Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?

Kurban Bayramı 9 Temmuz Cumartesi günü eda edilecek. Bayram namazı yılda iki defa kılınan namaz olduğu için unutulabilmektedir. Bu sebeple namaz öncesi imam hatırlatma yapmaktadır. Peki Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır? Bayram namazı kaç rekattır?

Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?
Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır?
GİRİŞ 08.07.2022 14:28 GÜNCELLEME 08.07.2022 14:28
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Kurban ve Ramazan Bayramı namazları vaciptir. Cuma namazı için lazım olan bütün şartlar, bayram namazları için de lazımdır. Bayram için hutbe sünnettir ve namazdan sonradır. Hutbe okunmasa da bayram namazı sahihtir. Fakat sünnet terk edilmiş olur. Bayram namazları ikişer rekattır ve cemaatla kılınır. Ezan ve kameti yoktur.

KURBAN BAYRAMI NAMAZI NASIL KILINIR?

Her namaza başlamadan önce olduğu bayram namazına başlamadan önce “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat:

 • Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller erkelerde göbek kadınlarda göğüs hizasına sağ el sol sol elin üstüne gelecek şekilde bağlanır, 

 • Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;

 • Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

 • Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

 • Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

 • İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

 • Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

 • İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler. 

 • Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak  1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

 • Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

 • Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

 • Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

 • Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

 • Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

Kurban Bayramı Namazı

BAYRAM NAMAZINA GEÇ KALAN NE YAPAR?

Diğer namazlardaki gibi, imam selam verince, kalkıp kılamadığı rekâtları tamamlar. İkinci rekâtta yetiştiyse, imam selam verince kalkıp Sübhaneke okur. Sonra, üç defa tekbir getirerek ellerini kulaklarına kaldırır, birinci ve ikincisinde iki yana bırakır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlar. Fatiha ve zamm-ı sûre okur, rükû ve secdeleri yapıp oturur ve namazını tamamlar. İkinci rekâta da yetişemediyse, yukarıda bildirildiği gibi birinci rekâtı kılıp kalkar. Fatiha ve zamm-ı sûreden sonra, iki elini üç defa tekbir getirerek kaldırır. Üçüncüde yanlara bırakır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükûa eğilir. Secdeleri yapıp oturur ve namazını tamamlar.

TEŞRİK TEKBİRLERİ NE ZAMAN SÖYLENİR?

Kurban Bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selam verir vermez, bir kere “Teşrik tekbir”ini okuması vaciptir. Camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra, okumak lazım değildir. İmam tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okuyabilir. (Halebi-yi kebir)

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 1
 • Amin 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İYİ Parti'de taşlar yerinden oynuyor! Koray Aydın'a sürpriz davet
Yelek krizi sonrası Arda Güler'den ilk hamle geldi