Lise öğrencileri Avrupa birincisi oldular

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Avrupa’nın en büyük robot yarışmalarından biri olan RoboChallenge Robotik yarışmasında birinci oldu.

Lise öğrencileri Avrupa birincisi oldular
Lise öğrencileri Avrupa birincisi oldular
GİRİŞ 05.11.2017 17:29 GÜNCELLEME 05.11.2017 18:54
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Romanya’nın Bükreş kentinde 10. Kez düzenlenen 7 ülkeden, 116 takımın, 482 yarışmacının yer aldığı, Avrupa’nın en büyük robot yarışmalarından biri olan RoboChallenge Robotik yarışmasında Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Musa Sadık Ünal ve Abdurrahman Emirhan Ünal TeleTouch adlı projeleriyle Freestyle Showcase kategorisinde 1.si oldu. 

13 farklı kategorinin yer aldığı yarışmada, Meksika, İngiltere, Fransa, Polonya, Kolombiya, Kongo, Peru, Ekvator, Romanya ve Türkiye’den gelen takımlar, 3-5 Kasım tarihlerinde Bükreş Politehnica Üniversitesi’nde yarıştı. Sosyal sorumluluk, ekonomiklik ve özgün tasarım koşullarının olduğu FreeStyle dalında, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri yazılımını ve mekanik tasarımını tamamen kendilerinin yaptığı TeleTouch adlı ‘Üç Boyutlu El Hareketleriyle Online Sistem Üzerinden Robotik El Kontrolü’ proje ile yer aldı. Profesör ve doçentlerden oluşan jüri heyetinin ilgisini çeken proje,  kimyasal araştırmalarda, uzak mesafe ameliyatlarında ve uzay çalışmalarında, insan elinin yapabildiği tüm işlemlerde kullanılmak üzere tasarlandı.

Danışmalığını Ersin Ertürk’ün üstlendiği proje, Türkiye'nin uluslararası arenada temsili adına önemli bir adım olup, 2018 yılında Meksika ve Ekvator’da düzenlenecek robot yarışmalarından davet aldı.

Söz konusu ekip Çin’de yapılan robot yarışmasına katılmayı hedefliyor. 

YORUMLAR 2
  • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
    helal olsun gençlerimizi takdir ettim.
    Cevapla
  • Önce TR 2 yıl önce Şikayet Et
    Helal olsun gençler, inşallah çok iyi yerlere gelirsiniz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Daha iyi bir Haber7 için 1 dakikanız var mı? Kitap hediyeli anket!
Türkiye'de 6 ülkenin vatandaşlarına vize muafiyeti!