ALES depremi! 20 bin akademisyen şüpheli...

FETÖ soruşturmaları bu kez de ALES'e uzandı. 2005-2013 yılları arasında yapılan tüm ALES sorularının çalındığı ortaya çıktı.

 • GİRİŞ18.12.2017 10:02
 • GÜNCELLEME18.12.2017 10:06
ALES depremi! 20 bin akademisyen şüpheli...

Şaibeli sınavlardan aldıkları puanlarla akademik kadroya yerleşen 20 bin şüpheli için savcılık harekete geçti. ÖSYM, ‘yardımcı doçent’ ve ‘doçent’ unvanlı akademisyenlerin de aralarında bulunduğu bazı şüphelileri dil sınavından ‘eşdeğer’ sınava aldı.

16 SINAVA İNCELEME

FETÖ’nün soru hırsızlıklarına ilişkin soruşturmalarının en önemli ayaklarından biri olan ALES’le ilgili düğmeye basan savcılık, 2005-2013 yılları arasında yapılan toplam 16 adet sınavı incelemeye aldı. Soruşturma kapsamında incelenen 16 sınava ait tüm soruların FETÖ tarafından sınavdan önce ele geçirilerek mensuplarına dağıtıldığı belirlendi.

20 BİN AKADEMİSYEN ŞÜPHELİ

Savcılık incelemesinde, 2005 ve 2013 yılları arasında yapılan ALES ile akademik kadroya 27 bin kişinin yerleştiği tespit edildi. Bunlardan yaklaşık 20 bin kişinin sınavının şüpheli olduğu belirtildi. FETÖ bağlantıları da ortaya konan şüphelilerin girmiş olduğu tüm sınavlar ile aldıkları puanlar mercek altına alındı.

‘EŞDEĞER’ SINAVA ALINDILAR

2004-2014 yılları arasında yapılan sınavlardan yüksek puan alarak devlete kurumlarına yerleşen kişileri incelemeye alan ÖSYM, ALES şüphelilerini ‘eşdeğer’ sınavla araştırıyor. ALES’e giren adayların akademik kadroya girebilmesi için yabancı dil sınavından da geçerli puan alması gerekiyor. ÖSYM de, “çalıştım, yaptım” savunmasını yapan şüpheli akademisyenleri, Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı ve Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan eşdeğer sınava aldı. Şüphelilerin söz konusu sınavlarda döküldüğü hatta hiç bilmediği dilden yüksek puan alan akademisyenlerin de olduğu ortaya çıkarıldı.

FETÖ'nün sorularını çaldığı 2008 ve 2009 yıllarında yapılan ALES'de 32 bin 300 kişi birincioldu. FETÖ’nün soru hırsızlığının ortaya çıkmasının ardından ALES’teki dahi sayısın da düşüş yaşandığı görüldü. 2016 ALES’e giren 332 bin kişiden sadece 140 birinci çıkabildi.

KAYNAKYENİ ŞAFAK

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar63

 • Can. 3 hafta önce Şikayet Et
  Paralelin İzmir'deki üniversitesi kapatılmadan önce peronelinin yarısından fazlası doçent ya da yardımcı doçent yapıldı. Yard. Doçentlik için bile ÜDS'den 65 puan gerekiyordu. Toplayın bir imtihan edin bakalım kaç tanesi 45 puan alabilecek? Bu kadar kolay.
  Cevapla
 • Can. 4 hafta önce Şikayet Et
  TUS ve ÜDS'ye dikkat. İzmir Şifa Üniversitesi hastahanesi'nin doktorlarının kapanmadan önce neredeyse yarısı doçent ya da yardımcı doçent yapıldı. Çağırıp bir ingilizce imtihanı daha yapın. Bakalım 40 puan alan kaç kişi çıkacak? Bu kadar basit.
  Cevapla
 • zeki 4 hafta önce Şikayet Et
  27.05.2009 tarih ve 22.16 sayılı kararları ile kabul edilen TOEIC Sınavının, KPDS ve ÜDS eşdeğerliliğinin 14.11.2011 tarihi itibariyle kaldırıdı. TOEIC ile akademik unvan yükselmesi yapılanlar kesinlikle incelenmeli. Bu dönemde çok ciddi usulsüzlükler yapıldığını o zamanda bile bilenler biliyordu....
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • Osmanlı24 4 hafta önce Şikayet Et
  Tam isabet
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • hamza 4 hafta önce Şikayet Et
  diyanet hırsıklıkla elde edilen makamların kesinlik haram olduğunu. dava mava için hırsızlık haksızlık yapılamayacağını, bunun asla istisnasının olamayacağını ısrarla sürekli gündemde tutmalıdır. en azından bundan sonra kimse bu saflığa düşüpte dünyasını ahitretini karartmaz. şimdide birileri başka yollardan haksız olarak makamları elde etmeye çalışyor olabilirler.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat