Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'nükleer başlıklı füze' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Anadolu Ekonomi Forumu’nda konuştu. Erdoğan, "Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var ama benim elimde olmasın, ben bunu kabul etmiyorum." dedi.

GİRİŞ 04.09.2019 19:05 GÜNCELLEME 04.09.2019 21:28
Bu Habere 107 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Anadolu Ekonomi Forumu’nda konuştu.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından öne çıkanlar:

100 yıl önce bir araya gelen heyet ülkenin ekonomik özgürlüğünü de hayal ediyordu.

Darbeler, cuntalar, koalisyonlar gibi pek çok sebep ekonominin üzerine eğilmemize mani oldu. İç düşmanlar adeta Türkiye'nin sıçramasına engel oluyorlardı.

İkinci büyük çıkış Rahmetli Turgut Özal'ın başbakanlığı ile birlikte yaşanmıştır.

Türkiye üçüncü büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini AK Parti ile yaşamıştır.

Savunma Sanayisinde yerli ve milli olarak ihtiyacımızın yüzde 70'ini karşılar hale geldik. Bugüne kadar ABD ile masada oturuyorduk şimdi Rusya ile oturuyoruz. Belki yarın da Çin ile de masaya oturacağız. Sadece pazar değil ortak üretime girmek suretiyle adım atmamız şart. Bu dostlara ileri sürdüğüm şart, 'ortak üretim yapabilecek miyiz?'.

Muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak lafla olmuyor, icraatla oluyor. 

KABUL ETMİYORUM

İtalyanlarla Atak helikopterlerini ortak yapıyoruz. TSK Atak helikopterlerinden gururla bahsediyor. Dün Çekya Başbakanı bendeydi, misafirimdi. Onların meşhur bir Başbakanı vardı geçmişte. O 'Ben barıştan yanayım' diyerek bu yatırımlara engel olmuş. Tabii sayın Başbakan da dedi ki, 'yahu bu ne biçim anlayış' dedi. Adam elinde bombayla saldıracak sen de diyeceksin ki, 'ben barıştan yanayım' deyip bütün savunma sanayini kapatacaksın.

Şimdi her şey iyi güzel de birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var, bir tane iki tane değil... Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum. Şu anda dünyada gelişmiş ülkeler içinde neredeyse nükleer başlıklı füzesi olmayan ülke yok, hepsinde var. Hatta isim vermeyeceğim, bir tanesi şu anda cumhurbaşkanı değil, ziyarete gittiğimde bana, 'Bize böyle böyle diyorlar benim elimde şu anda 7 bin 500 kadar nükleer başlıklı var ama Rusya'nın Amerika'nın elinde 12 bin 500, 15 bin nükleer başlıklı füze var, ben de yapacağım.' dedi. Hale bakın, onlar nerede, neyin yarışını yapıyor, bize de 'sakın ha sen yapma' diyorlar. Yanıbaşımızda İsrail var mı? Var.  Bütün her şeyiyle onunla korkutuyor.

Silahlı İHA'ların bir üst kademesini de İnşallah bir iki ay içerisinde üreteceğiz.

GÜÇLÜ EKONOMİ, GÜÇLÜ DEVLET 

Çağırdığı kişiye '48 saat havada kalan araçları vereceksiniz' dedi. Şimdi biz bunları üretiyor muyuz, üretiyoruz. Bize 48 saatliğine falan değil en az 27-28 saat havada kalabilenini ürettik. Üremekle kalmadılar ihracata da başladılar. Akıllı bomba. Sayın Obama'dan istiyoruz, terörle mücadele ediyoruz ya. Akıllı bombayı artık kendimiz üretiyoruz, bunlar durup dururken olmadı azmedip kararlı olduk. Güçlü ekonomi, güçlü devlet, bunu yakalayacaksın.

POLİTİKA FAİZİ DAHA DA DÜŞECEK

Faize alerjim var, yüksek faize karşıyım. Şu anda yeniden faizde düşüş başladı, enflasyon da düştü. Politika faizi daha da düşecek. Bizler, şu anda finans yönetiminde çok daha başarılı bir ülke konumundayız. Bu başarı bizi ekonomide çok daha güçlü hale getirmektedir. Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. 

Gezi olaylarının ardından 17-25 Aralık çetesinin yürüttüğü ilk darbe girişimine maruz kaldık. Siyasetten ekonomiye kadar bu ülkeye faydalı yapan kim  varsa herkesin kollarına kelepçe takıp, hükümete el koymak olduğunu gördük. Milletimizle tedbirleri hemen alıp, bu hain teşebbüsü akamete uğrattık. 15 Temmuz gibi tarihimizin en büyük ihanetine rağmen bu yöndeki çabaları vazgeçirmedi. Milletimizin kahramanlığını görmezden gelmek için akla hayale sığmayacak teşebbüslere başvuruldu. 

AÇIKLARI KAPATTIK

Sistemde 1 yıl önceki kur saldırısına yol açan açıkları kapattık. Turizmde ciddi manada turist akışı var. Cumhuriyet tarihinin en büyük rakamı, 52 milyon turist ülkemize gelecek. Artık hakikaten parasını veren turist geliyor. Bu konuda da şu anda Rusya birinci sırada, Almanya ikinci sırada. Avrupa bunun dışında sıralara girmiş vaziyette. Artık Çin'den de turist akışı başladı.

2020 ile ilgili büyüme oranını yüzde 5 olarak planladık ve bunun üzerinde çalışacağız.

Bundan sonra ülkemize yönelik hamle niyeti taşıyanlar 1 değil, 10 değil, en az 100 kez düşünmek ve ondan sonra adım atmak zorunda kalacaktır.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 107
 • Alperen 4 ay önce Şikayet Et
  Yavv Reisim yazıldı çizildi senelerdir Türkiyeninde bu nükleer başlıklı füzelerden ürettiği ya şurdan söyle elimizde 12.000 nükleer başlıklı füze var diyede bir keyfimiz gelsin de hemde şu bize salyası akan keferelerin bir gazını alalım.. BENİM TANIDIĞIM REİS BU KEFERELERE KARŞI BOŞ BULUNMAZ :))
  Cevapla
 • Atarlı 4 ay önce Şikayet Et
  İlk defa bir Cumhurbaşkanı hadi Başbakanları da katalım böyle bir nükleer açıklaması yaptı. Hep konunun üstünü örterdik, nükleer silahsızlanma falan derdik. Ama çok doğru bir noktaya değindi. Kendi ellerindeki nükleer başlıkları yok etmiyorlarsa eğer, bizim de nükleer başlığa sahip olmak sonuna kadar hakkımız.
  Cevapla
 • Adamsın Reis 4 ay önce Şikayet Et
  Adamsın Reis
  Cevapla
 • ÖNCE VATAN 4 ay önce Şikayet Et
  bunu gezi zekalı olduğu sürece anlamazlar
  Cevapla
 • AYH 4 ay önce Şikayet Et
  aynen bu, Nükleer silah dokunuzmazlik demek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan uyarmıştı, değiştirildi! İşte Türkiye'nin yeni sloganı
Çavuşoğlu: S-400 füze sistemleri NATO ile uyumlu