Saddam'ı idam eden hakim konuştu!

Saddam Hüseyin'in idamına karar veren Iraklı hakimlerden biri olan Munir Haddad, idamından 13 yıl sonra Saddam Hüseyin'in son anlarına ilişkin detayları BBC televizyonuna verdiği röportajda anlattı.

Saddam'ı idam eden hakim konuştu!
Saddam'ı idam eden hakim konuştu!
GİRİŞ 02.07.2019 14:55 GÜNCELLEME 02.07.2019 15:02
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

2006 yılında idam edilen Saddam Hüseyin'in son anlarına ilişkin detaylar 13 yıl geçmesine rağmen aydınlatılamadı. BBC televizyonuna röportaj veren Iraklı hakim Munir Haddad idam kararının veriliş sürecini ve uygulanışını anlattı. 

-İdam kararı süreci nasıl işledi?

Biz temyiz mahkemesi olarak 9 üyeden müteşekkiliz. Kararın uygulanması için 9 üye arasında oylama yapılması gerekiyordu. 23.12. 2006 tarihinde Nuri el Maliki, Saddam Hüseyin'in idam edileceğini Iraklılara duyurdu. 

Nuri el Maliki ile arkadaştık. Bana kararı sordu. Ben de ona 1 aya ihtiyacımız olduğunu belirttim. Temyiz mahkemesi olarak toplandık ve uzun toplantılar sonrasında 3 gün içerisinde idam kararı aldık.
 
-9 üyenin tamamı imza attı mı?
 
9 üyeden yedisi idam kararına imza attı. Diğer ikisi ise kaçtı. 
 
-ABD'lilerin idam kararının verilmesinde bir etkileri oldu mu?
 
Kesinlikle hayır. Bir etkileri olmadı. ABD'liler ve İngilizler mahkemede danışman olarak bulunuyordu. Irak Ceza Mahkemesi, Irak Yüksek Mahkemesi'nden ayır bir birim, başka bir mahkeme. 
 
-ABD'li ve İngiliz danışmanlar bu mahkemede yer aldılar mı? Görevleri tam olarak neydi?
 
Onlar sadece maaşlarını alıyorlardı. Birçok mahkemede, Lahey gibi eğitimler aldık. Uluslararası kanunlar hakkında dersler aldık. Uluslararası Ceza Mahkemesi, Irak ceza mahkemesinden farklı.
 
Şayet Saddam Hüseyin, Irak yasalarına göre yargılansaydı serbest kalırdı. Biz de onu uluslararası kanunlara göre yargıladık. Kanunları İngilizceden Arapçaya tercüme ettik. Bu noktada Irak asıllı İngiliz avukat Sami Şelebi'nin rolü büyüktür. 
 
-Nuri Maliki'nin sağ kolu İzzet Şehbandar'ın sözlerine yorumunuz nedir? 
 
Nuri Maliki'nin sağ kolu İzzet Şehbandar, "Saddam ABD askerlerinin gözetimindeydi daha sonra Iraklılara teslim edildi. Başkan Bush ile görüştüm. Körfez ve ABD baskısından bahsettim. Bush ise bana, "Onu bugün idam edin." dedi ve idam gerçekleşti." sözlerine yer vermişti.
 
Hepsi abartıdır ve doğru değildir. Ne ABD ne de Körfez ülkelerinin baskısı oldu. 
 
-Saddam'ın idam kararı tamamen Iraklılara mı aitti?
 
Tamamen Iraklıların kararıydı. İdam kararını ben ve Iraklı hakimler aldı.
 
-İdamın gerçekleştiği gün neler oldu?
 
Saddam Hüseyin suçluydu ve ben ailemden sürekli onun suçlarını dinlerdim. Saddam bizzat kendisi insanları öldürürdü. Mahkeme günü Saddam'ın yüzünden korktuğu anlaşılıyordu. 
 
-Saddam Hüseyin bayram gecesi idam edildi? Hiç üzülmediniz mi? 
 
Saddam'ın idam edilmesinde hiçbir endişem yoktu ve hiçbir şey hissetmedim. Biz bu kararı alırken, ondan intikam almak için yapmadık. Kararımızın arkasında mezhepsel bir düşünce yoktu. Saddam kendisinin Sünni olduğunu söylüyor ama o bir gün bile Sünni olmadı. Tam anlamı ile diktatördü. 

-Son sözleri nelerdi? 

Son sözleri kızına bakmamı istedi ve şehadet getirdi. İki defa şehadet getirdi. İkinci şehadeti getirdiği esnada ise idamı gerçekleşti. İdamdan sonra da bedenini ailesine teslim ettik. 
 

 

 

YORUMLAR 56
 • Mitat 5 yıl önce Şikayet Et
  Sen boş konuşuyorsun sadamı idam emrini veren abd dir ven sen sadece basit bir kuklasın ve o kafir abd bunu sana manidar bir şekilde kurban bayramı arefesinde yaptırdı hemde müslümanların gözünün içine soka soka tekrar altını çiziyorum kurban bayramı arefesinde.
  Cevapla
 • Nafi 5 yıl önce Şikayet Et
  Yalan söylüyor
  Cevapla
 • Antepli 5 yıl önce Şikayet Et
  yalan soyluyur kafir abdenin köpeği
  Cevapla
 • Kazım 5 yıl önce Şikayet Et
  Hiç rahat uyuyabiliyormusun. Neyin hakimisin sen. Irakin haline bak düşman çizmesi altında. Piyon acele etme Rabbim e hesap yaklaşıyor
  Cevapla
 • Momedo 5 yıl önce Şikayet Et
  En delikanlınız Saddamdı onu iran ingiltere fransa abd ve israile yem ettiniz. Ve sonrası bu hayvanlar doymadı sizler sizlerde yem oldunuz. Ruhlarınız gitti bedenleriniz kaldı onu çekirdek kabuğu gibi atarlar çöpe. Nasılsa çekirdeğinizi aldılar. Ve tabi petrolünüzü de acaba sene kaç okunca abdnin sizden saddamı devirmeye karşılık aldığı petrolün alımı duracak. Abd sizden bedava petrol alıyor sizde dışardan petrol parayla alıyorsunuz.çünkü abd yüzünden size yeterli petrol kalmıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Skandallar bitmiyor! Canlı yayında 'Sokak savaşı' tehdidi
2 ayın ardından kritik toplantı! Suriye konusu masada