ve moral gecesi tertiplemişler. Bana gösterilen bu ilgiyi karşılıksız bırakmayarak en yakın sürede hastalığımı yenip, sahnede sevenlerimle buluşacağım'' demişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • HÜSEYİN LATİF YÜCE 12 yıl önce Şikayet Et
    Allah rahmet eylesin. büyük değerdi sanat dünyası için.. Allah rahmet eylesin ve ailesine sabır versin..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İBB kendi araçlarını kurtarmaya gelmedi
İran krizi sonrası duyurdular! Dünya devi Türkiye'ye ilave gaz getirecek