Belediye başkanından valiye: Sevgi bende daha çok

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Halil Posbıyık, Vali Erol Ayyıldız arasında ilginç bir diyalog yaşandı.

GİRİŞ 17.10.2012 13:02 GÜNCELLEME 17.10.2012 14:18

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı CHP'li Halil Posbıyık, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Ereğli'nin ekonomik yönden sıkıntı içinde olduğunu söyledi. Başkan Posbıyık, Vali Erol Ayyıldız'ı ilçeye davet ederek ekonomik kurul toplantısı yapılmasını önerdi. Başkan Posbıyık, Daha Ereğli'ye gelip iade-i ziyaret yapmadınız. Büroma gelmediniz. Benim de diğer belediye başkanları gibi ikramlarım var, sevgi bende daha çok dedi. Vali Ayyıldız, Başkan Posbıyık'ın sözlerinin ardından toplantıyı basına kapattı.

Öğretmenevinde, Vali Erol Ayyıldız başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya kaymakamlar, belediye başkanları, kentte yatırımı bulunan kurumların genel müdürleri ve daire müdürleri katıldı. Toplantıda kurumların yetkilileri, yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Toplantının son bölümünde konuşan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer'in, yerel bir gazetede yer alan açıklamasında, Ereğli'ye fakülte vermeyeceğim dediğini ileri sürerek, buna tepki gösterdi. Nüfusu 110 bin olan ilçede sadece 2 bin 650 üniversite öğrencisi olduğunu belirten Başkan Posbıyık, oysa nüfusa göre 11 bin öğrenci bulunması gerektiği söyledi.

Konuyu Rektör Prof. Dr. Mahmut Özer ile görüştüğünü belirten Vali Ayyıldız ise Orada bir yanlış anlaşılma olmuş. Kendisiyle görüştüğüm için biliyorum. Rektörümüzün söylemek istediği ile gazeteye yansıyan şey farklı. Öyle bir şey yok yani dedi.

Belediye olarak Ereğli'ye 2 fakülte, 1 de yurt binası yaptırmak istediğini belirten Başkan Posbıyık, bunun için Vali Erol Ayyıldız'dan destek istedi. Başkan Posbıyık, şöyle devam ettiFakülte binasını belediye olarak ben yaptıracağım. İkinci fakülte için de kampanya başlatacağım. Eğitime yardım etmek istiyorum. Size 'Ereğli'de yangın var' diye bağırıyorum. Tersanelerde 11 bin kişi çalışıyordu, şimdi 150 kişi çalışıyor. Erdemir sürekli adam çıkarıyor. Ereğli'ye giren para miktarı azalmaya başladı. Ben sizin yardımcınızım, benim sizi bilgilendirmem lazım. Ereğli'de sıkıntılar var. Lütfen Ereğli'de hiç olmazsa öğrenci bazında yardımcı olun. Zonguldak'ta 25- 30 bin öğrenciniz var, kiralık ev bulamıyorsunuz. Bizde boş ev çok. Hem fakülte yapayım, hem yurt yapayım. Ereğli'yi geliştireyim, bana yardımcı olun. Ve Ereğli'ye lütfen bir gün gelin ekonomik kurul toplantısı yapalım. Daha Ereğli'ye gelip iade-i ziyaret yapmadınız. Büroma gelmediniz. Benim de diğer belediye başkanları gibi ikramlarım var, sevgi bende daha çok.

Başkan Posbıyık'ın sözleri üzerine Vali Ayyıldız toplantıyı basına kapattı.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • metin öz 5 yıl önce Şikayet Et
  ereğli'yi parisse çeviren adam. ilde akp ye bağlı belediyelerde sokaklar bile asfaltlanmazken, ereğlinin belediye bağlı bütün yolları süper asfalt. sosyal yaşamı on numara beş yıldız. bi tek karayollarına bağlı olan alaplı- ereğli arasındaki bi bölüm bozuk... artık akp ye bağlı diğer belediyelerdekiler de chp ye oy verecek birilerine duyurulur..
  Cevapla
 • veysel 5 yıl önce Şikayet Et
  şov. belediye başkanının işi gücü şov yapmak.4 dönemden beri başkanlık yapmış bir kişinin sahilden başka bir yatırımı var mı bilmiyorum .
  Cevapla
 • Ahmet Gül 5 yıl önce Şikayet Et
  o vali oraya giderse delidir derim .!. chp nin tuzağına düşme vali efendi.! dikkat
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti'den CHP'ye: Soytarılar, terbiyesizler...
Hadi diyelim Gül seçildi! Hükümet kurup ne yapacak?