Tevbe Suresi 128. ve 129. ayet Arapça okunuşu! Tevbe Suresi son iki ayetlerin faziletleri!

Kur'an-ı Kerim'de başında besmele bulunmayan tek sure olan Tevbe suresi, özellikle son ayeti olan 129. Ayetle araştırılanlar arasında yerini alıyor. Peki, Tevbe suresi 128-129. ayet ne için okunur? Tevbe suresi 128. ve 129. ayet ile mutluluğun şifresi...

Tevbe Suresi 128. ve 129. ayet Arapça okunuşu! Tevbe Suresi son iki ayetlerin faziletleri!
Tevbe Suresi 128. ve 129. ayet Arapça okunuşu! Tevbe Suresi son iki ayetlerin faziletleri!
GİRİŞ 22.02.2024 10:32 GÜNCELLEME 22.02.2024 10:32
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Tevbe suresi, Kur'an-ı Kerim içerisinde 9. Sırada, iniş sırası ile 113. Sure olarak karşımıza çıkıyor. Tevbe suresinde toplam 129 ayet bulunuyor. Müslümanlar özellikle duaların gerçekleşmesi ve sıkıntılarının gitmesi için Tevbe suresinin 128. ve 129. ayetlerini araştırmaya başladı. Zira Tevbe suresinin 128-129. ayetleri Mekke döneminde diğer tüm ayetleri ise Medine döneminde inmiştir. İşte, Tevbe suresinin 128. ve 129. ayetlerinin Arapça ve Türkçe okunuşu, faziletleri!

Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yatmadan önce okuduğu dualar: Gece yatarken okunacak kısa dualar...Peygamber Efendimizin (s.a.v.) yatmadan önce okuduğu dualar: Gece yatarken okunacak kısa dualar...

Tevbe suresi adını; Allah'ın kullarını tövbelerini kabul edeceğini söylediği 104. Ayetinden almıştır.

Cüzdan duası nasıl yapılır? Sad suresi 54. Ayet, Araf suresi 10. Ayet Arapça yazılışıCüzdan duası nasıl yapılır? Sad suresi 54. Ayet, Araf suresi 10. Ayet Arapça yazılışı

TEVBE SURESİ 128. VE 129. AYETİ ARAPÇA

لَقَدْ جَٓاءَكُمْ رَسُولٌ مِنْ اَنْفُسِكُمْ عَزٖيزٌؗ عَلَيْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرٖيصٌ عَلَيْكُمْ بِالْمُؤْمِنٖينَ رَؤُ۫فٌ رَحٖيمٌ 
﴾١٢٨﴿

فَاِنْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِيَ اللّٰهُؗ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا هُوَؕ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظٖيمِ 
﴾١٢٩﴿

Teheccüd namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur? Teheccüd namazı ne zaman, saat kaça kılınır?Teheccüd namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur? Teheccüd namazı ne zaman, saat kaça kılınır?

TEVBE SURESİ 128. VE 129. AYETİ OKUNUŞU

128. Le kad caekum rasulum min enfusikum azîzun aleyhi ma anittum harîsun aleykum bil mu'minîne raufur rahîym

129. Fe in tevellev fe kul hasbiyallahu la ilahe illa hu aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîym

TEVBE SURESİ 128. VE 129. SON İKİ AYETİ MEALİ

128. Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, mü'minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.

129. Eğer yüz çevirirlerse de ki: "Bana Allah yeter. O'ndan başka hiçbir ilah yoktur. Ben ancak O'na tevekkül ettim. O, yüce Arşın sahibidir."

TEVBE SURESİ NEYDEN BAHSEDER?

 • Tevbe Suresi, Kur'an-ı Kerim'in dokuzuncu suresidir ve 129 ayetten oluşur. Genel olarak konusu, Müslümanların yaşadığı bir dönemde, İslam topluluğunun içinde ve dışında ortaya çıkan çeşitli olaylara ve durumlara cevap olarak inmiştir. Bu surede şu ana temalar işlenir:

 • Antlaşmaların Fesih Edilmesi ve Mescid-i Haram'ın Arındırılması: Müşriklerle yapılan antlaşmaların bozulması ve Mescid-i Haram'ın putperestlerden temizlenmesi konusu önemli bir yer tutar.

 • Tebük Seferi ve Hazırlıklar: Müslümanların Tebük Seferi'ne katılımı ve bu sefere hazırlıkları, sıkıntılara rağmen gösterilen kararlılık ve iman mücadelesi ön plandadır.

 • İman Mücadelesi ve Sadakat: Müslümanlardan istenen iman mücadelesi, sadakat ve Allah'a olan bağlılık vurgulanır.

 • Münafıkların Tutumu: Tebük Seferi'nde ortaya çıkan münafıkların tutumları ve bu durumların Müslümanlar üzerindeki etkileri ele alınır.

 • Peygamber Efendimiz'in Şefaati: Surede, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in müminlere karşı şefaatine vurgu yapılır.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 18
 • Gul 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah. Affedicidir. Yeterli. İhanet. Ve. Tevekkül. Et
  Cevapla
 • Filistin 3 gün önce Şikayet Et
  İman et diye yazınızı düzeltin.ihanet ve tevekkül et yazmışsın ız..
  Cevapla
 • Mustafa 1 hafta önce Şikayet Et
  İhanet ?? İman et diye düzeltelim lütfen
  Cevapla
 • Gul 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah. Affedicidir. Yeterli. İhanet. Ve. Tevekkül. Et
  Cevapla
 • Veysel 1 hafta önce Şikayet Et
  Rabbim bizide affettiğin kullarından eyle aminn
  Cevapla
 • Hasan DONE 1 hafta önce Şikayet Et
  Amin inşaallah
  Cevapla
 • Güzel kız 1 hafta önce Şikayet Et
  Önemli olan Kurana göre yaşamak
  Cevapla
 • Hak 1 hafta önce Şikayet Et
  Kur'an ve sünnet uzerıne
  Cevapla
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Bir başka riveyette: Hiç bir kul yüktür ki doğru veya yalancı olarak yedi kere : «Allah bana yeter, O'ndan başka hiç bir tanrı yoktur. Ben O'na tevekkül ettim ve O, büyük Arş/ın Rabbıdır.» desin de kendisini üzen, hüzünlendiren şeye Allah yeterli olmasın.
  Cevapla
 • Akif 4 gün önce Şikayet Et
  Tanrı öz Türkçe bir kelimedir. Aslı Tengri'dir. Zaman içerisinde değişmiş ve Türkçe'ye Tanrı olarak yerleşmiştir. Hıristiyanlıkla falan ilgisi yoktur.
  Cevapla
 • Deniz ışık 1 hafta önce Şikayet Et
  Allahın isimleri içinde tanrı ismi yoktur ESAMAÜL hüsanayı okursanıssa oimadığını görürsünüz kuranı azimşandada yoktur tanrı ismi
  Cevapla
 • Dinçer ORTAKÖYLÜO 1 hafta önce Şikayet Et
  Çok güzel Allah bana yeter
  Cevapla
 • emir hüseyin 1 hafta önce Şikayet Et
  tesekkürler kardeşim ALLAHIMIZ hepikisin sıkıntılarını geçirsin tez vakitte.(amin)
  Cevapla
 • Celil 1 hafta önce Şikayet Et
  Tanri değil arkadaşım tanrı kavramı muslumanlari kapsamaz bu hiristiyanlari kapsayan bir kelimedir müslümanlar icin ilah,allah, rab vs.bu sekilde ifade edilir arastirisan iyi olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paranın satın alamadığı futbolcular! Türkiye'den 5 isim var
Dacia Spring tamamen yenilendi! Türkiye'nin en ucuz otomobili olabilir