ABD, YPG’nin elindeki toprakları bırakacak!

BasNews’un haberine göre Washington ile Körfez ülkeleri, Kuzey Suriye’de etkili olan ABD destekli terör örgütü YPG’nin elindeki toprakları Arap aşiretlerin kontrolüne bırakacak.

ABD, YPG’nin elindeki toprakları bırakacak!
ABD, YPG’nin elindeki toprakları bırakacak!
GİRİŞ 26.04.2018 08:47 GÜNCELLEME 26.04.2018 08:49
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kuzey Suriye’de Fırat’ın doğusunda terör örgütü PKK/ YPG’nin çatısını oluşturduğuSuriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki bölgelerde ABD ve Körfez ülkeleri arasındaki görüşmelerde yeni bir ordunun kurulduğu Suriye basınına yansıyor. Kürt yönetimine güvenlik güçlerine yakınlığıyla bilinen BasNews’a konuşan bir kaynağa göre, Rojava’da ve Kuzey Suriye’deki siyaseti değiştirecek adımlar bekleniyor. İsmi açıklanmayan kaynağa göre, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında bir dizi görüşme yapılıyor. Bu görüşmelerin paralelinde Türkiye ile ABD öncülüğünde koalisyon arasında ayrı bir görüşme trafiği daha yürütüldüğü de iddia ediliyor

"YPG BÖLGESİNE AYRI ORDU"

 

 

BasNews’a bilgi veren YPG’den kaynağa göre görüşmelerde, SDG’nin kontrolündeki Doğu Fırat bölgesinin Körfez ülkelerinin desteğinde kurulacak yeni bir Arap ordusuna teslim edilmesi öngörülüyor. Görüşmelerde çıkan sonuca göre ilk adım olarak YPG kontrolündeki Rakka, Suudi Arabistan destekli Ceyşül İslam grubuna teslim edilecek. İkinci adım olarak ise SDG içerisindeki Arap unsurlarının çekilerek Suudi Arabistan, Katar ve BAE’nin desteğinde kurulacak yeni bir orduya katılması tartışılıyor. Söz konusu ordunun finansını ise Suudi Arabistan, Katar ve BAE sağlayacak. Ordunun belkemiğinin yüzde 60’ını Arap aşiret güçleri ile bölgedeki yerel Kürt, Süryani ve Türkmen unsurlar oluşturacak. Bu şekilde SDG’nin kontrolündeki Kuzey Suriye bölgesindeki Arap bölgeleri yeni ordunun kontrolüne geçecek ve yeni bir yönetim kurulacak.

"AŞİRETLER TÜRKİYE’Yİ SEVİYOR"

BasNews’a konuşan Suriye Aşiretleri Yüksek Konseyi Sekreteri Mazal Hamad el Esadi, bu kararın alınmasında Türkiye’nin ABD’ye dayattığı bazı taleplerin etkili olduğunu söyledi. Bu temelde Münbiç, Rakka gibi kentlerin Arap güçlerine teslim edilmesi isteniyor. Böylece bölgede yerel meclis ile polis idareyi alacak ve bölge halkı da topraklarına geri dönecek. Arap aşiretlerinin de bu fikre sıcak baktığını belirten El Esadi, “Kuzey-Doğu Suriye’den göç eden 2 milyon göçmen, şu anda Türkiye’de yaşıyor. Suriyeli göçmenlerin büyük kısmı söz konusu aşiretlerin yakın akrabası” yorumunda bulundu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Vatann sever 1 yıl önce Şikayet Et
  Müslümanı müslümana kırdırma çabası
  Cevapla
 • tersinim 1 yıl önce Şikayet Et
  Pis pis hıyanet kokuyor. Yeni bir oyun tezgahlanıyor olmalı. Zannederim devreye SUUDİLER girecek.
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben açıkcası buna inanmıyorum bırakacağını. Abd yaklaşık 80 Yıldır Türkiyeye çevirmediği oyun kalmadı. Ypg/Pyd Teröristlerine Milyarlarca para harcadılar ve siz vazgeçeceklerini zannediyorsunuz? Daeş oldu Ypg/Pyd ve şimdide Ypg/Pyd olacak Arap aşiretleri. Oyun üstüne oyun kurana ne zamandan beri güvenilir olmuş? Bizim başımıza örmek istedikleri Fetö ve Pkk Terör çorablarını biz söktük ama malesef Suriye halkı Rejim Gücleri, Pyd/Ypg, Daeş denen Terör çorablarını sökemedi ve hala başından atamadı. Allah zorda olan Müslüman kardeşlerimize kolaylık versin!
  Cevapla
 • mert 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye'nin istemediği hiç bir oluşuma izin verilemez. Komşu topraklarımızda Terör örgütü istemiyoruz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: Rusya'nın açıklaması sonrası, Türkiye'den son dakika cevabı...
İdlib'le ilgili son dakika açıklamalar: Türkiye tüm seçenekleri kullanmadı