Ruhani'nin yardımcısından tepki çeken sözler

İran Meclisindeki bazı Türk kökenli milletvekilleri, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Yunusi'nin "Azeriler Türkçe konuşan Farstır." açıklamasına tepki gösterdi.

Ruhani'nin yardımcısından tepki çeken sözler
Ruhani'nin yardımcısından tepki çeken sözler
GİRİŞ 22.04.2018 19:11 GÜNCELLEME 22.04.2018 19:23
Bu Habere 115 Yorum Yapılmış

İran Meclisi Urumiye milletvekilleri Nadir Gazipur ve Hadi Bahadır'ın, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye hitaben, Yardımcısı Yunusi'nin "Azeriler Türkçe konuşan Farstır." açıklamasına tepki mektubuna 50 Türk kökenli milletvekili imza attı.

50 TÜRK VEKİL İMZAYI ATTI

İran'daki azınlıklarla ilgili Yunusi'nin açıklamalarının ülke güvenliğine zarar verdiği belirtilen mektupta, İran'da çeşitli ırkların yaşadığı, Kur'ana göre ırk ayrımcılığının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Bir kavmin diline ihanetin o kavme ihanet anlamına geldiği ifade edilen mektupta, her kavmin en değerli unsurunun dili olduğu vurgulandı.

 


'ÜLKEDEKİ TÜRKLERE HAKARET ETTİ'

Yunusi'nin açıklamalarında ülkedeki Türklere hakaret edildiği dile getirilen mektupta, "Azeri, Türkmen, Kaşkay, Hazara ve Horosan gibi Türkçenin lehçelerini konuşan ülkenin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturan büyük Türk kavmine hakarette bulunulmuştur." açıklamasında bulunuldu.

Yunusi'nin, "Azeriler 300 yıldan bu yana Türkçe konuşuyorlar." açıklamasına sert tepki gösterilen mektupta, Azerilerin insanlık tarihi kadar eski Türk dilini konuştukları vurgulanırken yapılan talihsiz açıklamaların Rıza Şah dönemi ırkçı söylemlerini hatırlattığı dile getirildi.    

 Kanun Gazetesine verdiği demecinde Türklerle Azerilerin farklı, Azerilerin ise Fars olduğunu ileri süren Yunusi, Azerilerin dillerinin daha önce Farsça olduğunu iddia etmiş, söz konusu halkın 300-400 yıldan bu yana Türkçe konuştuklarını öne sürmüştü.  

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 115
 • EbuZeydAliFatih 8 ay önce Şikayet Et
  BİR MİLLET İKİ DÜVLET.CAN AZERBAYCAN.AZERBAYCANLI Kardeşlerimizin ve bizim İrandada kardeşlerimiz vardır.
  Cevapla
 • 36-37.PARALEL ARASI 8 ay önce Şikayet Et
  Bu açıklama İran’ı bölmeye yönelik bir hamledir. Siyonistlerin Akdeniz’den Çin sınırına kadar açmak istediği 36. ve 37. paraleller arsı terör koridorunun, İran’dan geçecek olan kısmını açabilmek için, PJAK ve İran Kürdistanı bölgesi ile birlikte Azeri Türklerinin de kullanılacağının bir işaretidir. Dolayısıyla bu açıklamayı yapan kişinin bilerek yada bilmeyerek SIONnistlerin çıkarlarına hizmet ettiği açıkça ortadadır. SIONistlerin saldırısından önce, İran halkı kendi içindeki paralel devletten (İran’nın FETÖsü) kurtulmalıdır.
  Cevapla
 • Tuba 8 ay önce Şikayet Et
  O zaman "orjinal türkler" çarpsın sizi inşallah..
  Cevapla
 • atilla 8 ay önce Şikayet Et
  israil gavurundan daha tehlikerlidir şii iran ırakta suriyede ne olduklarını gordük birde unutmadan hizbuşeytan
  Cevapla
 • Selim 8 ay önce Şikayet Et
  İran kilidi açıldığında turan birliği kurulacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Putin ve Vucic'ten Türkiye mesajı
Ve müjde geldi! Maaşlar 630 TL artacak