Selçuk Bayraktar kimdir ve aslen nerelidir? TEKNOFEST öncüsü Selçuk Bayraktar'ın babası...

Milli mucit Selçuk Bayraktar, başarıları ile Türkiye'yi gururlandıran en başarılı isimler arasında. Selçuk Bayraktar'ın babası Özdemir Bayraktar vefat etti. Bunun ardından TEKNOFEST'in de öncüsü olan Selçuk Bayraktar'ın hayatı çokça araştırılıyor. Selçuk Bayraktar kimdir, kaç yaşındadır ve aslen nerelidir? Selçuk Bayraktar eşi kimdir? Selçuk Bayraktar hayatı ve biyografisi...

GİRİŞ 26.05.2022 11:55 GÜNCELLEME 26.05.2022 11:55
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Selçuk Bayraktar 7 Ekim 1979'da İstanbul, Sarıyer'de dünyaya geldi. Aslen Trabzon'un Sürmene Çamburnu Köyündendir. Annesinin adı Canan, babasının adı Özdemir'dir.  Makine Mühendisi ve Baykar Savunma'nın Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Bayraktar 1990'lı yıllarda Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın yanında olmuş ve Refah Partisi'nde görev yapmıştır. 

Ayrıca TÜBİTAK Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Bayraktar ile kardeştir. 

SELÇUK BAYRAKTAR'IN EĞİTİM HAYATI

Sarıyer İlköğretim Okulu'nu tamamladıktan sonra, Robert Koleji'ni başarı ile bitirdi. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümüne başladı. Üniversite yıllarında Pennsylvania Üniversitesi GRASP laboratuvarına yaptığı staj başvurusu kabul edildi. Bayraktar lisans eğitiminin ardından Amerika'ya yerleşti. 

Staj döneminde burslu olarak Pennsylvania Üniversitesi'nde insansız uçaklar üzerine yüksek lisansını tamamladı. Yüksek lisansını bitirdikten sonra, yeteneği ve başarılarından dolayı MIT (Massachusetts Institute of Technology)’de burslu olarak yüksek lisans-doktora teklifi aldı. Teklifi kabul eden Bayraktar, MIT Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümündeki eğitim döneminde insansız Helikopter Sistemlerine agresif manevra yapma kabiliyeti kazandıracak otomatik uçuş kontrol algoritmaları alanında çalışmalar yaptı. Yüksek lisans sürecinde Profesör George Pappas ve Profesör Eric Feron'un asistanlığını yaptı. 2006’da ikinci yüksek lisanstan mezun oldu. 

İkinci yüksek lisansından sonra Georgia Institute of Technology’de (Georgia Tech) doktoraya başladı. Doktora eğitimini, 2003'te milli ve özgün insansız hava aracı teknolojileri geliştirme faaliyetlerini yürütmek amacı ile dondurdu. 

Ayrıca, dünyada ilk kez yapılan İHA formasyon uçuşu deneyleri, yer ve havada koordineli robot takımları, uçuş kontrol ve güdüm sistemleri hakkında bilimsel çalışmalara imza attı. 

BAŞARILARLA DOLU KARİYERİ 

Doktorasını donduran bayraktar, 2007'de Türkiye'ye döndü. Baykar Savunma'nın teknik müdürü olarak göreve başladı. Hala bu görevine devam etmektedir. Milli ve özgün olarak geliştirilen Türk insansız hava aracı sistemlerinin aviyonik sistem mimarisi, uçuş kontrol, seyrüsefer algoritmalarının geliştirilmesi, sistem kinematiği ve dinamikleri, elektronik donanım ve gömülü yazılım geliştirme gibi konularda çalışmalar yürüttü. 

En öne çıkan çalışması, 2014'te Türkiye’nin ilk yerli ve milli İnsansız Hava Aracı'nı tasarlamasıdır. Bayraktar MİNİ İHA ile TSK envanterine giren ve bugün 300 bin başarılı uçuş saatini geride bırakarak sınıfında dünyanın en iyisi olarak gösterilen Bayraktar TB2 S/İHA sisteminin de tasarımcısı ve öncüsüdür.

Bu tasarım, PKK ile girilen çatışmalarda, Suriye İç Savaşı'nda ve İkinci Libya İç Savaşı'nda kullanıldı. Ayrıca, Bayraktar'a Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtulmasına katkı sunmasından dolayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Azerbaycan Cumhuriyeti Karabağ Nişanı verildi. 

Diğer yandan Türkiye'nin ilk Taarruzi İHA (İnsansız Hava Aracı) sistemi olan  'Akıncı' TİHA (Taksik İnsansız Hava Aracı) sisteminin tasarlanmasına liderlik etti. 

Tasarladığı bu ilk milli TİHA'nın kodunu TC-ERB koydu ve Necmettin Erbakan'a atfetti. Başarılı isim Bayraktar, Bu icadın 2014'teki ilk uçuşunun ardından "Ömrünü Türkiye'mizin kalkınma mücadelesine adadı. Mekanın cennet olsun Erbakan Hocam" açıklaması ile TİHA'nın görüntüsünü ve kodunu paylaştı. 

Bunların yanı sıra, Türkiye’nin ilk uçan arabası CEZERİ’yi geliştiren gruba da öncülük etmektedir.

Bayraktar, yaptığı açıklamada "Bütün bu robotik teknolojisinin, otonom gelişmesiyle birlikte aslında bütün çabamız, gayretimiz geleceğin mobilitesinde devrim yaratacak uçan araba teknolojisini geliştirmek. Yani uçan akıllı mobiliteyi bir anlamda geliştirmek. Şu an Cezeri'nin ön prototipi. Bu aslında büyütülmüş bir drone. Bunun uçan araba olması için içine gelecek her sistemin belki 15 yıl gelişmesi gerekiyor. Bugünden hazırlanıyoruz ki yarın bu alanda oyuncu olabilelim" ifadelerini kullandı. 

İyi derecede İngilizce konuşabilmektedir ve 20'ye yakın bilimsel makalesi bulunmaktadır. 

PANDEMİ'DE YERLİ YOĞUN BAKIM VANTİLATÖRÜ 

Türkiye için önemli isimlerden biri olan, Aralık 2019’dan itibaren tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgınına karşı Türkiye’de başlatılan mücadeleye liderlik ederek, yerli yoğun bakım vantilatörünü geliştirme çalışmalarını devam ettirdi.

2 haftalık geliştirme döneminden sonra üretilmesi öngörülen 5 bin solunum cihazının ilk 100 tanesi 20 Nisan 2020'de Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açılışında teslim edildi. 

Faaliyetler neticesinde, BIOSYS, BAYKAR, ASELSAN ve ARÇELİK tarafından üretilen yerli solunum cihazı Türkiye tarafından dünyanın birçok ülkesine ihraç edildi. 

TEKNOFEST'İ DÜZENLEDİ 

Milli mucit Bayraktar, aynı zamanda Türkiye Teknoloji Takımı (T3 Vakfı) Vakfı'nın mütevelli heyeti başkanıdır ve kurucuları arasındadır. Milli teknoloji hamlesini kendisine gaye edinmiş olan Bayraktar, vakıf bünyesinde, teknolojiye hevesli ve yetenekli olan belirli yaş grubundaki insanları araştırma yapmaya teşvik etmektedir.

Bu kapsamda Türkiye'de uzay alanında yapılan çalışmaları teşvik etmek için uzay festivali olan TEKNOFEST'i düzenlendi.

İlki 2018'de İstanbul Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST'in ikincisi 2019'da Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirildi. 2020'de ise Gaziantep'te yapılan festival bu sene Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek.

ÇOK SAYIDA ÖDÜL ALDI

 • Teşekkür Plaketi (Türkiye’nin ilk yerli insansız hava aracı) - Robot Teknolojileri Zirvesi 

 • Teşekkür Plaketi (Türk kültür dünyasına verdiği hizmetler) - Avrasya Bir Vakfı

 • Teşekkür Plaketi - Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı

 • Teşekkür Plaketi - Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatro-Tek ’11 Etkinliği 

 • Teşekkür Plaketi - Yıldız Teknik Üniversitesi DBF (Yap Tasarla Uçur) Takımı 

 • Karabağ Nişanı - Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı 

SELÇUK BAYRAKTAR'IN İCATLARI (PATENTLERİ)

 • Hava Araçları İçin Otomatik İniş-Kalkış Sistemi (Türk Patent Enstitüsü 2015/07928)

 • Değişen Çalışma Şartlarını Algılayabilen Elektromekanik Servo Motor Kontrollü Eyleyici Sistemi Ve Kontrol Metodu (Türk Patent Enstitüsü 2015/14111)

 • Üç Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi (Türk Patent Enstitüsü Ref: PT2015-00693)

 • Ekg Cihazı (Türk Patent Enstitüsü Ref: PT2015-00693)

SELÇUK BAYRAKTAR'IN EŞİ 

 Bayraktar, Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan ile 2016'da 6 bin kişilik bir düğün ile nikah masasına oturdu.

Mutlu çift, bir çocuk sahibidir. 

SELÇUK BAYRAKTAR'IN BABASI ÖZDEMİR BAYRAKTAR VEFAT ETTİ

Selçuk Bayraktar 18 Ekim'de babası Özdemir Bayraktar'ı kaybetti. Türk bilim dünyasının önemli isimlerinden olan Özdemir Bayraktar bugün toprağa verilecek. 

Özdemir Bayraktar kimdir? Özdemir Bayraktar neden öldü? Selçuk Bayraktar babasının vefatının ardındanÖzdemir Bayraktar kimdir? Özdemir Bayraktar neden öldü? Selçuk Bayraktar babasının vefatının ardından

YORUMLAR 8
 • VATANDAŞ 8 ay önce Şikayet Et
  GURURUMUZDUR.10 yılda BİR ÇIKAR
  Cevapla
 • adanalı 8 ay önce Şikayet Et
  bu adamlara devlet ödünç madalyası verilmesi gerek. bunların iç ve dış düşmanlara karşı mitin korumasında olması lazım . böyle insanları yetiştirmek çok zor. türkiye için bir şans.
  Cevapla
 • Ali ada 9 ay önce Şikayet Et
  Cenabı Allah razı olsun senden
  Cevapla
 • M. Semra Bayrak 9 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun çok büyük başarı. Biyografi dizisi okurken bir Türk olarak ve aslen Karadenizli bir aileden olduğum için gurur duydum
  Cevapla
 • 001 9 ay önce Şikayet Et
  Tebrik ediyorum yerli mucid.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle