Başkan Erdoğan resti çekti! Çok sert mesajlar...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan konuşmasında, ''Ermeni meselesiyle Türkiye'ye insan hakları dersi vermeye çalışanların geçmişi kanlı'' dedi. Başkan Erdoğan ayrıca 1915 olaylarına ilişkin Ermenistan'a arşivleri açma çağrısını da yineledi.

GİRİŞ 24.04.2019 12:08 GÜNCELLEME 24.04.2019 15:28
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Başkan Erdoğan'ın Arşivlerimizin Gelişimi, Vizyonu ve Tarih Araştırmalarına Katkısı Sempozyumu'nda yaptığı açıklamalardan satır başları şu şekilde; 

 

 

Arşiv milletin ve devletin hafızasıdır. Hafızası olmayan milletler nereden geldiklerini, nerede durduklarını ve nereye gideceklerini bilemezler. 

'ARŞİVLERİMİZİN HALİNE YANARIM'

Hep yanarım, Süleymaniye'deki o kütüphanelerimizin, arşivlerimizin haline. Bizi Kağıthane'deki yeni yerin yapımına o itmiştir. Özellikle Osmanlı dünyada en iyi kayıt tutan devletlerin başında gelir. Bugüne kadar Osmanlı arşivlerine yönelik çalışmalarda 31 milyon belge tasnif etmiştir. Cumhuriyet döneminde bu hazinenin kıymeti bilinememiş, önemli bir kısmı heba edilmiştir. 

Rami Kışlasını da hem kütüphane hem de bu tür çalışmaların yapılabileceği birimleri kuracağız. İnşaat devam ediyor. Ankara'da 5 milyon ciltlik kütüphanemiz var. Bundan sonra devlet belgelerimizi ecdadımızın hassasiyetini de koruyup değerlendireceğiz.

Tek parti döneminde milletimizin geçmişiyle bağlantılarının koparılmasına yönelik fevkalade bir politika izlenmiştir. Türk tarihini daracık bir kovuğa hapsetmek isteyen bir anlayış türetilmiştir. Sanki milletimizin tarihi 1919'da başlıyormuş gibi bir yaklaşım nakşedilmeye çalışılmış. Milletimiz o engin irfanıyla bu dayatmayı reddetmiş, tarihine sahip çıkmıştır. 

'OSMANLI TÜRKÇESİNİ YAYGINLAŞTIRMAK BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAK'

Osmanlı arşivi öyle bir hazine ki, 40'tan fazla devletin geçmişini içinde barındırıyor. Türkiye dev bir coğrafyanın hafızasını saklıyor. Pek çok uluslararası sorunun çözümün Osmanlı arşivlerinde aranması boşuna değildir. Coğrafyada adalet yeniden tesis edildiğinde, elimizdeki arşiv belgeleriyle hak yerini bulacaktır. 

'TÜM DÜNYA BİZİM ARŞİVLERİMİZİ KONULUYOR OLURDU'

Orta öğretimden başlayarak Osmanlı Türkçesini yaygınlaştırmamız kültürel açıdan büyük fayda sağlayacaktır. 

Elimizdeki arşiv hazinesine bir başka ülke sahip olsaydı, tüm dünya bizim arşivlerimizi konuşuyor olurdu. 

'SOYKIRIMDAN SÖZ EDENLER YAHUDİ AVINI HAFIZALARINDAN SİLMİŞ DURUMDALAR'

Ermeni meselesi ve terörle mücadele üzerinden Türkiye'ye insan hakları ve demokrasi dersi vermeye kalkanların kanlı bir geçmişe sahip olduğunu görüyoruz. Bizim ecdadımızı da kalpleri fethederek hakimiyet alanını genişletmiştir. Son asırlarda insanlığın yaşadığı büyük kıyımların sorumlusu bugün insan hakları ve özgürlükler havarisi maskesi takanlardır. Haçlı seferlerinde o dönemin dünyasında 4 milyon insanın ölümünün sorumlusu ne Türklerdir, ne Müslümanlardır. Soykırımdan söz edenler Avrupa'daki Yahudi avını hafızalarından silmiş durumdalar. Ahıska Türklerini trenlerle ölüme gönderenleri unutmadık, unutmayacağız. Masumların Libya ve Cezayir çöllerindeki feryatlarını bugün de duyuyoruz. 

MACRON'A SERT GÖNDERME

Fransa Devlet Başkanı'na 'Daha bu işlerde yenisin, Cezayir'de, Ruanda'da yaptığınız katliamları biliyorum' dedim. Katliamların, soykırımların, işkencelerin altını kazdığınızda bugün demokrasi, özgürlük gibi yaygara koparanları göreceksiniz.

Biz arşivlerimizi açtık. Ey ErmenisanErmenisan senin de var siz de açın, üçüncü ülkelerde varsa onlar da açsın. Tarihçiler gelsin çalışsın. Sonra siyasetçiler olarak bizler konuşalım. Gerçeği bulmak isteyen herkese arşivlerimizin kapıları sonuna kadar açıktır. Ermeni meselesini kaşıyan hiçbir grup ve devlet iddialarını arşivleriyle ispat edememişlerdir.

YORUMLAR 36
 • ahmet ak 9 ay önce Şikayet Et
  Cumhurbaşkanımızın yüreğine sağlık.dış mihraklar yine aynı senaryolarla ,yalan dolanla sahnedeler.
  Cevapla
 • Çiçek 9 ay önce Şikayet Et
  Aynen reis ermeniler katil ve utanmadan konusuyor lar kimin ne olduğunu biliyoruz daha iki önce Kıbrıs rum kesimindeki bir asker kadınları öldürmekten zevk aldığını söylemiş seri katılmış bunlarda var bir kan dökme isteği katil olma isteği bizi kendileriyle karıştır masınlar
  Cevapla
 • Galip 9 ay önce Şikayet Et
  İçeriden ayrı dışarıdan ayrı kör bir muhalefet. Bu millet, bu devlet, şeytan kovalamaktan salavat getirmeye fırsat bulamıyor. Ne çok düşmanımız var.
  Cevapla
 • Vatan 9 ay önce Şikayet Et
  helal olsun cumhurbaşkanım, ama şu hdpyide şu meclisten cikartin hapse atin artik.
  Cevapla
 • Abdullah 9 ay önce Şikayet Et
  Rte özetle demiski, Biz ayağa kalktığımizda belgelerimiz sınırları belirleyecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sosyal medyada rekor kırıyor! İlk bakışta...
Esed’e Rus kalkanı