Kur'an dinletilen bitki 3 kat fazla büyüdü

Antalya Manavgat Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci Levent Akbaba, hazırladığı 'Canların Gıdası Kur'an-ı Kerim Projesi' ile gürültü kirliliğinin canlılar üzerinde bıraktığı olumsuz etkiyi araştırdı.

 • GİRİŞ22.05.2013 15:18
 • GÜNCELLEME22.05.2013 15:18
Kur'an dinletilen bitki 3 kat fazla büyüdü

Kur'an-ı Kerim dinletilen bitki diğer iki bitkiye göre 3 kat daha fazla büyüdü.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı'na proje sunan Levent Akbaba ile proje koordinatörleri Feriha Taycı ve Nurhan İlhan ile birlikte projeyi tanıttı. Akbaba, proje kapsamında ses geçirmeyen yalıtımlı üç kaba üçer adet fasulye tohumu ektiğini söyledi. Birinci kapta bulunan fasulyelere bir hafta süresince dünyaca ünlü hafızlar Mustafa İsmail, Abdüssamed ve kendi sesinden Kur'an-ı Kerim okuduğunu, ikinci kaba kulakları rahatsız eden müzik sesi ve üçüncü kaptaki fasülyeye hiçbir ses vermediğini belirten Akbaba, bir hafta sonra Kur'an-ı Kerim dinletilen fasülyenin boyunun 33 santime, sessiz ortamda büyüyen fasülyenin 11 santime ve kulağa rahatsızlık veren ve içinde karamsar sözler bulunan şarkılar dinletilen fasülyede ise çimlenme gözlemlenmediğini kaydetti.

Projenin gayesinin kulak tırmalayıcı seslerin canlıların üzerindeki negatif tesirini göstermek olduğunu belirten Akbaba, güzel ses ve Kur'an ayetlerinin bitkiler üzerinde pozitif etkisi olduğunu laboratuvar ortamında ispatladıklarını söyledi. Akbaba, "Şiddet içerikli her kötü söz sadece insanı değil, doğadaki bütün canlıları etkiliyor. Küstürüyor. Sürekli şiddet içerikli söz ve içinde karamsarlığı barındıran şarkıların dilettiğimiz kapta fasülye çimlenmedi. Bu nedenle atalarımız 'Gönül bir sırça saraydır kırılırsa yapılmaz' sözünü boşuna söylememiş. Kötü, karamsarlık ve gürültü kirliliği yapan sözler bitkileri bile bu kadar olumsuz etkilerken insan ruhunu ne hale getirir iyi düşünelim. Güzel göz ruhun en güzel ilacı." diye konuştu.

KAYNAKCİHAN

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar6

 • Huzeyfe 4 ay önce Şikayet Et
  Seralarda Kuran okutulsun. Randiman %300'e yakin artacaktir. Inancsiz seracilar'da rekabet edemeyip batar zaten.
  Cevapla
 • cartcaurt 2 yıl önce Şikayet Et
  ne güzel gübrye gerek yok
  Cevapla
 • Furkan 2 yıl önce Şikayet Et
  Hiç kimse de sormuyor mu, bu bitkiler zaten farklı uzunlukta büyümeyecek miydi diye ?
  Cevapla
 • A deist 2 yıl önce Şikayet Et
  devam edelim böyle işlere..ülkemiz gelişiyor helal boş ülkenin boş yaratıkları helal :)
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • Nameless 5 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşım farklı büyümesi normalde fakat bu kadar farklı büyümesi hiç mi kafanda Donk etmedi
 • ömer faruk 4 yıl önce Şikayet Et
  Tebrikler kardeşim.. Tebrikler kardeşim. Ancak bu haberler sadece kalbi temizleri etkiliyor. Bazılarına Şakkı Kamer mucizesi bile az geliyor.
  Cevapla Toplam 3 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat